Compare Listings

Turistična atrakcija – novo razgledišče na vrhu Marjana

Marjan, simbol Splita

Hrib Marjan, ki se nežno dviga nad glavnim dalmatinskim mestom Split, ob sami jadranski obali, je izredno priljubljena destinacija tako za same domačine kot za turiste. Marjan, s svojimi bogatimi naravnimi in kulturnimi znamenitostmi, številnimi možnostmi za rekreacijo (tudi plaže!) ter čudovitimi panoramskimi razgledi, vsekakor predstavlja srce in dušo hrvaškega dragulja – Splita. Obiskovalcem Splita, turistične destinacije, vsekakor priporočamo, da se sprehodijo tudi na – ne pretirano visok – Marjan. Že zaradi novega, atraktivnega razgledišča, ki bo zagotovo hipoma postalo eno izmed pomembnejših turističnih znamenitosti mesta, se splača nekoliko potruditi in se povzpeti na dokaj položen hrib Marjan. Poglejmo.

Marjan, simbol Splita

Marjan, hrib Marjan, je visok 178 metrov (vrh se imenuje Veli križ oziroma tudi Telegrin) in ponuja pogled na celotno mesto Split, okoliške otoke z modrim Jadranskim morjem ter bližnje planine – Mosor in Kozjak. Hrib Marjan se sicer nahaja na večjem polotoku, na skrajnem zahodnem delu Splita, v srcu Dalmacije. Marjan je v celoti dolg približno 3,5 kilometra, hrib je večinoma pokrit z gostim borovim gozdom, ki ponuja debelo senco in svežino tudi v najbolj vročih poletnih dneh. Seveda pa ob tem ne smemo pozabiti, da se »v okvirjih lokacije Marjan« skrivajo tudi nekatere plaže!?!

Naravne poti, speljane skozi gozd, so izredno priljubljene med obiskovalci. Marjan, ki velja tudi za »zelena pljuča Splita«, s samim glavnim dalmatinskim mestom tvori neločljivo celoto. Ob tem izredno veseli dejstvo, da je hrib izredno lahko dostopen iz samega centra Splita, npr. med prvim (lepšim) razglediščem na Marjanu (do katerega vodijo široke stopnice) in Dioklecijanovo palačo je le slab kilometer poti ob sami obali (za kar potrebujete le dobrih petnajst minut ob dokaj lenobnem »foto« pešačenju).

Marjan, sam hrib in »njegovo logično obmorsko območje«, je bil že leta 1964 razglašen za gozdni park (uradno hrvaško: Park-šuma Marjan). Tako je Marjan postal posebej zavarovano območje narave, pomembne krajinske vrednosti, namenjen le počitku in rekreaciji, v katerem so dovoljeni le posegi in dejanja, katerih namen je le njegovo vzdrževanje oziroma urejanje. Leta 2014 je bila kulturna krajina polotoka Marjana dodatno zaščitena kot celota v kategoriji nepremične kulturne dobrine.

Pred nekaj leti je bil v Splitu optimistično zagnan še ambiciozen projekt »Marjan 2020 – hrib preteklosti, oaza prihodnosti« (originalno hrvaško: Marjan 2020 – Brdo prošlosti, oaza budućnosti«). Ta projekt, štartan na pobudo »Javne ustanove za upravljanje Park-šume Marjan«, mesta Split in partnerjev, je namenjen (dodatni) preobrazbi celotnega Marjana, sprememb naj bi se razveselili tudi številni turisti, ki jih v Splitu ne manjka.

»Stari dobri duh Marjana« naj bi se namreč, glede na projekt, še posebej odražal v številnih zanimivih, tudi zelo raznolikih vsebinah. Naj spomnimo, da so Marjan, kot dokaj samoten, skorajda gol hrib, pogozdili Splitčani, ki so skozi vrsto let, zlasti v prvi polovici 20. stoletja, zasnovali tudi številne objekte, kot so zoološki park in botanični vrt, vse sprehajalne poti, razgledne točke, stopnišča, cerkve, plaže in tudi ceste. Spoznajmo Marjan podrobneje. Seveda bomo, kot se za turistični portal pač spodobi, poudarili predvsem njegove turistične prednosti.

1. MARJAN IN NJEGOVA ŠTEVILNA RAZGLEDIŠČA

Številni odlični razgledi (z različnih razgledišč!), ki jih ponuja Marjan, so pravi magnet za obiskovalce. Čeprav najnovejši razgledni stolp (uradno naj bi ga odprli sredi turistične sezone 2024?!?) ni postavljen na najvišji točki samega hriba Marjan, bo zagotovo hitro pridobival na popularnosti. V našem uredništvu ocenjujemo, da bo razgledni stolp, ob solidnem delu lokalne turistične skupnosti, zagotovo postal ena izmed večjih turističnih atrakcij celotnega Splita. Google zemljevid najnovejši splitski stolp sicer zaenkrat »zaznava« z imenom »Osmatračnica DVD Marjan, gasilska postaja«. Če se bo to sčasoma spremenilo, vam – žal – še ne znamo povedati. 🙂

Atraktiven, arhitekturno zelo lep, stolp je postavljen na lokaciji »Sedlo«. Novinarji spletnega portala www.tportal.hr so bili tam še pred samim uradnim odprtjem atraktivnega objekta, zapisali so: »Z vrha stolpa – računajmo, da je Sedlo na nadmorski višini 148 metrov, plus štirje metri podnožja, plus dvajset metrov same konstrukcije – se zdi celoten del Dalmacije kot na dlani. Najprej omenimo celoten Marjan z njegovimi plažami, nato večji del Splita in Kaštela, pa Trogir, nato Čiovo, Šolto, Brač, Hvar in, pravijo, da se v lepših razglednih dneh vidi celo košček Visa«. Najbolj impresivna pa je seveda modrina morja na vse strani«.

Razgledni stolp, ki je stal okrog 700.000 evrov evropskih sredstev, je gradbenikom zaradi težav pri gradnji povzročal nemalo glavobolov (npr. zaradi strogih naravovarstvenih predpisov niso smeli uporabljati težke mehanizacije; vsako varjenje je bilo že ob rahlem vetru, zaradi možnosti gozdnega požara, strogo prepovedano). Edinstveno stavbo je zasnoval splitski arhitekt Emil Šverko, na višini bo imel stekleno pisarno »čuvaj narave« (opazovanje morebitnih požarov), panoramsko dvigalo ali stopnice pa bodo – popolnoma brezplačno – vodile do razgledne ploščadi, na kateri se bo lahko hkrati znašlo le največ deset obiskovalcev.

Mimogrede dodajamo le nežno opombo, ker v tej prvi točki ravno govorimo o razglediščih. Leta 2024 so uradno v Splitu svečano odprli nebotičnik Dalmatia Tower (v sklopu poslovnega centra WestGate), ki je s svojimi 112 metri višine (z anteno vred celo 135 metrov) – zaenkrat – najvišja stavba v celotni Hrvaški (preden so zgradili Dalmatia Tower, je bila najvišja stavba na Hrvaškem 105 metrov visoka zagrebška katedrala). Nebotičnik Westgate Tower je sestavljen iz petintridesetih nadstropij (nekaj jih je tudi podzemnih), od tega ima kar petnajst nadstropij v najemu znana hotelska veriga Marriott, hotelski gosti lahko uživajo v nebeških razgledih.

2. MARJAN – TELOVADNICA NA PROSTEM, PLAŽE, »pa še kaj«

V podnožju hriba Marjan so svoj prostor pod soncem našle številne priljubljene splitske plaže (npr. Kašjuni, Ježinac, Kaštelet, Bene, ne smemo pa pozabiti niti na bazen Jadran). Njim tukaj ne bomo posvečali mnogo pozornosti, ker smo že objavili članek z naslovom Plaže Split, kjer so nam bile v fokusu najlepše splitske plaže.

Šport in rekreacija sta na Marjanu zelo priljubljena, mnogo je tekačev ali kolesarjev, mnogo manj je plezalcev. Seveda pa je na Marjanu največ sprehajalcev, ki uživajo v sproščajoči, prekrasni naravi in številnih lepih razgledih, dodatno razveseljujejo urejene ekološko/učne poti. Marjan vabi tudi s svojimi številni športni objekti (malo nogometno igrišče, košarkarsko igrišče, naprave za vadbo na prostem, balinišče). Obiskovalci si lahko na Marjanu v posebni »piknik coni« organizirajo lasten piknik. Poseben poudarek je namenjen otrokom, ki imajo na voljo otroška igrišča, za njih se organizirajo tudi številne delavnice (tudi t.i. »šole v naravi«).

Revitalizacija botaničnega vrta na Marjanu je ena izmed ključnih sestavin projekta Marjan 2020 – Hrib preteklosti, oaza prihodnosti. Cilj obnove in prenove zanemarjenega vrta je preoblikovanje v botanično interpretacijsko središče s številnimi novimi vsebinami, in sicer multimedijskimi in izobraževalnimi botaničnimi vsebinami. Na Marjanu lahko v določenem momentu prispete tudi do manjšega živalskega vrta. Vendar opozarjamo, lahko se tudi zgodi, da bodo vhodna vrata zaklenjena. ZOO Split, vsaj takšen je občutek po prebranih člankih v znani Slobodni Dalmaciji, je v dokaj resnih težavah. Če bo ZOO Split v prihodnje obratoval, resno in solidno deloval, je – zaenkrat – očitno »skorajda v božjih rokah«.

3. MARJAN: KULTURNO-ZGODOVINSKA DEDIŠČINA

Na uradni spletni strani www.visitmarjan.com lahko beremo: »Sveto brdo (opomba, slovensko: sveti hrib), kot mnogi imenujejo Marjan, skriva številne arhitekturne spomenike, tako sakralne kot javne, ki so združeni z naravo gozdnega parka tako, da vsakemu mimoidočemu vzbujajo občutek navdušenja pa tudi strahospoštovanja. Dediščina na Marjanu temelji na naravi, torej na trajni povezanosti ljudi z njihovim okoljem.

Marjan je kraj, kjer je narava oblikovala kulturo, kultura pa je oblikovala tudi naravo. O tem pričajo številni zgodovinski objekti in če se le za trenutek ustavimo, nam bo takoj popolnoma jasno, da vsak od njih nosi zgodbo o preteklosti mesta Split. Tudi tisti, še dokaj neraziskani, pa puščajo možnost kulturne ustvarjalnosti, zavedati se je treba, da so bili skozi stoletja navdih mnogim«.

Opozarjamo na: t.i. »Marjanske skale« (široke stopnice, ki nas lepo vodijo višje in višje proti vrhu Marjana), številne manjše cerkvice (crkva Gospe od sedam žalosti, crkva sv. Jurja, crkva sv. Nikole, crkvica Betlehem, crkva sv. Jerolima), židovsko pokopališče, Sustipan – spominski park, Institut za oceanografiju i ribarstvo (Institute of Oceanography & Fisheries), hiše (Burazin, Ferić, Tresić-Pavičić).

V skali ob sami cerkvi svetega Jerolima se nahaja puščavnikova jama iz srednjega veka, znana kot oratorij sv. Cirijaka, kjer sta po ljudski legendi prebivala sv. Jerolim in sv. Cirijak. Nekaterim turistom bo morebiti zanimiv tudi »Muzej hrvatskih arheoloških spomenika«, sami pa vsekakor navijaško priporočamo obisk kompleksa čudovite Galerije Meštrović in in bližnje, »sorodne« Meštrovićeve Crikvine – Kaštilac.

O sami zgodovini Marjana lahko beremo na www.split.hr, spletni strani mesta Split, kjer npr. izvemo: »Ime Marjan je rimskega izvora in je bilo prvič pisno potrjeno v oporoki priorja Petra v prvi polovici VIII. stoletja kot Marulianus. Najstarejši sledovi človeka in človekovega življenja na Marjanu izvirajo iz lokacije Bambina glavice, na južni strani Marjana. Marjan je upodobljen tudi na Tabuli Peutingeriani, kopiji starega rimskega zemljevida iz časa pred gradnjo slavne Dioklecijanove palače. Na tem zemljevidu je na območju Marjana označen tempelj boginje lova Dijane in cesta od naselja Spalatum do hriba Marjan.

V 13. stoletju je Marjan veljal za občinski gozd, prva zaščita Marjana pa sega v 14. stoletje. O tem priča Splitski statut iz leta 1312. Da bi gozd čim bolje ohranili, je mestni veliki svet leta 1358 uvedel institucijo stalnih varuhov Marjana. V času beneške uprave nad Splitom, predvsem pa med turškimi vojnami, je bil nadzor gozda na Marjanu prešibek. Širjenje naselij, nenadzorovana sečnja, paša in sežigi so privedli do tega, da je bil Marjan v 17. stoletju že povsem opustošen, gol«. Spomnimo, šele načrtno pogozdovanje, predvsem v začetku prejšnjega stoletja, je Marjan spet naredilo za »naraven čudež«, kot ga poznamo še dandanes.

Na povezavo »svetega splitskega hriba« in polpreteklo zgodovino nas spomnijo na www.hr-cro.com: »Med drugo svetovno vojno je bil Marjan predmet popularne partizanske pesmi Marjane, Marjane, ki so jo peli pripadniki protifašističnega gibanja in naj bi bila najljubša pesem vodje upora in bodočega predsednika Jugoslavije, Josipa Broza Tita. Tito je bil nad hribom Marjan tako navdušen, da je imel tukaj tudi poletno rezidenco, Vilo Dalmacijo«. Mimogrede, sedaj so v Vili Dalmacija, na južnih obronkih Marjana, organizirani številni dogodki (prednjačijo pa poroke :-)). Če boste v google zemljevid odtipkali »Vila Dalmacija«, boste v neposredni bližini »zaznali tudi« nekdanji Titov podzemni bunker. 🙂

Kaj še napisati ob koncu članka o Marjanu? Marjan, hrib nad Splitom, z najvišjim vrhom 178 metrov, je bil vedno impresiven del podobe najpomembnejšega mesta Dalmacije. Marjan je prekrasen del razglednice Splita. Že ko se povzpnemo nekaj deset metrov višinske razlike, se sprehodimo nekoliko bližje vrhu Marjana, bomo doživeli Split v vsem njegovem sijaju. Ne pozabimo, Marjan je več kot le hrib – je srce Splita, ki vas bo očaralo in navdihnilo ob vsakem obisku. Ne zamudite priložnosti za raziskovanje tega čudovitega naravnega parka. Radovedno odkrivanje splitskega Marjana lahko namreč zlahka postane čudovito, nepozabno doživetje.

Ps. Fotografije: Mesto Split, TZ Split, hrvaška turistična skupnost in naša občasna sodelavka Valentina Vučičić.

Sorodni članki

Skywalk, nebeško sprehajališče na Biokovu

Skywalk na fantastično lepem Biokovu bo zagotovo postal ena izmed najbolj spektakularnih turističnih atrakcij na Hrvaškem. Obiska steklenega adrenalinskega balkona nad Makarsko se bodo razveselili predvsem tisti pogumneži, ki imajo radi atraktivne razglede.

Nadaljujte z branjem

Bilogora; kjer se Podravina dotakne Slavonije

Največja hrvaška ravnica, slavonska, se na svojih robovih dotika najdaljšega hrvaškega »gorja, gričevnatega hribovja« - Bilogore. Bilogora se s svojo dolžino približno 80 kilometrov razteza skozi tri hrvaške županije: Virovitiško-podravsko, Koprivničko-križevaško in Bjelovarsko-bilogorsko. Bilogora je torej nekakšno »nizko hribovje«, ki je sestavljeno iz niza gomil in gričev, kjer boste »spoznali kaj je ljubezen«. Poglejmo nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Top 10 turističnih destinacij na Hrvaškem

Republika Hrvaška nima le 10 fantastičnih turističnih destinacij, ampak vsaj 110. Vendar smo hrabro ugriznili v novinarsko kislo jabolko in naredili naš TOP 10 izbor destinacij na Hrvaškem. Še več, naredili smo selekcijo Top 10 hrvaških destinacij z nekaj dodatnimi zlatimi rezervami in vam tako – upamo - morebiti vsaj nekoliko olajšali izbiro za vaše naslednje potovanje po Hrvaški.

Nadaljujte z branjem