Sprehod med pticami
Pot med krošnjami Pohorje
Pot med krošnjami Pohorje, kot del osnovne turistične destinacije Rogla, je v svojem bistvu prekrasna turistična zgodba, ki nas na popolnoma unikaten način popelje skozi čarobni svet narave, ki nas bo hipoma prevzel, navdihnil in napolnil z dodatno energijo. Široka umetelna brv, speljana med krošnjami visokih dreves, nas bo zapeljala, vodila na prekrasen, izredno fotogeničen, leseni razgledni stolp, ki se vzpenja visoko nad zelenimi pohorskimi gozdovi, ponuja pa prekrasne poglede in neverjetne razglede, v lepem vremenu tudi izredno daleč, celo tja do Triglava, simbola Slovencev, celotne Slovenije.

Pohorska Pot med krošnjami je več kot le hoja visoko med drevesi. Pot med krošnjami Pohorje (angleško Treetop Walk Pohorje), na nadmorski višini 1517 metrov, je sprehod skozi skrivnosti, ki jih skrivajo zimzeleni pohorski gozdovi. Ob vsakem našem koraku se odvije nova zgodba, ki nas prevzame in poglobi naše razumevanje tega edinstvenega ekosistema. Šepet vetra skozi liste dreves in pesem ptic nas zlahka popeljejo v svet miru in harmonije gozda.
Uvodoma naj poudarimo, da je Pot med krošnjami Pohorje izredno dobra ideja za (družinski) izlet in to ne glede na letni čas. Poglejmo si turistični produkt Pot med krošnjami Pohorje nekoliko podrobneje, saj si vsekakor zasluži našo pozornost.
Kaj je sploh Pot med krošnjami Pohorje? Zelo na kratko: to je čudovito sprehajališče med krošnjami iglavcev na višini dvajsetih metrov. Lahko bi pa tudi rekli, da Pot med krošnjami živi v simbiozi s pohorskimi gozdovi, ljudem pa lesena doživljajska pot odpira imenitne razglede v bujno naravo, v košate krošnje dreves, hkrati pa je tudi zelo zabavna in poučna, veliko pridobimo znanja o naravnih procesih v gozdu. Razgled s 37 metrov visokega opazovalnega stolpa je izjemen in je kot »češnja na vrhu torte« naše sprehajalne pustolovščine.
Turistična znamenitost, atrakcija Pot med krošnjami je svoj prostor našla na Rogli, v neposredni bližini hotela Natura, – kot že rečeno – sredi mogočnih pohorskih gozdov. Večina ljudi se na Roglo, in seveda na lokacijo Pot med krošnjami, pripelje iz smeri Zreče (poznate Terme Zreče?) in Slovenske Konjice (z bližnjo Žičko kartuzijo), ki ležijo skorajda ob sami glavni slovenski avtocesti.
Pogled na google zemljevid nam razkrije, da je turistični bonbonček Pot med krošnjami Pohorje od Maribora oddaljen okrog 60 kilometrov (uro vožnje z avtomobilom) in od Ljubljane okrog 120 kilometrov (okrog ura in pol vožnje z avtom). Do Zagreba je z Rogle okrog 160 kilometrov (okrog 2 uri vožnje). Mogoče bo koga zanimalo, da je do slikovite Velike planine okrog 100 kilometrov, ki pa jih bosta z avtomobilom stežka premagali prej kot v dveh urah.
Kaj lahko pričakujemo od Poti med krošnjami Pohorje? Povedano zelo na kratko: 1043 metrov dolga pot se med smrekami vije do 20 metrov visoko (vmes nas zlahka navduši z adrenalinskimi in poučnimi postajami), nato pa nas za konec ponese še na 37 metrov visoki atraktiven stolp, ki ponuja nepozaben pogled po pohorskih gozdovih in v dolino, včasih celo do slovenskih Alp in preko meja Slovenije.
Tudi osnovna statistična dejstva neizpodbitno dokazujejo atraktivnost projekta Sprehod med krošnjami Pohorje: višina stolpa – 37 metrov, vstop na stolp – na 14 metrih, premer stolpa – 22 metrov, stolp sestavlja – 9 drogov, dolžina poti na stolpu – 521 metrov, višina sprehajalne poti – do 20 metrov, skupna dolžina poti – 1.000 metrov, največji naklon – 6 odstotkov, dolžina tobogana – 60 metrov.
Da, prav ste prebrali – tobogan. Po cevastem in vijugastem toboganu iz nerjaveče pločevine se lahko spustite s 37 metrov visokega razglednega stolpa (nekoliko nerodno je le, da morate drsečo podlago za spust sami nositi navzgor po stolpu, saj – vsaj ponavadi – teh podlag pri blagajni na vrhu stolpa nimajo na razpolago).
Vsekakor moramo najprej poudariti, da je Pot med krošnjami Pohorje izredno primerna za vse generacije ljudi, za staro in mlado, seveda bodo uživali tudi otroci. Sprehajamo se po izredno varni, zaščiteni, dokaj široki brvi, okrog 20 metrov nad tlemi, nad zemljo.
Na tej leseni poti so vmes postavljene številne informativno-izobraževalne postaje (predvsem nam ponujajo nam številne podatke o gozdu, gozdnih živalih). Dopolnjujejo jih adrenalinske postaje, npr. postavite se lahko na visečo mrežo visoko nad tlemi, in pa mini športne točke, kjer »brusite svojo športno spretnost«. Posebno zgodbo pišejo pripravljeni foto-kotički, okrog katerih je skorajda venomer gneča.
Še enkrat poudarimo, da je »naprava«, celotna konstrukcija, krožna pot in pa tudi sam stolp, izredno varna. S pohorske Poti med krošnjami, ali pa s številnih drugih podobnih projektov po Evropi, mediji ne poročajo o kakšnih večjih nesrečah ali nezgodah.
Obrtniško gledano je celoten projekt Pot med krošnjami speljan in izveden zelo natančno, precizno. Po gladki, tekoči leseni poti, vse do vrha stolpa, zlahka peljemo oziroma potiskamo otroški voziček. Tudi invalidi na invalidskih vozičkih se bodo ob pomoči asistentov zlahka zapeljali na sam vrh razglednega stolpa.
Še nekaj servisnih informacij. Parkirišč je na Rogli, tudi v bližini Poti med krošnjami Pohorje, praviloma več kot dovolj (pa naj bo to poleti ali pozimi). Vstopna zgradba, preden se sploh odpravimo na pot med krošnje, v sebi skriva: prodajo vstopnic, stranišče s previjalnico za najmanjše otroke, ob odhodu vstopimo skozi večjo trgovino s številnimi spominki.
Na dvorišču je postavljenih nekaj lepih »gostinskih brunaric« (mogoče manjka vsaj nekaj dodatnih miz in stolov?!), v senčnem gozdičku pa so na voljo boksi za pse oziroma pasje hišice (našim štirinožnim prijateljem je namreč – tudi zaradi njihove varnosti – pot med krošnjami strogo prepovedana). Pot med krošnjami Pohorje je sicer odprta kar 363 dni na leto – vsak dan, razen na dan mrtvih (1. novembra) in na božični večer (24. decembra).
Natančen delovni čas in cenik, pa tudi morebitne aktualne posebne prireditve npr. zimski »osvetljen« čarobni gozd ali ustvarjalne delavnice, najlažje preverite na uradni spletni strani: https://treetop-walks.com/pohorje/.
Še opomba avtorja članka, ki se je na Pot med krošnjami Pohorje podal že nekajkrat: »Niti mraz, niti sonce nista nikoli zmotila našega sprehoda, ki je ponavadi trajal dobri dve uri. Zna pa biti nekoliko močnejši veter, predvsem na vrhu razglednega stolpa, zelo moteč. Je pa super, če je vreme jasno, saj so takrat razgledi fantastični, tudi do Triglava«.
Skorajda pet milijonov evrov vreden projekt Pot med krošnjami je sicer v koronskem letu 2019 zagnalo češko podjetje Zážitková Akademie (krajše: ZAK, sicer pa je krovno nemško podjetje Erlebnis Akademie AG), ki upravlja še nekatere podobne projekte v Evropi. Pod arhitekturno zasnovo najdemo podpis: Stöger + Kölbl, Architecten GmbH. Občina Zreče je zasebnemu vlagatelju, ki je naložbo v celoti kril sam, zagotovila zemljišče. V najem so ga dobili za 15 let z možnostjo dvakratnega petletnega podaljšanja.
Bernd Bayerköhler, predsednik uprave ZAK-a je ob odprtju povedal: »Pot med krošnjami Pohorje je prvi inovativen primer doživljajske ponudbe v Sloveniji, ki združuje pridobivanje novih izkušenj, izobraževanje, okoljsko osveščanje in zabavo za vse ciljne skupine in generacije. Celotna dolžina poti je brez ovir in je tako prijazna tudi starejšim, gibalno oviranim in invalidnim osebam ter družinam z otroškimi vozički«.
»Filozofija vseh Poti med krošnjami je “odpiranje” gozdov in narave javnosti na trajnosten način, ob strogem upoštevanju načel varstva okolja ter prizadevanje za čim tesnejše sodelovanje z lokalnimi partnerji in institucijami, kot so nacionalni parki in zaščitena krajinska območja, občine ter specializirane organizacije in združenja. S tem pa seveda krepitev odnosa obiskovalcev Poti med krošnjami do narave in njihovega izobraževanja do varstva okolja,« je povzel Bernd Bayerköhler.
Na uradni strani podjetja nam postrežejo z naslednjimi zanimivimi informacijami: »Podjetje Erlebnis Akademie AG je trenutno lastnik petih sprehodov po drevesnih krošnjah v Nemčiji (Bavarski gozd, Rügen, Schwarzwald, Saarschleife in Usedom). Na Češkem je družba na podlagi skupnega podjetja vključena v dve sprehajalni poti s krošnjami dreves v Lipnu in v Janskih Laznih v severnih Krkonoših, na Slovaškem v sprehajalno pot Bachledka in v Sloveniji v sprehajalno pot s krošnjami dreves na Pohorju. Družba Erlebnis Akademie AG prek podružnic upravlja sprehode s krošnjami v Avstriji (Salzkammergut), v Franciji v Alzaciji, na Irskem (Avondale) in na severnoameriški celini v Kanadi (Laurentides)«.
Dr. Jurij Gulič, direktor podjetja Pot med krošnjami Pohorje d.o.o., je prepričan, »da je Pot med krošnjami Pohorje, zaradi številnih poučnih vsebin o naravi in življenju na Pohorju, ki so na poti predstavljene na zabaven in interaktiven način, zanimiva ne samo za individualne obiskovalce, temveč tudi za šolske skupine, društva in organizacije.
Tako se bodo najmlajši naučili marsikaj novega, medtem ko bodo nekoliko starejši uživali v čudovitih razgledih daleč naokoli. Ker sta najpomembnejša kakovost ponudbe in edinstvena doživetja za obiskovalce, se bomo povezovali s turističnimi ponudniki v destinaciji – predvsem z največjima Roglo in Termami Zreče – ter odpirali možnosti za povezovanje in razvoj celotnega Pohorja.«
Dodatno je za www.rogla.eu Barbara Soršak, izvršna direktorica podjetja Unitur, ki upravlja s srednjegorskim centrom Rogla, poudarila: »Pot med krošnjami Pohorje je izjemno nadaljevanje razvoja doživljajske ponudbe, ki ne bo ponujala zgolj sprostitve in zabave, temveč bo s svojim trajnostnim konceptom in okoljskimi vsebinami kakovostno dopolnila turistično ponudbo Uniturja, v največji meri namenjeno gostom in obiskovalcem, ki cenijo in živijo zdrav in aktiven življenjski slog.«
Tako, pa smo v osnovnih obrisih predstavili še eno slovensko turistično atrakcijo, turistični biser Pot med krošnjami, ki je izredno dobro obiskana. Že sama Pot med krošnjami je lahko vaša končna izletniška točka, predlagamo pa vendarle, da prosti čas združite z vsemi aktivnostmi, ki jih dodatno ponujata Rogla in Zreško Pohorje.
V samih Zrečah si lahko npr. privoščite wellnes razvajanje v termah, Rogla pa itak slavi po svojih številnih možnostih športnih aktivnosti: zimsko smučanje in deskanje, kolesarjenje, pohodništvo, športnim ekipam so na voljo celo nogometna in (pokrita) košarkarska igrišča.
Družinskim izletnikom predlagamo, da »raziščejo samo Roglo«, tam so npr.: hoteli Natura, Planja in Rogla (z dodatnimi kočami in apartmajskimi nastanitvami), pa še nekateri drugi gostinski objekti, adrenalinsko sankališče Zlodejevo, vodni zbiralnik, forma viva, zanimivo in tudi zelo atraktivno otroško igrišče, zimsko sankališče, zelo fotogenična cerkev (Podružnična cerkev Jezusove spremenitve na gori), učna pot, razgledni stolp na Rogli.
Če ste se odločili, da boste imeli celodnevni izlet, potem predlagamo, da se morebiti sprehodite do Koče na Pesku. Do tja je iz »centra Rogle« okrog 45 minut hoje v eno smer, otroci lahko tam poleti jahajo mini ponije. Večinoma pohodniških izletnikov pa si v Koči na Pesku ob osvežilni pijači privošči še znamenito sladko »pohorsko omleto«, ki jo sestavljajo slasten osnovni biskvit, brusnična marmelada za premaz in bogat nadev z jagodičevjem in čvrsto stepeno sladko smetano.
S svojo potepinsko družbo se večinoma raje odpravim proti Lovrenškim jezerom. Pot od Rogla pa do razglednega stolpa na Lovrenških jezerih traja manj kot dve uri (in to ob »upokojenski hitrosti« ter z veliko fotografiranja vmes), je zelo razgibana, nič kaj dolgočasna, pa še naporna ni (zelo primerna je tudi za otroke).
Nasploh lahko rečemo, da so Lovrenška jezera pravi biser narave, ki se skriva v romantičnem objemu idiličnega Pohorja. Med jezerci, med »grmičevjem in ostalo nizko podrastjo« so namreč speljane pravljične lesene potke, ki ustvarjajo nepozabno naravno čarobno kuliso. Ampak to pa je že povsem nova, druga zgodba, kajne? 🙂 Na svidenje do takrat. 🙂
Tekst (in amaterske fotografije, glej drugo fotogalerijo): Peter Gavez, profesionalne fotografije Slovenia.Info (fotografi: Iztok Medja, Jošt Gantar, Tomo Jeseničnik, Nejc Fon).
Prva, profesionalna fotogalerija:
In še druga, amaterska :-):