Murano – zgodba o steklu
Murano, dom slavnega stekla
Otok Murano, ki leži v severnem delu Beneške lagune, je svetovno znan po svoji dolgi in bogati tradiciji izdelave stekla. Murano tudi danes ostaja svetovno priznano središče steklarske umetnosti. Na otoku baje še dandanes deluje vsaj več deset steklarskih delavnic, ki ohranjajo starodavne tehnike in hkrati uvajajo nove metode in oblikovalske pristope. Gosto naseljen Murano privablja številne turiste, ki si lahko ogledajo steklarske delavnice, muzeje in galerije ter kupijo unikatne izdelke iz značilnega muranskega stekla.

Zgodovina Murana je zgodba o inovacijah, spretnosti in umetnosti, ki so skozi stoletja oblikovale identiteto tega majhnega, a pomembnega beneškega otoka. Muransko steklo ostaja simbol italijanskega dizajna, elegance, tradicije in mojstrstva, ki še danes očara ljubitelje umetnosti po vsem svetu. Poglejmo podrobneje.
Murano je majhen arhipelag, ki se nahaja v severnem delu Beneške lagune, približno 1,5 kilometra severno od Benetk v severni Italiji. Sestavlja ga več manjših otočkov (natančneje sedem, dva sta umetna), ki so povezani s številnimi mostički. Skupaj Murano pokriva površino približno 1,17 kvadratnega kilometra, ki je popolnoma poseljena z okrog 5.500 prebivalci, kar ga uvršča med najgosteje naseljene kraje oziroma otoke v svetovno znani Beneški laguni.
Do otoka Murano je najlažje priti, če se vkrcate na vodni avtobus, ki je imenovan vaporetto. Vožnja iz Benetk, če me spomin ne vara, traja približno 20 minut. Približno enak čas za plovbo je potreben, če se odpravite še na »pisan« otoček Burano. Obisk tega otočka, ki je znan po svojih raznobarvnih hišah, prav tako zelo priporočam (glej tekst z naslovom Burano, beneški mavrični otok).
Murano je večinoma raven otok, ki se dviga le nekaj metrov nad morsko gladino. Ker se Murano nahaja v laguni, je obkrožen s slanimi močvirji in plitvinami, ki so pomembna ekološka območja. Ta okolja so dom številnih vrst ptic, rib in drugih morskih organizmov. Lagunsko okolje tudi vpliva na lokalno podnebje, ki je značilno za mediteranske regije, s toplimi, vročimi poletji in dokaj blagimi zimami.
Med najpomembnejšimi kulturnimi in zgodovinskimi spomeniki na Muranu sta bazilika Santa Maria e San Donato, znana po svojih starodavnih mozaikih, in cerkev San Pietro Martire. Otok je tudi dom več muzejev, vključno z znamenitim Muzejem stekla (Museo del Vetro), kjer so razstavljeni številni primerki čudovitega muranskega stekla.
Sanja je na svoji strani www.sanjamacur.com zapisala: »Murano ni velik otok, zato ga zlahka prepešačite (druge možnosti niti nimate, saj na otoku Murano ni cest). Sprehodite se ob obeh glavnih kanalih (ulice Sebastiano Venier, Cavour, Vetrai in Daniele Manin), nato pa zavijte še v ulice največjega izmed otočkov. Če se odpravite proti pokopališču, ki je ravno tako vredno obiska, boste doživeli manj turistično plat Murana, in bili nedvomno prijetno presenečeni, koliko lepih vil, vrtičkov in zelenih površin premore Murano«.
Sam dodajam: V Murano so na voljo so tudi prijetne restavracije in kavarne, kjer si lahko privoščite odmor ob pici in testeninah. Sprehodite pa se tudi do trga pri Church of Saint Peter Martyr, kjer je postavljena fenomenalna modra skulptura iz 500 velikih kosov stekla. Comet Glass Star je izdelal steklarski mojster Simone Cenedese.
Najbolj pomemben del zgodovine Murana nam v dveh odstavkih na hitro opiše wikipedija: »Otok Murano je bil med prvimi, ki so jih v petem in šestem stoletju poselili ubežniki s kopnega, ki so se umikali najprej pred hunskimi vdori in pozneje pred Langobardi. Ker je naselje raslo vzporedno z razvojem samih Benetk, je dolgo časa ohranilo določeno samostojnost. Med dvanajstim in trinajstim stoletjem je Serenissima vključila Murano v mestno administracijo, a kmalu je mestece spet začelo voliti lastne zakone in kovati lasten denar.
Leta 1295 je Republika prepovedala steklarsko obrt v Benetkah, ker so peči steklarjev večkrat povzročale hude požare, ki so uničevali pretežno lesene zgradbe tiste dobe. Steklarji so se masovno preselili v Murano, kjer je bila ta obrt že dobro razvita. Tu je bila namreč velika večina hiš delno kamnita, saj so stari pribežniki prinesli s kopnega veliko gradbenega materiala iz svojih opustošenih domov«.
Ker se na otok Murano turisti v prvi vrsti odpravimo predvsem zaradi več stoletne tradicije izdelave stekla, prekrasnih izdelkov iz muranskega stekla (mimogrede, na spletu velikokrat naletimo tudi na besedno povezavo “beneško steklo”), se spodobi, da tej obrti namenimo nekoliko več besed.
Murano je postal središče steklarske industrije v 13. stoletju, ko so beneške oblasti zaradi neizmernega strahu pred uničujočimi požari (treba je vedeti, da so bile zgradbe takrat v večji meri večinoma lesene) v gosto naseljenih Benetkah in želje po ohranitvi skrivnosti izdelave stekla, preselile vse steklarne iz Benetk na otok Murano.
Muransko steklo je v 15. in 16. stoletju doseglo vrhunec. Muranski steklarji so razvili številne inovativne tehnike, kot so vetro, lattimo (mlečno steklo), aventurine (steklo z drobnimi kovinskimi delci) in filigransko steklo. Muransko steklo je postalo zelo cenjeno po vsem svetu, izdelki iz Murana so bili znani po svoji kakovosti in umetniški vrednosti. To je otoku Murano prineslo velik ugled in gospodarski razcvet, saj so prepoznavno in slavno muransko steklo cenili po vsem – takrat – znanem svetu.
Danes je Murano izredno priljubljena turistična destinacija, kjer lahko obiskovalci obiščejo številne steklarne, delavnice in si v živo ogledajo zanimiv proces izdelave stekla. Že omenjen muzej stekla v Muranu, ustanovljen leta 1861, ponuja odličen vpogled v zgodovino muranskega stekla in prikazuje tako antično beneško steklo kot sodobne izdelke najbolj priznanih in cenjenih muranskih steklarn.
Obiskovalci lahko raziskujejo glavne kanale Murana, se sprehajajo po slikovitih ulicah, obiščejo spokojno ter lepo pokopališče in odkrijejo manj turistično plat otoka z lepimi vilami. Poleg tega je Murano znan po svojih številnih prodajalnah, kjer lahko kupite različne izdelke iz prepoznavnega muranskega stekla, od nakita do posod in dekorativnih predmetov. Verjemite, začudeni boste nad lepoto izdelkov, pa tudi nad nekaterimi cenami izbranih izdelkov, ki »znajo dobesedno poleteti v vesolje«. 🙂 Ne verjamete? Potem kliknite na naslednjo povezavo: www.originalmuranoglass.com.
Muransko steklo je sicer priznana in zelo čislana oblika umetnosti in obrti, steklarske izdelke iz Murana krasi izjemna kakovost in lepota. Muranski odlični stekleni produkti so rezultat stoletij izpopolnjevanja dela muranskih steklarskih mojstrov, največkrat mediji omenjajo umetelne, strokovne besede kot so: »millefiori, filigrana in sommerso«. 🙂
Ko obiščete otok Murano, lahko najdete različne izdelke iz muranskega stekla, kot so npr.:
Skulpture in figurice: Umetniška dela iz stekla, ki prikazujejo različne oblike in motive.
Vaze: Ročno pihane in oblikovane v različnih stilih in barvah.
Posoda za pitje: Kozarci, vrči in druge posode, ki so tako praktične kot dekorativne.
Nakit: Ogrlice, zapestnice, uhani in drugi nakit, ki izkorišča barvitost in sijaj muranskega stekla.
Osvetlitev: Lestenci, namizne svetilke in druge svetlobne rešitve, ki dodajo eleganco vsakemu prostoru.
Dekoracija doma: Ogledala, okrasni krožniki in drugi dekorativni predmeti.
Vsak kos muranskega stekla je unikaten in ročno izdelan, kar pomeni, da je vsak izdelek (vsaj nekoliko) poseben. Danes je steklarska obrt še vedno glavna panoga muranskega gospodarstva. Vplivne Benetke so leta 1994 s posebnim dekretom zaščitile muranske umetnike, vendar nekateri njihovi vidni predstavniki na trgu raje nastopajo brez te prepoznavne blagovne znamke. Gre predvsem za proizvajalce umetniških unikatov, medtem ko je redna proizvodnja, največ lestencev, opremljena z ustreznim certifikatom, ki potrjuje verodostojnost samega muranskega izdelka.
Skratka, če iščete posebno darilo ali unikaten dodatek za vaš dom, je muransko steklo odlična izbira. Poleg tega, ko kupujete izdelke iz muranskega stekla, podpirate lokalne umetnike in ohranjate izredno bogato dediščino lokalne steklarske obrti. Sam sem si omislil le mini spominek, miniaturno stekleno ribico v prisrčni stekleni kocki, ki spominja na Jadransko morje. Majhen, nič kaj drag, spominek, ki pa me nonstop spominja na lepoto Murana, Burana, Benetk, Toskane, cele Italije. Neprecenljivo! 🙂
Ps. Amaterske fotografije so naredili novinarji uredništva www.pag.si, ki predlagajo tudi naslednji klik na izčrpen članek o Muranu: https://thecreativeadventurer.com/ultimate-self-guided-murano-island-walking-tour/.