Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga
Center Noordung: poletimo v vesolje
Poletimo v vesolje. Vstopimo v svet neskončnosti. Mimo zvezd, v osrčje neznanega. V Centru Noordung v Vitanju, v markantni stavbi, ki arhitekturno spominja na vesoljsko ladjo, nas bo pozdravila robotka Vita, spoznali bomo delo slovenskega vesoljskega vizionarja Hermana Potočnika Noordunga. Osupnile nas bodo številne razstave, ki nam bodo omogočile, da – na zelo zanimiv način – pokukamo ekstremno daleč v vesolje. S pomočjo virtualnih očal se bomo počutili kot piloti ali astronavti. Za vogalom nas pričakujeta umetniška inštalacija in – najnovejša pridobitev – »vesoljska soba pobega«. Že uvodoma naj poudarimo, da je Center Noordung v Vitanju odlična izletniška izbira za prav vse družine, za prav vse generacije.
»Osnovna dejavnost javnega zavoda Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je promocija vesoljskih tehnologij in manifestacija človeških dosežkov v vesolju s prepletanjem umetnosti in visokih tehnologij. Ponudba obsega razvoj, postavitev in trženje vesoljskih vsebin v obliki umetniških razstav, razstav eksponatov in multimedijskih interaktivnih aplikacij, ki jih ponujamo splošni javnosti«, so zapisali na uradni spletni strani Centra Noordung (www.center-noordung.si).
V zavodu, ki upravlja Center Noordung, so uvodoma o svojem delu poudarili tudi: »Osnovno poslanstvo je raziskovanje, zbiranje in posredovanje dognanj o vesolju in vesoljskih tehnologijah javnosti na način smiselnega povezovanja in prepletanja znanosti, gospodarstva, turizma in umetnosti«. Poglejmo si atraktiven »vesoljski« Center Noordung nekoliko podrobneje.
»Vesoljski center« v Vitanju stoji že od leta 2012
Ideja o projektu vesoljskega centra, ki naj bi povezoval kulturo, sodobne tehnologije, vizionarske in napredne zamisli in ideje sega vsaj v leto 2005. Že dolga leta prej umetnik Dragan Živadinov ustvari Kozmokinetični kabinet Noordung. Leta 2006 v Vitanju v spomin pionirju vesoljskih poletov in tehnologij Hermanu Potočniku Noordungu ustvarijo spominsko sobo. Leta 2009 se je začela izgradnja objekta, projekt se imenuje »Celostna revitalizacija kulturnega doma Vitanje v kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij«, veliko večina denarja (85 %) zagotovi Evropska unija, ostalo prispeva slovensko kulturno ministrstvo.
Stavba je bila uradno odprta 6. septembra 2012, takrat se še ni imenovala Center Noordung, ampak stavba Kulturno središče evropskih vesoljskih tehnologij (KSEVT). Tam je bil med letoma 2012 in 2017 sedež istoimenskega zavoda, ki se je ukvarjal s t.i. kulturalizacijo vesolja. Objekt je od takrat tudi osrednji kulturni prostor v Vitanju, od koder izvira družina pionirja vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Od leta 2017 Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga (na kratko: Center Noordung) nastopa kot javni zavod (JZ) soustanovljen s strani Republike Slovenije, in sicer Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) in Občine Vitanje.
Wikipedija o odlični arhitekturi Centra Noordung razkriva: »Arhitekturna zasnova stavbe KSEVT je delo arhitekturnih birojev Bevk-Perović, Dekleva-Gregorič, Ofis ter Sadar+Vuga in izhaja iz načrta bivalnega kolesa, dela prve geostacionarne vesoljske postaje, kakor je opisana v Potočnikovi knjigi Problem vožnje po vesolju – raketni motor. Stavba je monolitna betonska zgradba, ki sestoji iz dveh nizkih valjev.
Dinamika med njima ustvarja vtis lebdenja in vrtenja. Osrednji razstavni prostor obkroža glavno, okroglo dvorano, ki se z gornjimi raziskovalnimi prostori povezuje skozi okroglo odprtino med obema prostoroma«. Dodajmo, da so avtorji zgradbe, ki je znana predvsem z imenom Center Noordung, prejeli številna arhitekturna priznanja in nagrade.
Arhitekturno zanimiva stavba Center Noordung stoji v samem centru Vitanja, zelo blizu župnijske cerkve sv. Petra in Pavla. Futuristični objekt Centra Noordung se je zlil z Vitanjem, majhnim podeželskim krajem, sramežljivo skritim med Vitanjske Karavanke in Pohorje. Od Vitanja do Celja je okrog 20, do Maribora slabih 50 in do Ljubljane nekaj čez 90 kilometrov. Če ste si zaželeli celodnevnega izleta predlagamo, da obiščete še okrog 20 kilometrov oddaljeno Roglo, saj trdno verjamemo, da vas bo ob Centru Noordung navdušila tudi zelena Pot med krošnjami Pohorje.
Kdo je Herman Potočnik Noordung?
Herman Potočnik Noordung je slovenski pionir vesoljske in raketne tehnike in vizionar še neuresničene ideje geostacionarne vesoljske postaje z umetno gravitacijo. Herman Potočnik Noordung je eden prvih snovalcev na svetu, ki je načrtoval izvorne rešitve in zasnove naprav za vesolje.
Herman Potočnik Noordung v svoji edini knjigi Problem vožnje po Vesolju – Raketni motor prvi opiše morebitno vesoljsko postajo, ki s kroženjem ustvarja umetno težnost in tako omogoča daljše in bolj učinkovito bivanje v vesolju brez stranskih učinkov breztežnosti na telo. Z izdajo knjige je Potočnik (rojen leta 1892 v hrvaškem Pulju, umrl leta 1929 na Dunaju) postal eden izmed najpomembnejših svetovnih utemeljiteljev potovanja in bivanja v vesolju.
O Centru Noordung
Turistične obiskovalce v preddverju pozdravi simpatična humanoidna robotka Vita, s katero lahko klepetate, je zelo prijazna in gostoljubna, z vami se bo pogovarjala, zaplesala, vas poslušala in poskrbela, da bo vaš obisk res nepozaben.
Ob sprehodu skozi Center Noordung si lahko ogledate šest stalnih razstav. Umetnost znanosti kozmologije predstavlja ključne mejnike človekovega razmišljanja o vesolju od prazgodovine do danes ter ključne informacije o življenju in vizionarskih idejah Hermana Potočnika Noordunga. Na razstavi Podobe Zemlje je predstavljen evropski program opazovanja našega planeta Copernicus, na razstavi Slovenija v vesolju pa boste videli makete slovenskih satelitov in spoznali slovenska podjetja, ki uspešno razvijajo vesoljske tehnologije.
Razstava V obzorjih kozmosa vam prikaže mnoge nove mejnike na področju opazovanja Zemlje, Osončja in bližnjega vesolja ter življenja v vesolju. Na galeriji boste našli veliko podatkov o Luni in njenem osvajanju znotraj razstave Luna – velik korak za človeštvo, seveda pa ne manjka razstavni prostor Sončni sistem, s katerim spoznate planete, ki krožijo okrog našega Sonca.
Ogled vključuje tudi Vesolje 360, edinstveno interaktivno sobo, v kateri se skrbno zasnovan koncept predstavitve vesolja brez uporabe posebnih očal približuje virtualni resničnosti.
Počutili se boste kot astronavti
V Vitanju so pripravljeni tudi na tiste, ki želijo še dodatno popestriti obisk Centra Noordung. Ponujajo dodatne vsebine z očali za virtualno resničnost! Electra VR je simulator letenja, pri katerem se usedete v pilotsko kabino in z ročko upravljate raketo oz. letalo, s katerim opazujete površje planeta in letite v virtualni tridimenzionalni resničnosti.
Zanimiv je tudi VR ISS, to je sprehod po Mednarodni vesoljski postaji, pri katerem dobite očala za virtualno realnost in dva kontrolerja, to vam omogoča, da se naučite več o življenju na Mednarodni vesoljski postaji in spoznate občutke astronavtov, ki na njej prebivajo. Umetniška instalacija s spremljanjem možganskih valov Potovanje v vesolje zavesti poskrbi, da se ob ogledu abstraktne zgodbe potopite v svojo zavest in nato opazujete frekvence možganskih valov.
Baranyjev stol predstavlja diagnostično metodo za proučevanje človeškega ravnotežnega organa. S prevezo čez oči in s slušalkami za zmanjšanje hrupa vam odvzamejo skoraj vse možnosti orientacije, ko se vrtenje prične, vi preko spreminjanja položaja ročice sporočate svoj občutek smeri, v katero se stol vrti, na koncu pa sledi pregled tega, koliko ste imeli prav.
Najnovejša pridobitev v Centru Noordung je inovativno igrificirano doživetje z elementi sobe pobega in vesoljskih tehnologij. Misija: Pobeg v vesolje se odvija na Noordungovi vesoljski postaji, ki je v težavah in lahko strmoglavi na Zemljo. Ekipa dveh do štirih igralcev mora najkasneje v tridesetih minutah rešiti izzive bivanja v vesolju, se prebiti do nadzorne sobe ter tam ponastaviti računalnik, vrniti postajo v njeno krožnico in preprečiti katastrofo na Zemlji.
Delo z obiskovalci in projekti
Glavna dejavnost Centra Noordung je približevanje vesolja in vesoljskih tehnologij obiskovalcem centra. Samo v letu 2023 si je razstave pogledalo več kot 20.000 obiskovalk in obiskovalcev, navdušenih nad vesoljem. Poleg posameznikov in družin jih obišče tudi veliko skupin in učencev, ki imajo poleg ogleda razstav še šolske delavnice. Organizirajo zanimive dogodke, na primer opazovanja neba s teleskopom, strokovne konference in umetniške razstave.
Javni zavod Center Noordung se vključuje tudi v mnoge evropske projekte. Trenutno najpomembnejši je vzpostavitev Evropske pisarne za izobraževanje na področju vesolja v Sloveniji (ESERO), pri katerem gre za pripravljanje učnih gradiv, ki prinesejo vesolje v učilnico, ter ozaveščanje o številnih poklicnih možnostih na področju vesolja in o koristih, ki jih tehnologije razvite za področje vesolja doprinašajo ozaveščanju in rešitvam za trajnostne izzive življenja na Zemlji. Izvedli so tudi prvo nacionalno konferenco Učenje z vesoljem, v prihodnosti pa jih čaka še veliko zanimivih projektov.
Kaj povedati za sam konec tega prispevka o Centru Noordung? Center Noordung v Vitanjih ponuja izredno lepo, edinstveno priložnost za raziskovanje vesolja skozi kombinacijo znanosti, izobraževanja in umetnosti. Center Noordung je odlična destinacija, turistični bonbonček, za vse, ki želijo razširiti svoje znanje in doživeti nekaj novega in vznemirljivega. Navdihujoči trenutki vas bodo popeljali med zvezde in še dlje! 🙂
Ps. Fotografije: Center Noordung, STO (Slovenska turistična organizacija, glej SloveniaInfo) in novinarji www.pag.si.