Najbolj slikovita španska regija - poskusite se ne zaljubiti
Andaluzija je zakon, Andaluzija je »excelente«
V tekstu predstavljamo turistično Andaluzijo. Pred vami se bo razgrnil dolg in podroben turistični vodnik in svetovalec za načrtovanje potovanja po Andaluziji, ki je veliko več kot le španska geografska regija. Tisto »špansko srčnost«, opisano v literaturi in umetnosti, vročo kri, ki te prisili na plesanje, glasno govorjenje in petje, uživanje v hrani in vinu, je čutiti na ulicah, polnočnih tapasih, barvah sončnega vzhoda in pogledu v očeh fantiča, ki teče po plaži.
Andaluzija, duša Španije. Tekst z originalnim naslovom »Andaluzija, podroben turistični vodnik in svetovalec za načrtovanje potovanja« (v hrvaškem originalu Andaluzija – detaljan putopisni vodič i savjetnik za planiranje putovanja) nam je prijazno za objavo odstopil (dovolil prevod in objavo fotografij avtorjev Denisa Treskanica in Aleksandre Šutalo) veliki hrvaški turistični portal Putoholičari, ki ga najdemo na medijskem spletnem mestu https://www.putoholicari.rtl.hr (in na številnih socialnih omrežjih, npr. facebook in instagram). Poglejmo!
Vsebina izčrpnega potopisnega vodiča o španski Andaluziji je razdeljena takole: Uvod; Andaluzija v nekaj (ključnih) besedah ali zakaj morate svoje potovanje načrtovati takoj; Kdaj obiskati Andaluzijo?; Kako priti do Andaluzije?; Raziskovanje mest: Malaga, Granada, Córdoba, Sevilla (opomba: slovensko se zapiše tudi Sevilja), Marbella, Ronda, Cadiz, Tarifa; Bele vasi, zaščitni simbol Andaluzije: Frigiliana, La Alpujarra, Montefrio, Almodovar del Rio, Mijas, Setenil de las Bodegas, Ronda, Olver, Zahara de la Sierra; Pobegnite na plaže: Playa Peñón del Cuervo, Cabopino, Calas de Roche, Playa de Bolonia, Malagueta; Naravne znamenitosti: Sierra Nevada, Los Cahorros, El Torcal de Antequera, El Caminito del Rey, Sierra de Grazalema; Zaključek; Še nekaj dejstev; Top 3 osebna priporočila.
Uvod
Kakšne so te izkušnje, iz česa so sestavljene in v čem se med seboj razlikujejo, da se v nekatere kraje želimo vračati, za druge pa je dovolj, da jih obiščemo le enkrat in jih pustimo v kategoriji »smo bili«? Kaj je to za videti, občutiti ali okusiti v mestih in vaseh, katerih omemba takoj aktivira občutek “hočem še enkrat!”?
Morda ni mogoče narediti splošnega zaključka, vendar meniva, da v tem primeru ne gre za naravne lepote, zgodovinske znamenitosti ali obisk turistične poti v spremstvu vodnika. Gre za skupek naključnih doživetij, ki jih boste nabrali med dihanjem bodisi na ulici, bodisi med posedanjem ob kavi, ob tem pa vas natakar preseneti z gratis malo malico. Odgovor se skriva tudi v petju ptic, katerih zvok boste nenačrtovano zaznali med sprehodom po parku, nasmešku, ki se je sramežljivo pojavil, ko ste po naključju srečali mimoidočega, ki živi nekje v bližini.
Pomemben je tudi okus paradižnika, pesem uličnega glasbenika in barva neba, ko se ob zori z najetim avtomobilom odpravite proti naslednjemu cilju. Gre pravzaprav za skupek izkušenj, ki se jih v danem trenutku ne zavedamo, ki sestavljajo občutek določene destinacije in ji določajo mesto v prihodnji zbirki spominov. In to je tisto, kar naredi razliko.
Andaluzija je veliko več kot le geografska regija ene turistično najbolj privlačnih držav. Ne da bi zmanjševali lepoto in edinstvenost belih vasi, ikoničnih mestec, kot je Ronda, ali mest, ki jih morate videti, kot je Sevilla, si upamo trditi, da je najmočnejša izkušnja, ki jo boste odnesli s tega dela sveta, neotipljiva in nevidna, a popolnoma resnična in globoka.
To je občutek pravega srčnega španskega duha, ki ga vodita strast in ljubezen do življenja ter uživanje v življenju. Potovati po Andaluziji pomeni dovoliti si uživati v malenkostih, hrani, vinu, soncu. Že po nekaj dnevih v tem najjužnejšem delu Španije si med hojo zaželite zapeti. Zato sva se midva vrnila v Andaluzijo in še se bova.
Pred vami je verjetno najobsežnejši potopis v hrvaškem (opomba uredništva, sedaj tudi slovenskem ) jeziku o Andaluziji, s katerim vas želimo navdušiti, informirati in motivirati za potovanje na jug Španije. Potopis o Andaluziji je nastal na podlagi najinih dveh osemdnevnih križarjenj po cestah in poteh te najbolj znane španske regije, turistični andaluzijski vodič pa je sestavljen iz videov, fotografij in besedila.
Obakrat sva v Andaluzijo načrtno potovala v zimskih mesecih, saj sva želela čim ugodnejše klimatske razmere in cene ter čim manj gneče, torej čim bolj pristno izkušnjo tamkajšnjega resničnega življenja. Preberite, uživajte v fotografijah in videih, če se odločite za to potovanje, pa si shranite to besedilo, saj vsebuje koristne informacije, nasvete in motivacijo. Vamos! Gremo v Andaluzijo!
Za ogrevanje si oglejte dva videa (The Colors of Andalucía pt. 1 in The Colors of Andalucía pt. 2), v katerih začutite strastne barve Andaluzije. Barv je veliko, a vonj je le en. Pomaranča.
Andaluzija v nekaj (ključnih) besedah ali zakaj morate svoje potovanje načrtovati takoj
Prva asociacija, ki jo verjetno povežete z Andaluzijo, je sonce. Najjužnejša regija Španije – Andaluzija ima močno identiteto, ki jo sestavljajo muslimanski in katoliški vplivi, prisotni v arhitekturi, kulturi, gastronomiji in splošnem vzdušju, pušča vtis izjemne gostoljubnosti. Poleg sonca z Andaluzijo verjetno povezujete tudi paello, bikoborbe, strasten flamenko, rdeče vino, iberski pršut in nasploh – uživanje v življenju. Če je tako, je čas, da greste vse to doživeti. Če ne, je čas, da greste – prav tako – vse to doživeti.
Kdaj obiskati Andaluzijo?
Poletje, sonce in peščene plaže so pogosto najmočnejši motiv, da se nekam odpravite. In čeprav Andaluzija v tem smislu ponuja popolno poletno izkušnjo, je naše poslanstvo spodbuditi vas k potovanju v zimskih mesecih. Zakaj? Prvič, zelo visoke temperature in gneča bodo vsako idilično vizijo poletnih počitnic naredile nekoliko manj privlačno.
Po drugi strani pa, če izvzamemo možnost kopanja (ali morda niti tega), Andaluzija pozimi ponuja isto kot poleti, a z nižjimi temperaturami in nižjimi cenami za vse; od nastanitve in potovanja do hrane in turističnih magnetkov do parkirišč in najema avtomobila. Oba najina izleta v Andaluzijo sta bila v zimskih mesecih in glede na nižje cene kot med poletjem (ceneje tudi v primerjavi s Hrvaško) sva lahko ostala dlje in tako najino potovanje vsebinsko obogatila.
Torej, razen tega, da se pozimi ne boste kopali v oceanu (če pa vendarle to želite – kdo vam brani?) in da so dnevi poleti malo daljši, lahko vse ostalo od zimske Andaluzije dobimo hitreje in ceneje. Mimogrede, januarja in februarja se temperature v Andaluziji povzpnejo do 20 stopinj Celzija, jutra pa lahko presenetijo s temperaturami med 5 in 8 stopinjami Celzija. Dobro je vedeti, da v tistem delu leta sonce vzide šele okoli devete ure in do takrat na andaluzijskih ulicah ni niti golobov in niti galebov. Ni niti Diega niti Marije, Andaluzija se – preprosto – ne zbuja pred 9. uro zjutraj.
Kako priti do Andaluzije?
Če nimate posebnega razloga, verjamemo, da za 2.500 km dolgo pot od Hrvaške do Andaluzije ne boste izbrali avtomobila. Gre za razdaljo, ki jo je enostavneje, hitreje in ceneje premagati z letalom, dodatna dobra novica pa je, da imajo trenutno aktivne nizkoproračunske družbe, kot sta Ryanair ali Wizzair, linije iz Zagreba, Budimpešte, Dunaja, Beograda ali Benetk do Malage ali Seville. Direktne enosmerne letalske vozovnice v Andaluzijo najdete že za 25 evrov ali celo ceneje. Seveda govorimo o cenah v zimskih terminih. Poleti, v sezoni, se cene v eno smer zaenkrat gibljejo okoli sto evrov.
Povratni leti letalskih družb na destinacije v Andaluziji so ponujeni predvsem tako, da je datum povratnega leta teden dni po odhodu. Seveda obstajajo tudi povratne povezave že nekaj dni po pristanku, vendar se vam splača takoj načrtovati potovanje v Andaluzijo vsaj za en teden. Zakaj? Kajti tudi teden dni Andaluzije ni dovolj in tudi po tem – želeli boste vedno več. To se je zgodilo tudi nama.
Pri večini letov iz naše regije bo Malaga vaša začetna andaluzijska destinacija, nato pa iz Malage lahko dodatno načrtujete svoje potovanje in raziskujete celotno regijo. Vsekakor bo za vas najugodneje in najbolj praktično, če najamete avtomobil, vendar ne pozabite tudi, da je Andaluzija tudi dobro pokrita z železniškim omrežjem med večjimi mesti, medtem ko avtobusi pokrivajo predvsem nekoliko krajše razdalje.
Nasveti za način potovanja:
Www.Skyscanner.com – ena izmed najboljših strani za iskanje letov po dnevih, mesecih. Ko najdete let, ki vam ustreza, je bolje, da karte kupite neposredno pri podjetju, ki ponuja let (npr. RyanAir, Wizzair), kot od posrednika (npr. MyTrip , Trip.Com …).
Www.malagacar.com – večkrat preverjena, ugodna in učinkovita storitev najema vseh vrst avtomobilov. Eden redkih andaluzijskih najemnikov, ki ne zahteva velikih pologov. Tudi, če pri njih skleneš kasko zavarovanje avtomobila, je storitev vseeno poceni. S turističnim zavarovanjem se cena najema pri nas glede na število dni giblje od 20-30 evrov na dan, medtem ko si gorivo in cestnino plačate sami, odvisno od tega, koliko in kje se vozite. Uslužbenci podjetja vas bodo pričakali na letališču Malaga in vas z minibusom odpeljali do svoje pisarne (približno pet minut). Ob vrnitvi vozila vas odložijo v centru Malage, na avtobusni ali železniški postaji, kjer želite. Med celotno potjo po Andaluziji nudijo brezplačno svetovanje, pri njih pa si lahko izposodite tudi različne pripomočke, kot so navigacije, otroški sedeži, električni skiroji in podobno. Vsi avtomobili, ki smo jih videli v njihovi garaži, so popolnoma novi. Vmesnik njihove spletne strani je zelo star in ne vzbuja zaupanja, a dejansko vse deluje zelo dobro. Preverjeno.
V primeru, da želite po prevzemu najetega vozila takoj nadaljevati pot, obiti Malago takoj na začetku, lahko nekaj minut od poslovalnice malagacar.com najdete dober supermarket Aldi za nakupovanje: https://goo.gl/maps/ nsvubdwFtmCWocn37.
Andaluzijske ceste označene z AP so plačljive, vse ostale pa brezplačne (oznake si lahko ogledate na Google maps). Bencinske črpalke na avtocestah so res redke, točite, ko naletite na bencinsko črpalko. Cene cestnin niso pretirano visoke, gorivo pa je malo dražje kot pri nas.
Domačini Andaluzije namesto Uberja uporabljajo aplikaciji Cabify in MyTaxi, zato ju lahko preizkusite tudi vi.
Za vse, ki bi leteli iz Budimpešte, ena dobra ideja: pridite z RyanAirom ali WizzAirom v Malago, najamete avto in si pogledate, kar želite. Potem vrnete izposojen avto in se z avtobusom odpeljete do Seville, cena 20 eur. V Sevilli ne potrebujete avtomobila, za raziskovanje pa potrebujete več dni. Iz Seville, nato vrnitev v Budimpešto z RyanAir. Vsi vemo, da se ni treba vračati po isti poti nazaj
Spletna stran https://www.andalucia.com/travel/home.htm; tukaj lahko najdete popolnoma vse informacije, ki jih potrebujete za vsako potovanje v Andaluzijo, vključno s povezavami in relevantnimi ponudbami (avtoceste, vlaki, avtobusi, trajekti, kolesarske steze).
Namestitev poiščite na www.booking.com, www.LockTrip.com, www.airbnb.com ali www.agoda.com). Če še nikoli niste uporabljali LockTripa, lahko dobite 6-odstotni popust za vašo prvo rezervacijo, če uporabite naslednjo kodo: “JI80C”. Ne pozabite preveriti ponudbe na vseh lokacijah iz več razlogov. Nekje boste naleteli na cenejšo ponudbo enake namestitve. Če gre za hotele, jih poskusite kontaktirati neposredno na njihovi spletni strani, tako lahko morebiti pridobite še nekoliko boljšo ceno.
Raziskovanje mest
Čeprav je Sevilla glavno mesto Andaluzije in skupaj z veličastnima Granado in Cordobo tvori zlati trikotnik province, se – načeloma – vse začne iz Malage. Po eni strani zato, ker je Malaga zelo dobro povezana z letališči z našega območja (Zagreb, Budimpešta, Dunaj, Beograd …), po drugi strani pa zato, ker je Malaga zelo posebno mesto. Če slučajno plujete v Andaluzijo ali pridete z ladjo ali križarko, takoj vedite, da je Malaga eno najstarejših pristanišč v Sredozemlju.
Malaga
Malaga je veliko več kot le mesto z dobrimi prometnimi povezavami. Na prvem andaluzijskem potovanju sva Malago podcenjevala in kar preletela, na drugem pa sva popravila krivico in ugotovila, da je to mesto polno doživetij vseh vrst; od kulturno-umetniškega do pestre zgodovine in narave. Če se v Malagi znajdete v prazničnem času, vas bo navdušila izjemno bogata ulična okrasitev, ki ustvarja avdio-vizualni spektakel v središču mesta, na najbolj znani ulici Marqués de Larios. Več kot 600 tisoč lučk v tej instalaciji ponuja resnično posebno izkušnjo.
Malaga slovi kot sredozemski biser in s svojimi 300 sončnimi dnevi na leto kot najbolj sončno mesto v celotni Andaluziji. Med drugim je Malaga hkrati znana po tem, da se je tam rodil slavni Picasso, zato vas bo to andaluzijsko mesto zasulo z zelo bogato ponudbo kulturnih in umetniških vsebin, kar predstavlja odlično izhodišče za tovrstna raziskovanja in doživetja. Če pa ste v »drug ekipi«, tisti, ki obožuje predvsem sonce, ob tem pa dodatno poudarjate, da ima Malaga kilometre čudovitih peščenih plaž, imate zadosten razlog, da temu mestu daste visoko turistično oceno.
Kaj je treba obiskati v Malagi? Trdnjavi Alcazaba in Gibralfaro. Malaga je namreč dom dveh mogočnih trdnjav, ki s svojo mogočnostjo jemljeta dih. Alcazaba, mojstrovina mavrske arhitekture, se nahaja znotraj mestnega obzidja in ponuja čudovite vrtove in fontane. Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro), ki se nahaja na hribu nad Alcazabo, pa ponuja neverjeten razgled na mesto in obalo.
Za cerkveno katedralo v Malagi je značilna mešanica renesančnega in baročnega sloga. Njeno impozantno pročelje je visoko 84 metrov, je druga največja katedrala v Andaluziji (prva je Giralda v Sevilli). Zgrajena je bila med letoma 1528 in 1782, vendar ne v celoti. Manjka ji en stolp, ki ni bil nikoli dokončan, zaradi česar si je katedrala prislužila vzdevek La Manquita (enoroka dama).
Najbolj znana mestna plaža v Malagi, La Malagueta, je poleti in pozimi široko peščeno veselje, okrašeno s palmami in obogateno z bari (tako imenovani Chiringuito) in restavracijami. Najbolj posebno doživetje, ki ga tukaj lahko doživite, je tradicionalni način priprave sardel na žar palčkah, t.i. espeto.
Če ste že obiskali pariškega, potem morate obiskati tudi Center Pompidou v Malagi. Če ga niste, potem vsekakor upoštevajte, da za Center Pompidou velja obvezen postanek, ko ste v Malagi. To edinstveno kulturno in umetniško središče je bilo odprto v Malagi leta 2015 in se nahaja v delu mesta, imenovanem Muelle Uno. Center Pompidou se nahaja v stavbi Cubo s pogledom na marino in pritegne pozornost že s svojo zunanjo podobo.
Tukaj si lahko ogledate tudi različne izbrane zbirke iz pariškega centra Pompidou, obsežen razstavni prostor pa ponuja popotovanje skozi umetnost 20. in 21. stoletja, ki izpostavlja pomembna dela iz obdobij kubizma, fovizma, pop-art nadrealizma itd. To je priložnost, da v živo doživite Picassa, Duchampa, Dalíja, Mirója, Kandinskega, Légerja ali Chagalla, preučite stalno razstavo ali katero od aktualnih dodatnih razstav in doživite katero od interaktivnih instalacij. Nepozabno.
Muzej Pabla Picassa. Najbolj znan malgaški sin je zagotovo Pablo Picasso. Če tega slučajno niste vedeli, vam bo to jasno takoj, ko se boste odpravili na ogled Malage. Mesto Malaga je namreč s svojo kulturno in turistično ponudbo zaznamovalo podobo in delo tega slavnega slikarja. Vsekakor priporočamo ogled muzeja Pabla Picassa, tam sva midva umetniško radovednost pasla več kot dve uri. Saj bi verjetno v muzeju z veseljem ostala še dlje, ampak prišla sva dokaj pozno, muzej pa se je počasi zapiral.
V muzeju Pabla Picassa so predstavljene vse ustvarjalne faze tega svetovno znanega umetnika in to dokaj podrobno in zanimivo, saj je umetnikovo rojstno mesto podedovalo veliko in bogato zbirko. Skupaj je razstavljenih 285 del, ki so jih člani družine Picasso podarili muzeju. Poleg slikarskih del si lahko ogledate tudi Picassove skulpture iz lesa, keramike in kovine, litografije, linoreze, bakroreze, Picasso pa se je ukvarjal tudi s kostumografijo in pisanjem. Res impresivno.
Kako pomemben je Pablo Picasso za zgodovino umetnosti, kaže že dejstvo, da so muzeji s Picassovimi deli vzklili po vsem svetu. Največja njegova muzeja sta v Parizu in Barceloni. Midva sva ju dala na najin dolg seznam želja.
Sprehod po starem mestnem jedru Malage navduši z očarljivimi kamnitimi ulicami in ostanki rimskega amfiteatra. Malaga je posebna tudi zaradi čudovitih parkov in majhnih zelenih oaz urbanih kompleksov. Parque de Malaga je idealen kraj za sproščene sprehode, botanični vrt La Concepcion, najbolj znan v Evropi, pa navdušuje z raznolikostjo rastlinskih vrst s petih celin. Papige so posebna atrakcija.
Sprehajališče Palmeral de Las Sorpresas ponuja čudovit pogled na morje, pristanišče in ladje ter je priljubljena destinacija za sprehode in sprostitev domačinov, pa tudi turistov. Palme in pisano cvetje dodajo čar tej znameniti promenadi, velika umetniška pergola vzdolž celotne obale pa vas bo zaščitila pred soncem in vas motivirala za dobro fotografiranje.
Mesto Malaga ponuja bogato kulturno sceno, ki poleg muzeja Pabla Picassa in centra Pompidou vključuje še več pomembnih muzejev. Izpostavljamo Muzej avtomobilov in mode, ki raziskuje zgodovino luksuznih avtomobilov, Muzej Carmen Thyssen z zbirko španske umetnosti 19. in 20. stoletja ter Muzej ruske umetnosti, ki ima zbirko ruske umetnosti 19. in 20. stoletja. Ti muzeji ponujajo obiskovalcem priložnost, da raziščejo različne vidike umetnosti, zgodovine in kulture ter spoznajo bogato kulturno dediščino Malage (in Evrope).
Okusi Malage. Ne pozabite raziskati lokalne kulinarike in doživeti pristnih okusov mesta. Doživeli jih boste, ne glede na to, ali boste uživali v svežih morskih sadežih ob obali ali v tradicionalnih jedeh v središču mesta. Omenili smo že espeto (sardele na žaru) v t.i. barih Chiringuito.
Med juhami, ki izvirajo iz Málage, boste naleteli na »gazpachuelo malagueño« (vroča juha iz rib, krompirja, vode, soli in drugih kombinacij) in »ajoblanco« (juha, mavrskega izvora, iz mletih mandljev z oljčnim oljem in česnom). V okolici Málage boste naleteli na številne nasade mandljev, zato so tukajšnja lokalna specialiteta ocvrti mandlji (»almendras fritas«), ki jih lahko kupite pri številnih uličnih prodajalcih.
Nasveti za Malago:
Na spletnem mestu https://alcazabaygibralfaro.malaga.eu/ lahko kupite spletne vstopnice za utrdbi Alzacaba in Gibralfaro, vstopnica za eno utrdbo stane 3,5 evra, medtem ko lahko za obe utrdbi plačate 5,5 evra, vendar morate obe obiskati v 48 urah. Trdnjavi sta odprti vsak dan. Čeprav se nahajata ena pod drugo in nudita popust na skupno vstopnico, ti dve utrdbi nista povezani, vsaka ima svoj vhod.
Spletna povezava https://goo.gl/maps/nc7pkFxfiAXpYP9w5 vas pripelje do razgledišča Gibralfaro, od tam je odličen pogled na mesto, je tudi dobra lokacija za fotografiranje.
Gibralfaro brezplačno parkiranje (https://goo.gl/maps/MQmQ6V5d14brPQa17), parkirnih mest ni veliko, ampak izven sezone in zjutraj se najde prosto mesto. Če vas ne moti se povzpeti nazaj, lahko uporabite to brezplačno parkirišče in se peš odpravite v center mesta.
Spletna točka https://articketing.vocces.com/ ponuja vstopnico za katedralo, cena 8 evrov.
Nova in urejena parkirna hiša Muelle Uno v samem centru mesta, glej spletno točko https://goo.gl/maps/LvswDahrgcPu4RHX9. 2 evra na uro, morda ni pravo parkirišče za cel dan, a za par ur v centru je prava izbira.
Spletna povezava https://goo.gl/maps/kwhtmutCzLywFHWr7 kaže na fotografsko lokacijo na plaži La Malagueta (velike črke imena plaže). Center Pompidou Malaga: https://centrepompidou-malaga.eu/plan-your-visit/.
Iščeš prenočitev? Klikni na https://www.airbnb.com/rooms/49983853. To je ena redkih nastanitev v središču mesta z brezplačnim varovanim parkiriščem. Nova garsonjera, čista in ugodna. 1 km od starega mestnega jedra.
Casual del Mar Málaga (https://www.booking.com/hotel/es/casual-malaga-del-mar.en.html?aid=8070704) je zanimiv in cenovno ugoden hotel s preprostim zajtrkom v središču Malage, le 1 km od starega mestnega jedra. Všeč nam je bila notranjost, vsaka soba in nadstropje je drugače urejeno, bili smo v Picassovem nadstropju in uživali v sprehodu po njegovih hodnikih. Nimajo parkirišča, imajo pa prijazno osebje.
Malaga Premium Hotel (https://www.booking.com/hotel/es/malaga-premium.en.html?aid=8070704) je eden najbolj ugodnih hotelov v coni za pešce v starem mestnem jedru z zajtrkom in strešno teraso. Parkirišče se doplača.
V muzeju Pabla Picassa morate vnaprej kupiti vstopnico na spletu za točen čas vstopa. Ta muzej je redno poln in če ne želite čakati v vrsti, da bi vstopnico kupili na kraju samem, storite to na spletu in dovolili vam bodo, da preskočite vrsto na vhodu. Cena je 9,5 eur. Vstopnice kupite tukaj: https://www.museopicassomalaga.org/en.
Granada
Mesto Granada se nahaja ob vznožju gorovja Sierra Nevada. Ima dolgo in bogato zgodovino, ki vsako leto privabi več kot 2,5 milijona turistov z vsega sveta. Ključna znamenitost tega mesta je Alhambra, čudovit kompleks palač in vrtov s specifično arabsko arhitekturo. Alhambra je največja znamenitost Granade. Zanimivo je, da boste med potovanjem proti Granadi naleteli na več (prometnih) znakov, na katerih piše Alhambra, kot je znakov, na katerih piše Granada.
A kot se običajno zgodi, Granada ponuja veliko več od tistega, kar o njej najprej vemo. Nekateri deli mesta (Alhambra, Generalife in Albayzín) so od leta 1984 pod zaščito Unesca. Mesto gosti številne priljubljene festivale, ki pritegnejo pozornost turistov z vsega sveta. Tukaj se mešata španska strast in bogata zgodovina muslimanske vladavine, ki je trajala kar 800 let, kar je najdaljša muslimanska vladavina v Španiji.
Simbol mesta je granatno jabolko, kar pomeni tudi španska beseda “granada”. Kljub velikemu številu turistov, ki pridejo sem vsako leto, Granada ohranja svoj pristen čar in ponuja edinstveno izkušnjo, ki združuje bogato zgodovino, naravne lepote in strast do življenja. Če se boste prepustili užitkom flamenka in gastronomije, lahko mirno zatrdimo, da boste doživeli pravo dušo Andaluzije.
Alhambra je resnično očarljiv kompleks palač in vrtov, zgrajenih v 13. stoletju. Ime palače izhaja iz arabske besede, ki pomeni “rdeča”, in ravno to je barva palače, pridobljena iz rdeče zemlje, na kateri je bila zgrajena. Palača Alhambra ima globoke korenine v španski muslimanski zgodovini. Gradnja palače se je začela v 13. stoletju, v času vladavine dinastije muslimanskih vladarjev Nasrid.
Lokacija Alhambre, ki se nahaja na hribu, je imela v preteklosti strateški pomen. Prvotno zgrajena kot vojaška utrdba na dvignjenem položaju za zaščito mesta, je kasneje prerasla v ogromen kompleks palač in vrtov. Po osvojitvi Granade s strani katoliških monarhov Ferdinanda in Isabelle leta 1492, je Alhambra postala last španske krone, ki je investirala v spremembe, da bi kompleks prilagodila novim potrebam in okusom. Takšna mešanica arhitekture in stilov daje Alhambri edinstven videz.
Palači Nasrid in Generalife sta nezgrešljivi znamenitosti Alhambre. Palača Nasrid tvori srce kompleksa in je eden najlepših primerov islamske arhitekture v Španiji, v njej pa je zagotovo čutiti duh preteklosti. Generalife je čudovit kompleks vrtov, fontan in palač, ki se nahaja zunaj palače Nasrid. Načrtujte dolg sprehod in podroben ogled. Vdihavanje preteklosti in očaranost nad številnimi detajli.
Alhambra ni ena tistih lokacij, kjer vstopiš, se sprehodiš in odideš v eni uri. Skozi ta veličastni kompleks se v tem času ni mogoče niti sprehoditi, zato ta zalogaj zahteva daljše žvečenje in še daljšo prebavo. V štirih urah, ki smo jih porabili za ogled tega pravega mesteca, so najmočnejši vtis pustile bogato okrašene stene dvoran, dvorišča in ogromni vrtovi, slapovi in neizogibne arkade. Fotografije niti približno ne morejo dočarati doživetja na tem posebnem mestu, pa tudi vedno prisotnega navdušenja nad mavrskimi vladarji, ki so krivci za takšne mojstrovine arhitekture.
Čarobnost brezplačnih tapasov. Mogoče je vsem že znano, a dajmo – snov bomo ponovili. Tapasi so različice glavnih jedi, postrežene v majhnih porcijah. Ljudje se pogosto ne moremo odločiti, kaj bi jedli, in tako lahko poskusite več manjših obrokov in se nato odločite za glavnega. Ali pa, kar je ponavadi praksa, da preskočite glavni obrok in preprosto uživate v tapasu. Izumili so ga Španci in na mizah je že od že od 13. stoletja.
In zakaj bi bili presenečeni, ko pa že vemo, da Španci radi ure in ure presedijo za mizo ter uživajo v hrani in pijači?! Granada je znana po svoji kulturi brezplačnih tapasov. Mislili smo, da je to mit, a kamor koli smo šli na pijačo, so nam vedno prinesli enega od tisočih vrst tapasov. Kaj boste dobili? Vse je mogoče. Od miniaturne porcije navadnega čipsa do krožnika z nekaj rezinami španskega pršuta.
Tradicija izdelave pršuta na Pirenejskem polotoku traja že tisočletja. Rimski pesnik Marko Valerije Marcijal je že v prvem stoletju opisal bogat okus iberske šunke. O tej specialiteti bi lahko veliko pisali, a bo dovolj, da jo priporočamo kot eno od neizogibnih doživetij, ko ste v Andaluziji. Ob pršutu se jug Španije ponaša tudi z oljčnim oljem in paradižnikom. Mimogrede, Španija je nedvomno največja proizvajalka oljčnega olja na svetu, idealno podnebje pa omogoča pridelavo približno treh milijonov ton paradižnikov na leto.
Na potovanjih po Andaluziji sva jedla predvsem tapase, torej specialitete tamkajšnje kuhinje, v Granadi pa sva doživela nepozabno izkušnjo. Bodegas Castañeda je tapas restavracija v središču mesta. Dobila sva priporočilo iz različnih virov in restavracijo sva nameravala obiskati po več urah hoje po kompleksih Alhambre. Povsem lačna in žejna odpreva ogromna vrata znane restavracije in doživiva šok!
Gneča je ogromna, prostor je poln ljudi, ki se stiskajo za mizami, visokimi in nizkimi, ob šanku, povsod! Ljudje pijejo in jejo, kot da jutri ne obstaja. Hrup glasnih pogovorov, med katerimi je razbrati zvoke nazdravljanja in občutiti močan vonj po fini hrani, je izkušnja, ki jo vpiješ v eni sekundi in si neizmerno želiš postati del te folklore.
In ravno, ko sva mislila, da bo žal treba priti kdaj drugič, ker tukaj fizično ni prostora, se nekje globoko iz lokala zasliši nekaj v stilu Miguel: hola-bola, to-ono… natakar nekaj mrmra v španščini, ljudje mahajo, nas gledajo, vabijo. Pri nas to zveni kot: “Ne skrbite, dovolj je prostora, le vstopita”.
O, frajer Miguel, daj nama svoje čelo, da ga poljubiva. Dobesedno se stlačiva med ljudi in za vrati, ob visoki mizi, najdeva dovolj prostora, da stojiva. Na mizi je lahko le en komolec, za drugega ni prostora. Ampak sva srečna, ker je bilo vse čarobno.
Zdaj smo vsi del zelo dinamičnega ritma izmenjevanja tapasov na mizi, cingljanja kozarcev in nazdravljanja z rdečim vinom. Hrup je kot popolna melodija, ki spodbuja še močnejše uživanje v okusih hrane in pijače. Miguel in drugi natakarji kličejo drug drugega in se zdijo popolnoma organizirani v tem kaosu. In okus hrane – božanski.
Tukaj lahko naročite tapase po svojem okusu iz dolgega seznama ponudbe. Seveda pa vas restavracija poleg naročene pijače pogosti tudi z manjšim obrokom po lastni izbiri. Naročala sva pijačo za pijačo in spremljala, kaj nama bodo (večkrat) prinesli za jest. Krožnik z več vrstami sira, paradižnike, omako iz paprike z rezino kruha, pečene perutničke. Poleg tega sva dodatno naročila tudi pršut. V bistvu je energija tega kraja in pravo uživanje v lokalnih okusih doživetje, ki ga vsekakor obvezno priporočava, če se znajdete v Granadi. In na koncu zgodbe naj povem, da je natakar »Miguel aka tapas« od naju dobil več kot odlično napitnino.
Sacromonte je soseska v Granadi, znana kot zibelka flamenka, glasbene zvrsti, ki je sinonim za strast in čustveno izraznost. Zgodovinsko gledano je to romska soseska v okrožju Albaicín na hribovitem območju, kjer so si Romi zgradili svoje domove v jamah.
Nekateri nekdanji romski domovi danes tvorijo Muzej jam in predstavljajo zgodovino Romov in romski način življenja, v katerem ima pomembno vlogo strast kot čustvo, torej flamenko kot glasbena zvrst, ki skuša to čustvo prenesti skozi pesem in ples. V nekaterih od teh zgodovinskih jamskih lokacij si lahko ogledate predstavo flamenka in če je ta izkušnja na vašem seznamu stvari, ki jih morate početi v Granadi, potem zagotovo pojdite v Sacromonte.
Zambra María la Canastera, ena od jam, je dobila ime po slavni plesalki in pevki, ki je živela v isti jami s svojimi otroki, v dnevni sobi pa so prirejali predstave flamenka, ki trajajo še danes. Je ena najstarejših in redkih jam, ki izvajajo zambro, obliko flamenka, ki jo vedno spremlja živa glasba in ples, ki se izvaja zelo blizu občinstva. Beseda “zambra” izhaja iz arabske besede “zumrã”, kar v mavrščini pomeni poročno slavje. Romi iz Granade so prevzeli te običaje in vključili elemente svoje kulture.
Sacromonte je poseben ponoči in ob sončnem zahodu. Fantastičen pogled na mesto in kraljico Alhambro je najbolj poseben z razgledne točke Mirador de San Nicolás. Razgledišče je znano zbirališče domačinov in turistov, ki vsak dan pozdravljajo sončni zahod, zato se ob steklenici vina in vonju maroškega hašiša vedno najde kakšna kitara, ki zaigra v ritmu flamenka. Kmalu se od nekod pojavijo še ulični plesalci in to je to, zabava se lahko prične.
Fuente Vaqueros je majhna vasica, ki se nahaja približno 20 kilometrov od Granade. Na videz je to čisto navadna vasica, vendar je tukaj rojstni kraj enega najpomembnejših španskih pesnikov – Federica Garcíe Lorce. Njegova rojstna hiša je danes muzejski kompleks, znan kot “Casa Museo Federico García Lorca”. Priporočamo ljubiteljem literature in umetnosti.
Ob simbolični vstopnini in vodenju v angleščini lahko obiskovalci raziščejo avtentične prostore, v katerih je živel in ustvarjal Lorca, ter spoznavajo njegovo življenje in delo skozi razstavljene predmete, knjige in rokopise. V notranjosti muzeja ni dovoljeno fotografirati, tako da ključne kadre in trenutke nosimo le v spominu.
Nasveti za Granado:
La Alhambra + Generalife Palace (vstopnice kupite tukaj: https://compratickets.alhambra-patronato.es/, celoten paket 19,09 evra), za to turistično znamenitost namenite najmanj 3-4 ure. Pomembno je vedeti; ko kupite vstopnico, se lahko z njo odpravite skozi vse komplekse Alhambre, razen palače Nasrid. Če ste kupili vstopnico tudi za palačo Nasrid, morate izbrati časovni termin, v katerem jo želite obiskati.
Kompleks Alhambra je velik, pridite pred palačo Nasrid 20-30 minut pred dogovorjenim terminom, tam so dolge vrste in gneča. Najbližji vhod ni glavni vhod v Alhambro, če želite čim prej priti do Nasrida, uporabite stranski vhod, kjer je manj gneče in se lahko pripeljete z avtobusoma C30 in C32. Vhod se imenuje Vrata pravice (Puerta de la Justicia: https://maps.app.goo.gl/Sp8SQ2Jh8VYn53Pr5). Za dodatne informacije in nasvete o obisku Alhambre priporočam naslednjo povezavo: https://adventurousmiriam.com/the-alhambra-granada-tickets-map-itinerary/.
Mestni avtobusi so idealni za prevoz do vaših znamenitosti, Granada je hribovita, zato bo spoznavanje mestnih linij koristno. Ni težko (https://granadainfo.com/get_location.php?donde=57), skozi mesto vozi kar nekaj pomembnih linij, vozovnica stane 1,4 evra za uro vožnje, čisto dovolj za menjavo več avtobusov do želene lokacije kjerkoli v mestu. To je tudi super priložnost za ogled starega mestnega jedra iz avtobusa, vse linije so krožne, zato izkoristite priložnost in naredite krog po mestu, super je.
Hotel Mirador Arabeluj (povezava: https://www.booking.com/hotel/es/mirador-arabeluj.en.html?aid=8070704) je posebna namestitev s posebno teraso, ki ponuja pogled na celotno Granado. Terasa je tudi fantastična lokacija za fotografiranje. Zajtrk in brezplačno parkiranje. Idealno, če nameravate iti v Alhambro, ker je 1 km od glavnega vhoda, center mesta je oddaljen le 15 minut hoje, sicer pa avtobus pelje mimo hotela.
Hotel YIT Casablanca je morda najcenejši hotel s parkiriščem v središču mesta.
Mirador de San Nicolás (https://maps.app.goo.gl/MnuenWEYkZcWELt87) je odlična lokacija za fotografiranje sončnega zahoda, tja lahko pridete z avtobusoma C31 in C32 iz centra.
Mirador de Sacromonte, (https://maps.app.goo.gl/tGFQ8wyPboCRDw9g7), odlična lokacija za fotografiranje sončnega zahoda, tja lahko pridete tudi z avtobusoma c31 in c32 iz centra.
Flamenko hiša, Zambra María la Canastera (https://www.marialacanastera.com/), spletna rezervacija je obvezna, 24 evrov/osebo (pijača vključena), samo gotovina.
Muzej Federico García Lorca v Fuente Vaquerosu, info: http://www.patronatogarcialorca.org/english/info.php.
Cordoba
Cordoba ali Granada? – to je ena najpogostejših dilem, ko načrtujete potovanje v Andaluzijo in morda nimate dovolj časa, da bi obiskali vsa mesta. Prav na to vprašanje boste pogosto naleteli na različnih forumih in facebook skupinah. Koliko ljudi, toliko odgovorov, tako da je vse – seveda – odvisno od osebnih preferenc. Kar se naju tiče, pravilen odgovor je Cordoba in Granada.
Okoli leta 1000 je bila Cordoba eno največjih mest na svetu s približno pol milijona prebivalcev. Cordoba je danes za Sevillo in Malago tretje največje mesto v Andaluziji z več kot 320 tisoč prebivalci, medtem ko je Granada s približno 230 tisoč dušami na četrtem mestu. Mimogrede, samo v Andaluziji je 26 mest z več kot 50.000 prebivalci.
Cordoba se nahaja na bregovih reke Guadalquivir, njena bogata zgodovina pa se močno čuti znotraj obzidja starega mesta, kjer je v središču pozornosti znamenita Mezquita (mošeja-katedrala). Cordoba, ustanovljena v času rimskega cesarstva, spominja na vizigotsko in otomansko vladavino, sredi 13. stoletja pa so jo zasedli kristjani. Mogočne kulture in vladarji so pustili viden pečat v kulturi in arhitekturi mesta, ki je v turističnem smislu še vedno eno najpomembnejših doživetij.
Mezquita Catedral de Córdoba je bila nekoč mošeja, danes pa je krščanska katedrala in mojstrovina mavrske arhitekture, ki se je na Unescovem seznamu svetovne dediščine znašla kot najpomembnejši (hkratni) spomenik islamske in krščanske kulture v Španiji. Ne gre za še en monumentalen sakralni objekt, ki je tam le zato, da bi lahko dokaj slučajno pokukali v notranjost. Katedrala Mezquita je zaradi edinstvene arhitekture in dejstva, da je v njem čutiti vplive dveh velikih religij, vsekakor neizogiben postanek na poti po Andaluziji. Tudi če ni na vaši poti, zavijte.
Pravzaprav je celotno staro središče Cordobe, vključno z Mezquito, od leta 1986 na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Gradnja mošeje se je začela v 8. stoletju in se nadaljevala skozi stoletja, kar je povzročilo edinstven kompleks s stotinami stebrov in lokov, ki podpirajo visoke strope. Oboki so zgrajeni iz kombinacije belega kamna in rdeče opeke, ki tvorijo diagonalne rdeče in bele črte, ki postanejo del identitete mošeje, pa tudi celotne Cordobe.
Stebri tvorijo edinstven arhitekturni element v tem zgodovinskem kompleksu in igrajo ključno vlogo pri njegovem značilnem videzu. Skupno 856 stebrov ustvarja vtis neskončnosti s svojim ponavljanjem vzdolž glavnega molilnega prostora. Samo biti tam, na tem mestu, pomeni biti napolnjen z občutki občudovanja in spoštovanja.
Ob izhodu iz katedrale se lahko povzpnete tudi na vrh Torre del Alminar – 40 metrov visok stolp mošeje. Vrh stolpa obiskovalce nagradi s čudovitim panoramskim razgledom na mesto in okolico.
Rimski most v Cordobi (Puente Romano) čez reko Guadalquivir iz 1. stoletja pr. n. št. je eden najbolj impresivnih primerov rimskega inženiringa, ki se je ohranil do danes. S svojimi masivnimi, dobro ohranjenimi oboki in kamnitimi stebri priča o spretnosti in natančnosti starih mojstrov. Rimski most je eden od simbolov mesta Cordoba, dodatna zanimivost o njem pa je tudi dejstvo, da je v kultni seriji Igra prestolov “zaigral” kot kulisa svobodnega mesta Volantis.
Torre de la Calahorra. Naprej po rimskem mostu, nasproti starega mestnega jedra je postavljen stolp Calahorra. Zgrajen je bil v 13. stoletju in je služil kot obrambna zgradba. Danes je v njem Muzej treh kultur, ki simbolizira multikulturnost, s predstavitvijo zgodovine in kulture regije pa tematizira sobivanje kristjanov, judov in muslimanov na teh območjih. Razstava v muzeju je multimedijska, še posebej pa sta navdušila maketa Mezquite in Alhambre ter pogled na mesto z vrha stolpa.
Ena od razglednic iz Cordobe bo zagotovo imela t.i »patiose«. To so bogato okrašena dvorišča v središču mesta, ki mimoidoče vabijo s pisanim cvetjem in občutkom, kot da bi stopili v stoletje nazaj, saj gre za pristne stare hiše. Lastniki hiš in dvorišč vložijo veliko truda v urejanje okolice, zato je večinoma vstop na teraso zaračunan.
Sploh ne preseneča, da so v teh skritih kotičkih pogosto ostanki iz rimske dobe (stebri, vaze in podobno). Najdete lahko tudi terase s prostim vstopom, kjer lahko – po želji – pustite donacijo. Tukaj boste pogosto srečali lastnike, ki vam bodo z veseljem predstavili svojo majhno posest. Imeli smo srečo, da smo se naučili zalivati rastline, zasajene v cvetličnih lončkih na višini 3-4 metrov.
Ni bilo težko dognati, da so patiosi nekakšni zasebni muzeji mesta, ki pričajo o stoletjih rimskega vpliva na tem območju. Del mesta, kjer se nahajajo dvorišča, se imenuje Patios de Córdoba. Ko boste tam, boste hitro naleteli na možnost nakupa vstopnice, s katero lahko raziščete tudi tista dvorišča, kjer se običajno zaračuna vstop.
Enkrat letno poteka Cordoba Open Patios Festival (Fiesta de los Patios). V prvih dvanajstih dneh marca so dvorišča odprta za javnost. Ob spremljavi glasbe in plesa lahko obiskovalci občudujejo lepoto dvorišč, v zaključni fazi pa najlepšim dvoriščem podelijo prestižne nagrade. Ta sestavni del kulturne dediščine mesta in najmočnejši del identitete mesta je prepoznal tudi UNESCO, ki je festival uvrstil na seznam nesnovne svetovne dediščine.
Okrašena dvorišča se nahajajo tudi na drugih lokacijah v mestu. Na primer, Palacio de Viana, renesančna palača, ima tudi zelo čudovita notranja dvorišča in vrtove. Vendar niso samo dvorišča okrašena, tudi ulice se kitijo s cvetjem. Morda najbolj očarljiva ulica v mestu je Calleja de las Flores. Ozek prehod, znan kot Aleja rož, se nahaja v središču mesta in nudi pristno cvetlično doživetje španskega šarma.
Sprehodila sva se tudi po judovski četrti Judería, kvalitetni galeriji uličic in zgodovinskih zgradb, ki pričajo o bogati preteklosti tega dela mesta. Cordoba ponuja tudi možnost sprostitve v tradicionalnih arabskih kopelih, znanih kot hammam.
Nasveti za Córdobo:
Na spletnem naslovu https://tickets.mezquita-catedraldecordoba.es/en lahko kupite vstopnice za Mezquito, 13 evrov. Naše priporočilo je brezplačen ogled vsako jutro od 8.30 do 9.30, nato plačate vstopnino. Zjutraj ni gneče, za fotkanje je super, tista ura pa je čisto dovolj za doživetje. Cena za vzpon na vrh stolpa je 3 evre.
Ne kupujte molilnega rožnega venca pri starejših Romkinjah na ulici, ne jemljite jih tudi, ko vam jih želijo podariti, izogibajte se stiku z njimi, ker vas bodo poskušale tako ali drugače prevarati. Kriminalna združba, ki je ne more ustaviti niti policija, že leta in leta deluje usklajeno, naštudirane imajo številne kombinacije, da prevarajo preveč naivne turiste.
Muzej Torre De Calahorra, vstopnice po 4,5 evra lahko kupite na vhodu. Na ta način dobite tudi dostop do razgledne terase, s katere lahko naredite dobre fotografije mostu, še posebej ob sončnem zahodu.
Hotel Oasis Cordoba, za 55 eur na noč, z brezplačnim parkingom in zajtrkom, je bila dobra ponudba za nas. Hotel se nahaja na drugi strani reke, 15 minut hoje od centra mesta. Glej: https://www.booking.com/hotel/es/oasis-cordoba.hr.html?aid=8070704.
Casa Turistica La Torre je ena najcenejših nastanitev v središču mesta. 29 eur za nočitev. Zaradi cene in lokacije jim je treba oprostiti za ne preveč kakovostno storitev.
Lokaciji brezplačnih dvorišč, hišna številka 20 (https://maps.app.goo.gl/1p4v7WNtF2oN9Sjk8) in hišna številka 44 (https://maps.app.goo.gl/msb4UhhcqTRZJeHD9 hišna številka 44).
Kaj jesti: »salmorejo« (paradižnikova juha, podobna gazpachu), »japuta en adobo« (ocvrte marinirane ribe) in seveda – tapase. Kje jesti? Najboljši miks doživetja in hrane boste zagotovo deležni v El Rincon De Carmen (potrebna rezervacija in uživanje v čudoviti notranjosti dvorišča ob zvokih flamenka na kitari). Odlični tapasi so v Bodegas Mezquita, šunka in paradižnik so fenomenalni v Taberna Salinas.
Sevilla
Sevilla (opomba: slovensko tudi Sevilja, od Madrida oddaljena 530 km) je glavno mesto Andaluzije in je z razlogom pogosto na seznamih najlepših evropskih mest. A začnimo pri prvem vtisu, prvi vtis pa je vonj. Vonj pomaranč. Pravijo, da je v mestu več kot 40.000 »oranžnih« dreves, še bolj fascinanten pa je podatek, da so nekatera stara tudi do 600 let. V 12. stoletju so namreč v Sevilli verjeli, da drevesa pomarančevcev prinašajo srečo, zaradi česar mesto danes kar poka od sreče in ima največ vitamina C na svetu.
Čeprav privlačnega vonja, vam pomaranče, ki jih lahko (a ne smete!) naberete z dreves v Sevilli, ne bodo dobrega okusa. V Sevilli namreč prevladuje zelo grenka sorta, ki se uporablja predvsem za parfume, grenko marmelado ali celo – proizvodnjo energije. Mestni projekt energetske trajnosti namreč uspešno spreminja gnile pomaranče v ekološko trajnostno energijo.
V Sevilli boste med sprehodom po ulicah zlahka začutili znamenito špansko srčnost in strast. Glasen smeh skupine prijateljev na terasi restavracije ali hrup glasnih pogovorov z vseh strani – je del atmosfere mesta in odraža njegovo kulturo in identiteto.
Ali so jim pomaranče res prinesle srečo ali pa se razlogi za to javno veselje skrivajo v drugih okoliščinah tega okolja – morda ne bomo nikoli izvedeli. Dovolj je, da vsaj kot turist začutiš, da si del tega sproščenega vzdušja.
Vrnimo se nazaj v samo mesto. Čeprav je največje v Andaluziji, je njegove glavne znamenitosti mogoče obiskati v enem dnevu, po drugi strani pa boste tam želeli ostati več let. Tri dni sva javno ljubila Sevillo, ostala bi še dlje, če bi lahko. Ogledala sva si jo peš, ure in ure sva tavala po mestnih ulicah, občudovala arhitekturo, ljudi in … pomaranče.
Obstaja velika ponudba ogledov mesta s konjskimi vpregami, a sva se strinjala, da za kaj takega še nisva dovolj stara. Spodaj predstavljava, kaj sva doživela v treh dneh bivanja v Sevilli.
»Real Alcazar« v Sevilli, prvotno mavrska trdnjava, je danes kraljeva rezidenca, ki se ponaša s čudovitimi vrtovi in fascinantno arhitekturo v t.i. »Mudéjar stilu«. Skratka, gre za kombinacijo mavrske in krščanske umetnosti na španskem ozemlju, Real Alcazar pa je eden od izstopajočih primerov takšnega arhitekturnega okrasja. Leta 1987 je bil celoten kompleks dodan na Unescov seznam svetovne dediščine v Evropi.
Real Alcazar je najstarejša kraljeva palača v Evropi, ki še vedno služi svojemu namenu. Zgornji deli palače so še vedno rezervirani za špansko kraljevo družino, ki se tu zadržuje ob obisku Seville. Dodatno svetovno pozornost je palača požela kot ena od lokacij priljubljene serije “Igra prestolov” (Game of Thrones, mesto Dorne).
Vrtovi palače so lepo okrašeni, očarajo s svojo raznolikostjo in zelenjem. Natančno lahko občutite, kako so prebivalcem palače nudili popoln užitek, pa tudi bogastvo sadja in zelenjave. Posebej mogočne so fontane, pa tudi različni labirinti poti, teras in skrivnih kotičkov.
Seviljska katedrala je tretja največja na svetu in skupaj z zvonikom Giralda predstavlja srce Seville in sodi med glavne mestne znamenitosti. Katedrala je bila leta 1986 umeščena na Unescov seznam svetovne dediščine. V katedrali je pokopanih več slavnih ljudi, eden najbolj znanih pa je Krištof Kolumb, katerega grobnica krasi njeno notranjost. Dodajmo, da je zaradi različnih situacij skozi stoletja zgodovine vprašljivo, ali so posmrtni ostanki v grobnici res njegovi.
Plaza de España, mojstrovina arhitekta Anibala Gonzalesa, je bila ustvarjena kot del Ibero-ameriške razstave leta 1929 v Sevilli. Najbolj znan trg v mestu je bil osrednji del razstave, saj je gostil številne paviljone, ki so predstavljali dosežke Španije v industriji in arhitekturi.
Podrobnosti na zgradbah so neverjetne. Opaziti je mešanje različnih zgodovinskih slogov, vse pa krasijo prepoznavne keramične ploščice. Dolge arkade, čudovita fontana in kanal, po katerem lahko plujete s čolnom, so le nekateri koščki bogastva tega ekstremno velikega trga. Edinstvena značilnost trga so klopi ob stavbi, pri čemer vsak dizajn predstavlja drugo špansko pokrajino. Ogled trga in notranjih zgradb je popolnoma brezplačen.
Prostor, na katerem se razprostira trg Plaza de España, je ogromen, zato je tukaj gnečo le redkokdaj zaznati, vsekakor pa je trg vedno poln življenja. Konjske vprege, morje turistov, ulični umetniki … vse to naredi to destinacijo čarobno. Na osrednjem vhodu lahko vsak dan uživate v brezplačni predstavi flamenka. Številni kultni filmi, kot sta npr. “Lawrence Arabski” (1962) in “Vojna zvezd: Napad klonov” (2002), so ta trg pridoma uporabili za snemanje določenih prizorov.
Setas de Sevilla, poznane tudi kot Seviljske gobe, predstavljajo enega najbolj fascinantnih mestnih čudes v Španiji. Ta zajeten senčnik je največja lesena skulptura na svetu. Setas de Sevilla je sestavljen iz šestih dežnikov v obliki gob, ki jih navdihujejo oboki katedrale v Sevilli in bližnji fikusi na trgu Plaza de Cristo de Burgos. Struktura ima štiri nivoje, ki ponujajo različne izkušnje. Morda najbolj zanimiv je prav gotovo najvišji nivo, ki ga sestavlja panoramska terasa s čudovitim pogledom na mesto, še posebej privlačnim ob večernem sončnem zahodu.
Parque de María Luisa predstavlja pravo oazo narave in kulture v središču mesta. Ogromen park služi kot pljuča mesta, hkrati pa ponuja obilico aktivnosti za vse obiskovalce. Tukaj lahko tečete ali kolesarite po številnih poteh, raziskujete raznolike botanične eksponate in uživate v bogatem ekosistemu parka. Papige, race in labodi vam delajo družbo vsak dan, pogosto pa lahko uživate v kulturnih in zabavnih dejavnostih v parku, kot so živa glasba ali razstave. Ena najbolj znanih znamenitosti v parku je sam trg Plaza de España.
Dogajanje, prireditve v mestu. Španci se radi zabavajo in uživajo, to vemo. Tako je tudi v Andaluziji, tako je tudi v Sevilli. Njihove veselice včasih trajajo več dni, od najbolj tradicionalnih duhovnih procesij do najsodobnejših, ki častijo odprtost, spoštovanje in solidarnost do spolne raznolikosti.
Povsem po naključju sva bila priča paradi ob prazniku Svetih treh kraljev (Cabalgata de Reyes Magos), ki je v številnih španskih mestih vsak 5. januar. Prireditev je namenjena otrokom, v povorko pa so vključeni tudi starejši, tako da se ta dan na noge dvigne celo mesto. Večurna parada vključuje šolske skupnosti v improviziranih in kreativno poslikanih vozilih, ki jih vodijo trije sveti modreci, krožijo po mestu in zbrano množico obdarujejo s sladkarijami in drugimi darili.
Celotno slovesnost spremlja glasbena povorka. V celotni povorki je okoli 30 različnih vozil, na katerih se vozijo maskirani otroci, prisotni so konjeniki in pehota. Vsi skupaj zavzeto mečejo sladkarije navdušenim otrokom in staršem, ki opazujejo s strani, prišli pa so z vrečkami, v katere shranjujejo številne sladkarije.
In to je res velika količina sladkarij. Med to slovesnostjo naj bi razdelili do 100 ton sladkarij?! Zato (posvinjana) podoba ulic po povorki ne preseneča. Na srečo so komunalne službe takoj na terenu. To prav posebno izkušnjo prikažemo v enominutnem videu, klik: https://www.youtube.com/watch?v=AGjofbKrxfM.
Nasveti za Sevillo:
Vstopnica za ogled celotnega kompleksa Real Alcazar stane 13,50 evra in je brez dvoma vredna vsakega centa. Zaradi velikega povpraševanja je priporočljiv nakup vstopnic preko spleta na uradni spletni strani: https://realalcazarsevilla.cliqueo.es/es. Ob ponedeljkih lahko brezplačno uživate v lepotah palače po 16.00 in poleti po 18. uri, na spletu pa za rezervacijo in vstop plačate simboličen 1 evro.
Katedralo je skupaj z Giraldo in salvadorsko cerkvijo najbolje obiskati v paketu, saj je takrat skupna vstopnica 12 evrov, kar je izjemno ugodno. Zaradi velikega povpraševanja je priporočljiv nakup vstopnic prek spleta, da se izognete čakanju na vhodu. Če želite videti vse zanimivosti, si omislite kombinirano karto za vse, vedno je ceneje. Seveda je obvezna predhodna spletna rezervacija, saj vstopnice hitro poidejo: https://www.seville-cathedral-tickets.com/.
Vstopnice za atrakcijo Setas de Sevilla se začnejo pri 5 evrih na osebo za dnevne obiske, medtem ko nočne vstopnice vključujejo svetlobno predstavo Aurora in se začnejo pri 10 evrih na osebo. Preko njihove aplikacije so na voljo družinski paketi in dodatne ugodnosti, s katerimi je obisk tega čudesa urbanega oblikovanja še bolj zanimiv.
Spletna povezava https://maps.app.goo.gl/DxemDoXKFinvhfAr8 Plaza de Espana je foto lokacija, na desnem krilu stavbe vstopite in se povzpnite v nadstropje, tam je balkon s katerega imate fantastičen pogled na celoten trg. Odlično za fotografiranje.
Nočitev na lokaciji: https://www.booking.com/hotel/es/pilatos-singular-apartments.hr.html?aid=8070704. Nastanitev Singular Pilatos se nahaja 10 minut hoje od katedrale. Za nas je bilo super, najboljše razmerje med ceno, kakovostjo in dobro lokacijo.
Apartamentos Boutique Vida je najcenejša in spodobna namestitev v samem središču starega mestnega jedra.
Catalina Casa de Comidas, obvezna restavracija za popoln užitek.
Pelayo Bar de Tapas, »nažiranje« z odličnimi tapasi.
Cervecería Mezquita, domače vzdušje, na videz neurejeno, odlično osebje, odlični tapasi, pršut si zasluži desetko.
Marbella
V Marbello smo se morali vrniti, ker smo jo med prvim potovanjem v Andaluzijo po krivici skorajda popolnoma preskočili. Ker nič ni naključno, smo se takrat – v prvo -, ko smo bili na poti v Rondo, želeli nekje ustaviti in spiti kavo. Naj bo prvi naslednji večji kraj, smo rekli. Bila je, nič manj nič več, Marbella. Tako smo najprej dobili zelo površno izkušnjo, že naslednje priprave na »najino drugo Andaluzijo« pa so »dobesedno zahtevale«, da Marbello postaviva na zaslužen seznam mest, ki jih morava videti in doživeti že ob naslednjem obisku.
Marbella je mesto z velikim M. Več kot sto tisoč prebivalcev, luksuzna destinacija. Urejeno, polno umetniških instalacij, čisto! Novi del mesta je kot Monte Carlo ali hrvaška Opatija, ob plaži se vrstijo luksuzni hoteli in vile, duša mesta pa se skriva v starem delu Marbelle, ki nas je dobesedno očaral. Točno tako in nič drugače.
Trg pomaranč (Plaza de los Naranjos) v starem delu Marbelle povezuje številne ozke ulice, okrašene s cvetjem in priljubljenimi modrimi lončnicami na steni, ki ohranjajo identiteto celotne Andaluzije. V vsakem kotičku starega mestnega jedra je čutiti duh zgodovine, kulture in gastronomije.
Prav v Marbelli lahko doživite najbolj privlačno promenado na celotni obali Costa del Sol. Midva sva to doživela izven sezone in sva uživala, sva si pa poskušala vse skupaj predstavljati, kako to izgleda tudi v poletnih dneh. Zdelo se nama je, da bi lahko bil, z gnečo in sončno vročino, občutek še mnogo bolj intenziven in pristen. Promenada, kot se uradno imenuje, ponuja sproščujoč ambient s kavarnami, pristnimi španskimi restavracijami, tapas bari, trgovinami s spominki in butiki na eni strani ter fantastičnimi plažami na drugi.
Ob promenadi je tudi muzej na prostem Avenida del Mar z desetimi impresivnimi skulpturami, ki naj bi jih izdelal Salvador Dali. Odlično se prilegajo zunanjosti mesta in pritegnejo veliko pozornosti turistov, vendar malo globlje raziskovanje pripelje do informacije, da so skulpture ponaredki! Domačini imajo nasprotujoča si mnenja o celotnem projektu.
Tu se je vmešala politika in dala narediti kopije odlitkov, ki jih fundacija Gala – Salvador Dalí, ki jo je ustanovil sam Dali, ni nikoli odobrila ali podprla njihovega nastanka. Tega dejanja ne pozdravljajo niti poznavalci umetnosti, a kljub temu so skulpture postale ena glavnih turističnih znamenitosti mesta in so avenijo preprosto spremenile v prepoznaven muzej na prostem.
Marbella ponuja tudi več manjših parkov, kot je Parque de la Alameda, pa tudi ducat čudovitih mestnih plaž, med katerimi izstopa priljubljena plaža Cabopino. Tapas bar La Taberna del Pintxo nam je nudil posebno gastronomsko izkušnjo. Marbella je destinacija, ki ponuja popolno ravnovesje razkošja, zgodovine in narave ter obiskovalcem zagotavlja nepozabno doživetje.
Nasveti za Marbello:
Povezava https://maps.app.goo.gl/T6pKpfoXi3WUBRDY9 kaže na Indigo Parking, parkirno hišo v samem centru mesta. To je odlična in praktična lokacija, urejene so tudi sanitarije. Zaradi nekoliko višje cene (1,7 eur/uro) ni priporočljivo vzeti parkirišča za ves dan, če pa ste tam le za nekaj ur, je to dobra izbira.
Spletna točka https://maps.app.goo.gl/CXJmCChEhzodrw2dA kaže na dobro foto lokacijo, velik zid z modrimi lončnicami, 50 metrov levo je še en podoben zid.
Nočitev? Glej https://www.booking.com/hotel/es/aqua-apartments-bellamar-marbella.en.html?aid=8070704. Aqua Apartments Bellamar so novi moderni apartmaji v samem centru mesta. Bilo je super, uživala sva maksimalno. Vzela sva ga, ker sva potrebovala parkirišče in da sva v centru. Njegova cena je 80 evrov na noč, kar je standard za Marbello.
Hotel Apartamentos Princesa Playa je morda eden najcenejših hotelov s 4 zvezdicami v samem centru, na plaži, 59 eur, nimajo pa parkinga.
Tapas bar La Taberna del Pintxo (https://maps.app.goo.gl/iHibJ2aTB6Pb5qy39) je mesto, kjer ne veš, ali so tapasi lepši ali okusnejši, toplo priporočava.
Tapas bar El Bodegon, imajo na stotine tapasov, cene so odlične, vendar nas niso navdušili ne z videzom ne z okusom (https://maps.app.goo.gl/gS4ZLt5tWt8ite8F6).
Ronda
Ronda se nahaja približno sto kilometrov zahodno od mesta Malaga. Čeprav je zaradi svoje velikosti v primerjavi z okoliškimi vasmi pogosto izpuščena s seznama t.i. belih vasi (Pueblos Blancos), je Ronda najpomembnejša in najlepša bela vas v Andaluziji. Zaradi svoje burne zgodovine in spektakularne lege na robu strmega klifa je priljubljena turistična destinacija. Pisatelj Ernest Hemingway je rekel, da je Ronda najbolj romantično mesto v Španiji, filmski režiser Orson Welles pa je Rondo tako vzljubil in ljubil, da je prosil, da ga tam tudi pokopljejo.
Puente Nuevo (Novi most) v andaluzijski Rondi je eden najbolj impresivnih mostov v Španiji. Povezuje dva dela mesta, starega in novega, ki ju ločuje 120 metrov globok kanjon El Tajo. Most je bil dokončan leta 1793, po 34 letih gradnje in nevarnem zrušenju leta 1741, v katerem je umrlo kar 50 ljudi. Ronda ima sicer še dva mostova čez isti kanjon in veliko čarobnih ozkih ulic.
Poleg svoje spektakularne lokacije je Ronda rojstni kraj bikoborb, tradicionalne španske bikoborbe. V tem mestu je družina Romero ustanovila prva pravila bikoborb. Toros de Ronda je ena najstarejših aren v Španiji. Danes zanimanje Špancev za to tradicijo upada, privablja pa predvsem turiste in starejše gledalce, mladi pa jo zaradi okrutnosti do živali vse manj podpirajo.
Spomladi in poleti Ronda oživi s svojimi festivali in postane priljubljena destinacija za turiste, ki iščejo kombinacijo zgodovine, kulture in čudovite pokrajine. Mestece ni veliko, zato je en dan popolnoma dovolj, da ga raziščete in doživite.
Nasveti za Rondo:
Dobra in lahka pot za sprehod po kanjonu El Tajo z zelo lepimi razgledišči in pogledi na mesto in okolico, več tukaj: https://www.wikiloc.com/hiking-trails/a-walk-around-the-tajo-de-ronda-rondas-gorge-13222980.
Dobro mesto za fotografije mostu z vrha skale: https://maps.app.goo.gl/uhRcobd8fAwkMadVA.
Dobra foto lokacija pod mostom, v kanjonu: https://maps.app.goo.gl/7HUeJoG28V5R5HeP6.
Alameda del Tajo, park z lepim razgledom na okolico.
Las Maravillas Tapas bar, dobri tapasi v središču mesta.
Casa Duende del Tajo, https://www.booking.com/hotel/es/babia-backpacker.hr.html?aid=8070704, majhno stanovanje s teraso, ki ima pogled na most in kanjon. Top lokacija v centru mesta. Nimajo parkirišča.
Spletna povezava https://maps.app.goo.gl/hPgvXWo2MbkeVqwC7 vas vodi do parkirišča Plaza Del Socorro v samem središču mesta.
Hotel Polo Ena velja za eno najbolj ugodnih namestitev v centru mesta.
Cadiz
V andaluzijski Cadiz boste prispeli z vožnjo čez ogromen, 3 kilometre dolg, viseči most (Puente De La Constitución De 1812, Constitution Bridge of 1812), kar bo zagotovo vplivalo na moč prvega vtisa. Cadiz, ki se nahaja na polotoku, je kot skriti dragulj. Bolj kot se mu bližaš, bolj si vesel.
Mnogi trdijo, da je Cadiz najstarejše mesto v Evropi, saj so ga ustanovili feničanski pomorščaki že pred približno tri tisoč leti. To je kraj, od koder se je Krištof Kolumb odpravil na odkrivanje novega sveta, Evropa je odkrila Ameriko.
V veduti mesta izstopa katedrala Cadiz (Catedral de la Santa Cruz de Cádiz) iz 18. stoletja, zgrajena v različnih arhitekturnih slogih, vključno z barokom in neoklasicizmom. Prepoznavna je po kupoli in visokih stolpih, na katere se obiskovalci lahko povzpnejo in uživajo v panoramskem razgledu na mesto in okolico. Za globoko doživetje mesta priporočamo sprehod ob obali (Campo de Sur) in ogled starega dela mesta, prepredenega s slikovitimi ulicami in trgi.
Cadiz gosti enega najbolj znanih karnevalov v Španiji, Carnaval de Cádiz, v katerem sodeluje celotno mesto in traja več kot dva tedna. Celotna pokrajina je idealna za pohodnike, kolesarje, surfarje in jadralce na deski. Med vožnjo po cestah tega dela Andaluzije boste zagotovo naleteli na opozorilni znak: bik na cesti! Opozorilo vzemite zelo resno, saj je to območje znano po plemenskih bikih, ki jih boste pogosto srečali na kmetijah in poljih ob cesti.
Nasveti za Cadiz:
Regija je znana po proizvodnji šerija in žganja Brandy de Jerez, destiliranega iz vina šeri. Poskusi oboje
Katedrala v Cadizu + zvonik, vstopnina: 5 eur.
Plaža La Caleta, odlična za sončne zahode: https://maps.app.goo.gl/ehuhmdYJ85iYAabb9.
Empanadas Malvón, restavracija s hitro prehrano s fantastičnimi empanadami.
Hipotels Barrosa Park: https://www.booking.com/hotel/es/hipotels-barrosa-park.hr.html?aid=8070704. To prenočišče, ki je daleč od Cadiza, sva najela, ker nama je ustrezala lokacija. To je sodoben hotel s 4 zvezdicami, ki ga lahko zunaj sezone dobite za 60 evrov na noč, vključno s parkiriščem in fantastičnim zajtrkom. V sezoni je cena trojna. Morda najina najbolj luksuzna nastanitev na potovanju, ki pa se je vsekakor splačala!
Iščete ugodno prenočišče v centru mesta? Za 40 evrov na noč, glej: https://www.booking.com/hotel/es/hospederia-la-cantarera.hr.html?aid=8070704.
Tarifa
Tarifa je pomembno mesto iz več razlogov. Tu, na najjužnejši točki celinske Evrope, se srečata Sredozemsko morje in Atlantski ocean. Slavno pristanišče v mestu je zgodovinskega pomena. Nekoč je bilo prvo pristanišče, ki je trgovcem zaračunavalo “tarifo” za uporabo dokov, zato se domneva, da je to izvor imena mesta, drugi viri pa kažejo na izpeljavo imena berberskega bojevnika Tarifa ibn Malik.
Danes ima pristanišče dnevni promet z mestom Tangier v Maroku, zato je Tarifa ključno mesto, če želite doseči Afriko. Afriška celina je namreč od Tarife oddaljena le 14 kilometrov zračne črte. Afiko lahko dobesedno vidite s katere koli plaže v Tarifi.
Tarifa je zaradi svoje lege izpostavljena nenehnim vetrovom, zato je ta lokacija ena najbolj svetno znanih destinacij za kajtanje (kitesurfing). Prepričala sva se tudi sama, veter kar ne poneha, plaže pa so izpostavljene velikim valovom, ki jih »morski zmajarji« obožujejo. Sprehodila sva se tudi skozi center tega andaluzijskega mesta, našla sva majhen in lepo urejen lokal. Izstopa dvorec Tarifa, od koder se dobro vidi obala Maroka. Nedaleč od mesta je Parque Natural del Estrecho, rustikalni naravni park s kilometri čudovitih plaž.
Nasveti za Tarifo:
Brezplačno parkiranje ob obali: https://maps.app.goo.gl/Kn4fHDSArSeLDbWD7.
Foto lokacija, kjer se srečujeta Sredozemsko morje in Atlantski ocean: https://maps.app.goo.gl/4NRTpRynF2dawb127.
Razgledna točka nad mestom, z najlepšim pogledom na Maroko: https://maps.app.goo.gl/r4gSqutqkrBVB1V7A.
Bele vasi, zaščitni simbol Andaluzije
Med potovanjem po Andaluziji ne morete ne opaziti belih vasi in ne smete zamuditi doživetja vsaj ene izmed mnogih. Tradicija barvanja fasad v belo sega v obdobje mavrske vladavine, ko so arabski naseljenci prepoznali prednosti beline v odbijanju vročine, kar je postalo zaščitni znak andaluzijskih vasi, ki se večinoma razprostirajo po pobočjih ali vrhovih hribčkov.
Z uporabo apna za premaz fasad svojih domov so ustvarili belo barvo, ki pridno odbija sončne žarke in pomaga hladiti notranjost hiš. Ozke ulice pripomorejo, da je večina ulic v senci, kar je dodatna pomoč pri zatiranju neznosne vročine. Andaluzija ima še danes 19 belih vasi in vsaka je posebna na svoj način. In to zaradi zgodovinske pomembnosti ali pa samo zaradi vizualne privlačnosti.
Da je zgodba bolj zanimiva, se Andaluzija ponaša tudi z »modro vasjo« po imenu Juzcar. Ljudsko poimenovana »Štrumfova oziroma Smrkcova vas« je modro barvo dobila med snemanjem filma Smrkci 3D, ko so modro pobarvali vsa mestna pročelja, vključno s cerkvijo.
Zatem so meščani začeli ulice krasiti z detajli iz priljubljene risanke in tu je turistična atrakcija, ki je privabila okrog 80.000 obiskovalcev letno. Žal se je vaški svet Juzcarja zaradi zapletov glede honorarjev avtorski agenciji, ki je »imela čez Smrkce«, odločil, da popularizacijo te zgodbe opusti. Vas je še vedno modra, a vedno manj.
Med potovanjem po andaluzijskih cestah sva se ustavila v ducatu belih vasi, med katerimi so nekatere dobro znane, nekatere pa je težko locirati celo na zemljevidu. Predstavljava vam jih po vrsti.
Frigiliana
Frigiliana je ena tistih belih vasi, ki se pogosto in upravičeno znajdejo na seznamih “5 najlepših vasi v Španiji”, španska turistična zveza pa jo je razglasila za najlepšo vas v celotni Andaluziji. Frigiliana, ki se nahaja približno 70 km od Malage in 5 km od Nerje, se razteza na pobočju Sierra Almijara in ponuja enega najbolj izjemnih razgledov na Costa del Sol.
Panoramski razgledi na kraj in okolico z več različnih razglednih točk so izjemno lepi, še posebej ob sončnem zahodu. Stari del mesta sestavljajo ozke, zavite, tlakovane ulice, polne majhnih trgovinic, tapas barov in restavracij.
Festival treh kultur je štiridnevni dogodek, posvečen glasbi, gastronomiji in kulturi, ki poteka konec avgusta, da bi proslavili krščansko, judovsko in muslimansko kulturo Frigiliane.
Nasveti za Frigiliano:
Klik na https://maps.app.goo.gl/6JdsewBPaqLe9kiPA vas vodi do ulice z brezplačnim parkiranjem ob cesti. Poiščite prve stopnice navzgor in že ste v starem mestnem jedru.
Odlični razgledi na mesto in okolico: https://maps.app.goo.gl/KR4GA3GYMQ65dbFn7, https://maps.app.goo.gl/Cd4PsDNeQQv4oiur7, https://maps.app.goo.gl/rw78HA4Nmn9zjL8D8.
Restavracija El Mirador-Frigiliana, super osebje, hrana ok, terasa ima pogled na mesto in okolico, priporočava večerjo ob sončnem zahodu.
V sami Frigiliani boste težko našli brezplačno in ugodno prenočišče s parkiriščem, zato poskusite s tem apartmajem v bližini: https://www.booking.com/hotel/es/conjunto-rural-las-rosas.hr.html?aid=8070704. Cena 50 evrov za nočitev s parkiriščem, kar je bilo najugodneje v celotni okolici.
La Alpujarra
La Alpujarra je gorata regija med gorovjem Sierra Nevada in Sredozemskim morjem. Sestavljena je iz niza prepadov in dolin, ki so jih oblikovale reke, ki se spuščajo z vrhov Sierra Nevade na severu. Strateško urejene bele vasi na gričih tega andaluzijskega območja dajejo pokrajini dodaten in poseben čar.
Na tem območju Andaluzije je približno petdeset manjših krajev, midva pa sva jih raziskala le nekaj, ki so se nama zdeli najbolj zanimivi. V La Alpujarri se zdi, da čas teče počasneje, saj tradicionalni način življenja in razkošna narava zagotavljata občutek miru in velike oddaljenosti od vsakdanjega hitrega življenja.
Soportújar
Soportújar, skriti dragulj v srcu La Alpujarre, obiskovalce navdušuje s svojo edinstvenostjo. Legenda pravi, da se v tej beli vasici v osrčju nacionalnega parka Sierra Nevada ponoči srečujejo čarovnice, zavite v mistično meglo. Čez dan je Soportujar tipično tradicionalno hribovsko mesto z dodatkom čaščenja legend o čarovnicah in drugih pravljičnih likih (npr. Baba Yagá). Čarovnice in duhovi so zaščitni znak te vasi, videli jih boste na vsakem vogalu.
Med revolucionarno vstajo v Alpujarri, ki se je končala z izgonom Mavrov, so novi naseljenci s severa s seboj prinesli svoje običaje in legende o čarovnicah ter obredih v temnih nočeh, kar je zbudilo sume njihovih staroselskih sosedov, ki niso prav dolgo čakali, da so nove prebivalce Soportújara obtožili raznih oblik čarovništva. In prav to zgodbo, ki ima resnično zgodovinsko osnovo, je danes vasica izkoristila za tematsko pot po svojih ulicah in zato jo vsak teden obišče na tisoče radovednih turistov.
Pampaneira
Pampaneira, gorska vasica z le tristo prebivalci, je še ena od neustavljivih belih vasi v regiji La Alpujarra. Nahaja se ob vznožju gore Mulhacén, najvišjega vrha Sierra Nevade, in ponuja neverjeten razgled na okoliške gore in doline.
S svojim labirintom ozkih ulic, značilnimi arhitekturnimi elementi in prisotnostjo obrtniških delavnic Pampaneira odlično odraža pristni duh La Alpujarre. Specifična je po belih hišah z ravnimi strehami, tipičnimi berberskimi dimniki in arkadnimi prehodi. Prebivalci so zaradi odročne lege vasice večinoma samozaposleni. Zato lahko v skriti Pampaneiri na vsakem vogalu kupite keramiko, usnje, tekstil, sir, pršut in še kaj. Najpogostejši izdelek v kraju so zagotovo preproge. Kraj je primeren kot izhodišče za okoliške pohodniške poti.
Nasveti za La Alpujarro:
Parkirišče v Soportújarju je vedno polno, brezplačno parkiranje ob cesti, če ga najdeš, je pred vhodom v sam kraj, potem pa moraš hoditi še 5 do 10 minut.
Klik na https://maps.app.goo.gl/uRJ9u3EXnDveDdpW6 vas odpelje v Soportújar, na plačljivo parkirišče v sami vasi, 5 eur na dan.
V celotni Alpujarri ni prav veliko namestitvenih kapacitet, v Orgivi priporočamo ugodno očarljivo namestitev s parkiriščem, teraso in bazenom: https://www.booking.com/hotel/es/casa-jazmin.hr.html?aid=8070704. Čez eno uro ste v Soportujarju ali Pampaneiri.
Elba Motril Beach&Business Hotel je dokaj ugoden in odličen hotel v bližini obale, z brezplačnim parkiriščem in okusnim zajtrkom. Odlično za obisk Frigiliane, La Alpujarra in dober postanek med Malago in Granado.
Brezplačno parkiranje v središču mesta Pampaneira: https://maps.app.goo.gl/DzSttwzrVAtig5Yu7.
Mirador de Poqueira, razgledna točka s fantastičnim razgledom na hribovito pokrajino La Alpujarra: https://maps.app.goo.gl/nd1gdLcFYy5rgja86.
Montefrio
Montefrío se nahaja na vzpetini nad gorato pokrajino Andaluzije in izstopa po svoji edinstveni lokaciji. Mesto leži ob skali, na vrhu katere sta grad Montefrio in cerkev Iglesia de la Villa. Z vrha skale je lep panoramski razgled, a najpomembnejši pogled na mesto je tisti, ki zajema tako vas kot skalo in se nahaja na vhodu v mesto. National Geographic ga je upravičeno razglasil za enega najlepših razglednih točk na svetu, zato se to razgledišče imenuje National Geographic. Ne moreš ga zgrešiti.
Montefrio je znan tudi po svoji zgodovini in kulturni dediščini, a morda najbolj zanimiva je njegova povezava z Japonsko. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja so namreč v ta kraj začeli prihajati prvi japonski turisti in promovirati njegove lepote. S tem so prišle tudi prve japonske poroke v tem mestecu in ta tradicija se ohranja še danes. Montefrio je postal pobrateno mesto z japonskim mestom Yasuda, celo turistične table so delno napisane v japonski pisavi, mesto pa vsako leto gosti dogodek »Japonska v Montefríju«, posvečen japonski kulturi in gastronomiji.
Nasveti za Montefrio:
Klik na https://maps.app.goo.gl/egRVGQnYYFbkx1KY7 vas vodi do manjšega parkirišča ob cesti, kjer lahko prosto parkirate za ogled razgledne točke National Geographic. Parkirišče je okrog 50 metrov od razgledne točke.
Hotel Abades Loja je ugoden hotel, midva sva plačala 32 evrov na noč s parkiriščem, je okrog 30 km od Montefria in dobra lokacija za ogled drugih bližnjih znamenitosti (Antequera, Granada, Lorcova rojstna hiša …).
Almodovar del Rio
Ta kraj ni na seznamu znanih belih vasi, vendar ga turisti pogosto obiščejo zaradi gradu Castillo de Almodóvar. Leta 740 so ga zgradili Mavri, danes pa si ga lahko ogledate s spremljajočo avdio-vizualno prezentacijo.
Grad je eden najbolje ohranjenih spomenikov v Andaluziji, še bolj pa je postal znan kot prizorišče snemanja priljubljene serije Igra prestolov, kjer je služil kot Casterly Rock in Tyrell House. Po pravici povedano, čeprav je bil grad na najini poti, sva ga obiskala samo zato, ker sva midva »GOT oboževalca«.
Nasveti za Almodovar del Rio:
Spletne vstopnice za ogled gradu stanejo 10 evrov na osebo: https://castillodealmodovar.com/en/visit/general-admission/.
Tik pri gradu je majhno parkirišče: https://maps.app.goo.gl/9nkiLy84ogqEy2NK7. Če je parkirišče zasedeno, parkirajte spodaj in se nato navzgor odpravite peš ali z minibusom.
Če potrebujete dobro lokacijo za fotografiranje gradu: https://maps.app.goo.gl/MuREaeyBDsQ6oWRE6.
Mijas
Čisti dragulj obale Costa del Sol, Mijas, se nahaja na pobočju gore na 400 metrih nadmorske višine, približno 10 kilometrov od andaluzijske morske obale. Čeprav je kraj usmerjen predvsem v turizem, posledično je v samem centru in okolici veliko nepremičnin v lasti tujcev, jim je v Mijas Pueblo vseeno uspelo ohraniti tradicionalni način življenja in ohraniti andaluzijski čar vas.
Ko se boste potepali po očarljivih in lično urejenih ulicah, vam bo zagotovo jasno, kaj je skozi leta sem privabljalo tujce. V Mijasu so svoj dom našli številni umetniki in pisatelji, ki skozi vse leto uživajo v prednostih odlične klime. Mijas se ponaša z bogato ponudbo za raziskovanje in odkrivanje, od kulturnih dogodkov do gastronomske ponudbe, pa vse do čudovitih razgledov na obalo.
Nasveti za Mijas:
Mestno parkirišče v samem centru mesta, super ugodno, 1 evro na dan: https://maps.app.goo.gl/XLD3hmCpYFJ28sY2A.
Lepa razgledna točka, ki vključuje lepo promenado in pogled na del mesta in okolico: https://maps.app.goo.gl/kPRdqGMGzdRNUWTT8.
Super moderen hotel z bazenom, zajtrkom in brezplačnim parkiriščem v samem središču Mijasa: https://www.booking.com/hotel/es/hacienda-puerta-del-sol.hr.html?aid=8070704.
Očarljiva terasa s fotografije, bar La Boveda del flamenco: https://maps.app.goo.gl/ySFw5EFiRShMRUeR8.
Alboka Gastro tapas bar je restavracija za vsako priporočilo: https://maps.app.goo.gl/6wiY6gJPdsgcKMpe9.
Spomenik Colomares se nahaja 15 minut od Mijasa. Colomares ni le zgodovinski spomenik, ampak tudi mojstrovina arhitekture različnih arhitekturnih stilov. Posvečena je raziskovalcu Krištofu Kolumbu in njegovemu odkritju Amerike. Znotraj kompleksa je po Guinnessovem rekordu najmanjša cerkev na svetu. Notranjost spomenika je možno fotografirati, vstopnica pa stane le 3 evre.
Setenil de las Bodegas
Setenil de Las Bodegas privablja turiste z vsega sveta zaradi svojih hiš, katerih strehe in stene so pogosto kombinirane z naravno skalo. Hladen kamen tem hišam pomaga ohranjati udobno temperaturo v vročih poletnih mesecih in mrzlih zimah. Ta način gradnje je bil nekoč uporabljen za shranjevanje hrane in je deloval kot naravni hladilnik.
Nekateri sledovi kažejo, da je bila tu človeška naselbina že v kameni dobi, to andaluzijsko mestece pa se je začelo razvijati šele v 12. stoletju, ko so ga Mavri uporabljali kot naravno utrdbo. Setenil de las Bodegas je izredno nenavadna in zelo fascinantna destinacija.
Poleg ogleda hiš in znamenitosti, kot je obnovljeni grad, obiskovalci pridejo sem tudi zaradi odličnih vin in okusnih lokalnih jedi, ki jih ponujajo na vsakem koraku. Kljub temu so hiše v skalah res fenomen, zaradi katerega smo tudi prišli sem.
Nasveti za Setenil de las Bodegas:
Brezplačno parkirišče, deset minut iz centra kraja: https://maps.app.goo.gl/u5Xy1JCGEsth2AuG7. V centru skorajda ali sploh ne boste našli parkirišča.
Ronda
Čeprav zaradi svoje velikosti pogosto ni vključena na seznam, je Ronda nedvomno ena najpomembnejših in najlepših belih vasi. Opis Ronde sva vključila v kategorijo andaluzijskih mest (glej zgoraj).
Olvera
Olvera je ena najlepših vasi z belo arhitekturo v provinci Cádiz, Andaluzija. Osvaja s slikovito lego na vrhu hriba in bogato kulturno dediščino. Ozke ulice vasice in bele hiše s cvetličnimi balkoni ustvarjajo neustavljivo podobo pristnega andaluzijskega šarma.
Z vožnjo do Olvere boste uživali v pokrajini neskončnih oljčnih nasadov. Tako kot mnogi drugi kraji na tem območju je tudi Olvera znana po olivah in visokokakovostnem oljčnem olju. V vasi stoji tudi mavrski grad, ki je bil ena zadnjih utrdb mavrske vladavine, danes pa je ena glavnih znamenitosti vasi. Z vrha gradu, pa tudi s platoja pred cerkvijo Marije od Učlovečenja, se odpirajo odlični pogledi na kraj in okolico, ki jih vsekakor priporočava doživeti.
Nasveti za Olvero:
Klik na https://maps.app.goo.gl/8aYSvzTB2XLjaf7K6 vas pripelje do super foto lokacije izven urbanih ulic z razgledom na celotno vas. Z glavne ceste A-384 zavijete na makadamsko cesto in parkirate, nato pa se do te lokacije lahko sprehodite.
Za razgled z mavrskega gradu boste odšteli za vstopnico 2 evra, ki jo lahko kupite tudi v bližnji turistični informacijski pisarni.
Zahara de la Sierra
Andaluzijska vasica Zahara de la Sierra leži na strmih pobočjih ob obali slikovitega jezera. Obiskovalce privablja s svojimi očarljivimi ulicami, belimi hišami in čudovitim razgledom na gore in jezero, pa tudi z znamenitim verskim praznikom Corpus Christi (Trupla), ki vključuje razkošno okrasitev po mestu in obsežen program.
Bogata preteklost vasice Zahara de la Sierra vključuje prisotnost tako Rimljanov kot Mavrov, ostanki utrdb in arhitekturnih zgradb pa pričajo o zgodovinskem pomenu. V mestecu si lahko ogledate srednjeveško trdnjavo iz 13. stoletja, stolp z uro iz 16. stoletja in cerkev Santa María de la Mesa.
Nasveti za Zaharo de la Sierra:
Dobra lokacija za fotografiranje, odličen pogled na celotno vasico, parkirišče je takoj zraven: https://maps.app.goo.gl/WhSTdV39TkzXcqgE6.
Pobeg na plaže, naravne znamenitosti
Andaluzija ima več kot tisoč kilometrov obale in le nekaj otokov. Andaluzijske plaže pomenijo droben pesek in skrite skalnate zalive. Obalo delimo na sredozemsko (obala sonca, Costa de Sol) in atlantsko (obala svetlobe, Costa de la Luz). Že samo poimenovanje razkriva veliko.
Sredozemska obala ima značilne značilnosti Sredozemskega morja – toplejše podnebje, mirnejše morje in veliko sonca. Po drugi strani pa ima atlantska obala bolj vetrovne razmere, oceanski zrak in širše plaže. Vendar pa lahko na obeh delih obale enako uživate v sončenju, kopanju, vodnih športih ali pohajkovanju po obalnih mestih.
Najino doživetje andaluzijske obale izven sezone je bilo zagotovo drugačno, kot bi bilo poleti, ko so sončne plaže polne kopalcev. Midva pač ne spadava v tisto kategorijo turistov, ki v toplem ali vročem vremenu radi poležavajo na “polnih” plažah. No, pa saj tega ne obžalujeva. Zato pa sva bila izven sezone na nekaterih plažah popolnoma sama, kar je bilo za naju še toliko bolj intenzivno doživetje. Ne bi si mogla želeti boljših lokacij za sprostitev in uživanje življenja. Sledi nekaj »najinih morskih lokacij«.
Playa Peñón del Cuervo
Playa Peñón del Cuervo, v angleščini imenovana The Rock of the Crow (oziroma »plaža Vranova skala«), je ime dobila po ogromni skali, ki se dviga iz morja. Ali ima skala obliko vranje glave ali se tam le zbirajo vrane, nama ni uspelo izvedeti, se nama pa zdi, da en del skale vseeno asociira na vranjo glavo. Pa saj ni važno, tukaj so pesek, valovi, palme, skratka vse, kar potrebujete za uživanje.
Na plaži ni barov in restavracij, na platoju zgoraj pa je prostor za peko na žaru in kampiranje ter otroško igrišče. Kraj je idealen za mirnejše družinske zabave, pa tudi za manjše koncerte, ki se, kot izvemo, na plaži odvijajo skozi vse leto. Opazila sva tudi kolesarje, pa tudi označene kolesarske poti, kar je še en dober način za raziskovanje tega območja Malage, plaža je namreč le 10 km od centra mesta.
Nasveti za Peñón del Cuervo:
Klikni na https://maps.app.goo.gl/yHYknYV3nSvgbQxv5. Tukaj lahko brezplačno parkirate, nato pa vas lep sprehod v le nekaj minutah pripelje do plaže. Promenada ima tudi zgornji del, ki je odlična razgledna točka in dobra foto lokacija za fotografiranje celotne plaže.
Cabopino
Plaža Cabopino (ali plaža Artola) v bližini Marbelle je ena najlepših neokrnjenih plaž, ki jih lahko najdete vzdolž Costa del Sol. Ta kilometer dolga plaža se nahaja znotraj naravnega rezervata Dunas de Artola, ki je bil leta 2001 razglašen za naravni spomenik.
Plaža je bogata z osupljivimi sipinami in avtohtonim rastlinjem. Ne glede na to, da je obdana z luksuznimi namestitvami, bazeni in golf igrišči, še vedno daje obiskovalcem občutek svobode in povezanosti z naravo. Plaža Cabopino je polna vsebin za otroke in starejše, vsebuje pa tudi nudistični del.
Nasveti za Cabopino:
Brezplačna lokacija za parkiranje: https://maps.app.goo.gl/yHh99st2FMBbNxiJ9.
Calas de Roche
Calas de Roche so številni zalivi v bližini Cadiza z očarljivimi skalami in peščenimi plažami, ki se raztezajo vzdolž obale, nekateri odseki so dolgi tudi do 10 kilometrov. To je idealen kraj za opazovanje sončnega zahoda, kjer se lahko prepustite lepoti surove narave, ne da bi vas motila ljudska civilizacija, tukaj ni nobenih turističnih storitev, ni gostinske ponudbe, ni vode, ni stranišč.
Midva sva bila v zalivu Pato, ki so ga tisto zgodnje jutro preplavljali divji valovi. Predirljiv zvok valov trga tišino sončnega vzhoda in buri misli. Atlantski ocean se sliši neusmiljen, vendar je njegov videz očarljiv, hkrati pa vzbuja strahospoštovanje do mogočne narave.
Nasveti za Calas de Roche:
Parkirišče, s katerega vodi majhna pot naravnost do plaže: https://maps.app.goo.gl/cGtUCGDuXxuakJ7K7.
Playa de Bolonia
Plaža Bolonia je ena najbolj priljubljenih v Cádizu, oziroma njegovi okolici, hkrati velja za eno najboljših plaž v Španiji. Tik ob plaži so ostanki starorimskega mesta Baelo Claudia. Preučevanje ostankov kaže na njegov rimski izvor s konca drugega stoletja pred našim štetjem. Obiščete lahko arheološke ostanke, za dodatno zgodbo in zgodovino lokacije pa lahko obiščete tudi interpretacijski center, ki se nahaja v bližini.
Na zahodnem delu te plaže leži veličastna peščena sipina Bolonia, ki je postala nepogrešljiv del prepoznavnih prizorov tega peščenega raja. S skoraj tridesetimi metri višine je ta sipina prava atrakcija, ena najbolj razburljivih dejavnosti, ki se jih preizkusijo skoraj vsi obiskovalci, pa je vzpon na njen vrh, s katerega se nato veselo spustijo po pobočju.
Nasveti za Playa de Bolonia:
Https://maps.app.goo.gl/194s56scYtvnmoU76 je lokacija do brezplačnega parkiranja ob samih rimskih ostankih, za restavracijo, parkirnih mest pa ni ravno veliko. Midva sva, izven sezone, prostor našla brez težav. V poletni sezoni morate do parkirišča, ki stane 1,5 evra na dan: https://maps.app.goo.gl/9a4fkSA8t2r3tRFM6.
Plaža Malagueta
Malagueto smo že omenili kot atrakcijo mesta Malaga, ki si jo morate ogledati. Vsekakor je to najbolj priljubljena plaža v mestu, tako za turiste kot domačine. Dolga je nekaj več kot en kilometer in je lahko dostopna. Predstavlja pomemben del mestnega življenja in kulture, saj ponuja različne vsebine za vse obiskovalce, vključno z restavracijami, bari Chiringuito, promenadami ob obali, športnimi aktivnostmi in koncerti ob morju. Z malo sreče boste naleteli na tradicionalni espeto, sardele na žaru, ki jih pripravljajo kar na plaži.
Nasveti za plažo Malagueto:
Muelle Uno je parkirna hiša v bližini plaže. Ima tudi urejeno, dostopno stranišče, cena je približno 2 evra na uro. Morda ni najboljša izbira parkirišča za cel dan, a za par ur v centru sploh ni napačna: https://goo.gl/maps/LvswDahrgcPu4RHX9.
Lokacija za znamenito fotografiranje na plaži La Malagueta, velike črke imena plaže: https://goo.gl/maps/kwhtmutCzLywFHWr7.
Naravne znamenitosti
Sierra Nevada
Če ste mislili, da je Andaluzija ravninska in izključno topla – tukaj je presenečenje! Kljub bližini Sredozemskega morja in vroče obale je Sierra Nevada (ali »Snežna planina«) planinski masiv Andaluzije in predstavlja najjužnejše smučišče v Evropi. Pohvali se lahko z več sto kilometri smučarskih prog, od tega jih je 120 označenih, nahajajo pa se na nadmorski višini več kot 3000 metrov.
Najvišja vrhova tega gorskega masiva sta Veleta (3394 m) in Mulhacén (3478 m). Tukajšnja smučišča ponujajo številne aktivnosti za obiskovalce, vabijo restavracije, tapas bari, kinematografi, ogrevani bazeni, športni klubi. Leta 1986 je UNESCO planini Sierra Nevada podelil status biosfernega rezervata, od leta 1989 pa je del planinskega masiva postal nacionalni park Sierra Nevada.
Poleti tukaj zaživita kolesarjenje in pohodništvo ter obisk številnih mestec, posejanih po hribih. Regija La Alpujarra, ki smo jo obiskali na našem potovanju, se prav tako nahaja na južnih pobočjih gore.
Los Cahorros
Los Cahorros de Monachil je pohodniška pot v spodnji Sierra Nevadi, ki se nahaja v Monachilu, majhni občini osem kilometrov od Granade. Canyon Los Cahorros v prevodu pomeni kužki, zakaj je dobil tako ime – izveste v nadaljevanju. Čeprav pot zaradi svoje ponudbe ni ne težka ne dolga, sodi med najatraktivnejše pohodniške poti v Sierri Nevadi. Razlog za to je, da je primerna za vse družine, željne avanture, zato lahko na tej treking poti plavate v potoku, opazujete slapove, prečkate viseče mostove, se plazite pod skalami ali doživite podobne izzive kot filmski Indiana Jones.
V enem delu kanjona moraš dobesedno počepniti in se po vseh štirih splaziti pod velikansko skalo, da lahko greš dalje. Ravno zaradi tega plazenja v stilu malih kužkov se pot imenuje Cahorros (kužki). Na isti poti so štrleči deli skale z vgrajenimi kovinskimi ročaji, tako da lahko zlahka padeš v potok, če jih ne uporabiš. Na srečo višina ni smrtonosna, se pa lahko zaradi padca nekoliko poškodujete ali vsaj dodobra zmočite.
Treking pot ni prijetna pot za tiste, ki se bojijo višinske vrtoglavice, sploh ko pridete do najdaljšega visečega mostu v Španiji. Ta je precej majav, vendar velja za popolnoma varnega. Na višini preko 15 metrov se s svojo dolžino 60-ih metrov steguje od enega konca kanjona do drugega. Vsekakor nas v Los Cahorros čaka kar zahteven adrenalinski izziv!
Ta krožna pohodniška pot je dolga osem kilometrov z višinsko razliko 400 metrov in največjo višino nad 1100 metrov. Pot, zraven lepega kanjona in potoka, ponuja tudi zanimive razgledne točke, saj obstaja tudi zgornja pot, ki delno vodi po hrbtišču kanjona. Po izstopu iz kanjona se adrenalinska pustolovščina konča in ostane nam le še uživanje v ostalih naravnih lepotah te zanimive poti.
Nasveti za Los Cahorros:
Klik na https://maps.app.goo.gl/JMTpRoYjWE2uSb1x7 vas pripelje na prvo brezplačno parkirišče blizu začetka spodnje poti.
Klik na https://maps.app.goo.gl/4krqoWj3wpG1ETDn6 vas pripelje do drugega brezplačnega parkirišča na zgornji poti.
Vstopnine za Los Cahorros ni. Če greste poleti, obvezno s seboj vzemite vodo. Na poti ni restavracij ali stranišč, vse to imate na poti nazaj v Monachil. 100 metrov za parkiriščem 1 sledite tabli Sandero del Rio, ki vas popelje ob potoku do kanjona po spodnji poti (Cahorro Bajos). S parkirišča 2 lahko pridete do zgornje poti kanjona (Cahorros Altos) brez prečkanja potoka.
Prvi del poti je kanjon in je najbolj zanimiv, nato sledi 5 km hoje, ki ni tako atraktivna kot kanjon. Če vam primanjkuje časa, predlagamo, da greste skozi celoten kanjon ob potoku in se za petim, zadnjim mostom vrnete do največjega mostu, kjer je markirana pot za zgornjo pot (Cahorros Altos). Tam se vzpnete do vrha kanjona, ki ponuja odlične razgledne točke ter se nato vrnete na parkirišče 2, s katerega se po cesti enostavno vrnemo na parkirišče 1.
El Torcal de Antequera
Park El Torcal de Antequera je kraška pokrajina, okrašena z dramatičnimi naravnimi skalami, ki veljajo za edinstvene na svetu. V milijonih let je to okolje oblikovala erozija apnenca in tako ustvarila labirint skal, kotanj, dolin, prehodov, ozkih potk, ki se razteza na več kot tisoč hektarjih površine. Kot tak je park El Torcal de Antequera dom raznolike flore in favne. To je vsekakor destinacija, ki jo priporočamo vsem tistim, ki si želijo spoznati (in raziskati) naravna čudesa Andaluzije.
Naravni rezervat se nahaja v gorovju Sierra del Torcal, ki ga lahko najdemo južno od mesta Antequera, v provinci Málaga in ga je UNESCO razglasil za svetovno naravno dediščino. Obisk parka lahko opravite samostojno po več označenih poteh, od katerih vsaka ponuja osupljive panoramske razglede na okoliško pokrajino.
Izhodišče obiska je velik center za obiskovalce Torcal Alto, ki ponuja široko paleto storitev, kot so veliko brezplačno parkirišče, turistične informacije, trgovino s spominki, restavracijo, vesoljski observatorij in drugo.
Nasveti za Antequero:
Spletna točka https://maps.app.goo.gl/eLUYhHsKsvo2chB56 kaže pot do brezplačnega parkirišče, s katerega tečejo vse poti naravnega parka. Kilometer pred parkiriščem se vleče vzpon z več manjšimi vseki, kjer lahko tudi parkirate in uživate v čudoviti panorami. Pokrajina tukaj je drugačne od tiste, ki jo boste uzrli na vrhu, ob obisku parka se je vredno večkrat ustaviti in se naužiti razgledov, pa naj bo to s polnimi pljuči ali predvsem fotoaparatom.
Naslednja spletna povezava, https://maps.app.goo.gl/DW8JKHFRqZv8fAty9, kaže na super razgledišče Las Ventanillas, kjer ni več nadaljevanja poti. Ko končaš z ogledovanjem, se moraš vrniti nazaj v središče, do tam, kjer je stičišče potk.
Steze so razvrščene po barvah. Najdaljša, rumena pot, je dolga 3 km in hoja po njej traja približno 2 uri. S seboj imejte tudi topla oblačila za zaščito pred mrzlim vetrom in nižjimi temperaturami. Če ste pa tam poleti, pa je dobro imeti kapo ali sončna očala.
El Caminito del Rey
Ta spektakularna pot, ki v španščini pomeni »Kraljeva pot«, zagotovo sodi na seznam krajev, ki jih morate obiskati v Andaluziji. Seveda pod pogojem, da imate radi naravo in se ne bojite višine. El Caminito del Rey se nahaja se v bližini mesteca El Chorro v bližini Ronde in Malage.
V preteklosti so to adrenalinsko sprehajališče poimenovali »Pot smrti«, saj je bila znana kot najnevarnejša pot na svetu. Zgrajena je bila davnega leta 1901, v nameri, da bi delavcem bližnje hidroelektrarne omogočila premikanje med obema lokacijama in nadzorovanje pravilnega pretoka vode skozi to dolino.
Pot so skozi leta pridno uporabljali tudi izzivov in adrenalina željni planinci. Veliko pozornosti je pot El Caminito del Rey vzbudila pred kakšnimi petnajstimi leti, ko se je na poti, ki je bila v slabem stanju, ni bila ograjena in je bila preprosto nevarna za vsakogar, ki je hodil po njej, zgodile smrtne nesreče številnih planincev.
Od leta 2015 pa je pot El Caminito del Rey popolnoma prenovljena, varna in dostopna vsem, ki želijo uživati v lepotah okolice, ne da bi tvegali lastna življenja, zato se vam danes ni treba bati njene »stare, nesrečne slave«.
Na El Caminito del Rey si lahko ogledate tudi ostanke stare poti in šele takrat dobite pravi vtis o nevarnosti, v katero so se spuščali ljudje, ki so takrat hodili po njej. Današnja ključna točka poti je prečenje čez viseči most, ki povezuje obe skali nad kanjonom. Tistih deset metrov majavega mostu, ki ima »mrežasto dno«, skozi katerega se vidi, razkriva strašljiv pogled na sto metrov globoko brezno in daje večini mimoidočih neprijeten občutek. Le redki uživajo v teh nekaj sekundah adrenalina.
Celotna pot El Caminito del Rey je enosmerna, kar pomeni, da ni povratka in da se ne morete izogniti temu izzivu, za nadaljevanje poti preprosto morate prečkati viseči most. Naši kontakti pravijo, da je to uspelo tudi ljudem, ki se strašno bojijo višine, tako da vse skupaj – morebiti – niti ni tako strašno.
Nasveti za El Caminito del Rey:
Na spletnem naslovu https://www.caminitodelrey.info/ lahko kupite vstopnice preko spleta. Priporočam, da to storite vsaj en mesec pred prihodom, ker so vstopnice neredko zelo hitro razprodane. Vstopnica je vezana na datum in uro vstopa na slavno pohodniško stezo. Cena je 10 evrov na osebo, otrokom, mlajšim od 8 let, pa izlet ni dovoljen. Tudi hišni ljubljenčkom ne dovolijo, da opravijo El Caminito del Rey. Celotno pot morate nositi čelado, ki jo dobite ob začetku adrenalinskega sprehoda.
Pot ni krožna, kar pomeni, da imate na izstopu s poti 8 km nazaj od tam, kjer ste začeli. Na srečo obstaja avtobus, ki vas bo za 1,5 evra odpeljal nazaj tja, kjer ste začeli. Če pridete z avtom, lahko parkirate na izhodu (https://maps.app.goo.gl/oRDiKvd9AZs6Ufg97) in nato skočite na avtobus do vhoda. Tako vas bo avto čakal na izhodu.
Druga možnost je parkiranje na vhodu, plačati je treba 2 evra na dan (https://maps.app.goo.gl/eTcZ98GrUSMFMMi96) in se nato na izhodu z avtobusom odpeljati nazaj na parkirišče. Do vstopa na slavno pot lahko pridete na več načinov, a tudi najhitrejša pot zahteva minimalno 2 km hoje, zato ne pozabite prispeti vsaj 40 minut prej od rezerviranega časa.
Ko se na zgoraj omenjenem parkirišču pri vhodu začnete pomikati proti restavraciji El Kiosko, boste na desni naleteli na majhen tunel z napisom Caminito del Rey 1,5 km. Tunel prehodite in nato le nadaljujte po poti do samega vhoda. Tunel, ki se nahaja tik ob restavraciji, je daljši in od tam potrebujete nekoliko več časa, da pridete do vhoda.
V restavraciji smo, mimogrede, okušali fantastično paello in nekaj domače enolončnice, ki nam je bila zelo všeč. Zelo priporočava, še posebej zaradi dejstva, da na tem območju ni ravno veliko izbire. Pred samim začetkom pohoda, na samem vstopu, pojdite na wc, na sami poti, dobrih 7 km, ga namreč ni.
Sierra de Grazalema
Sierra de Grazalema je naravni park v bližini Ronde z neskončnimi pohodniškimi potmi, idealnimi cestami za kolesarje in čudovito pokrajino. Ta park vključuje tradicionalne bele vasi na vrhu gričev, ponuja pohodništvo in pustolovske športe v gozdovih in kanjonih ter ponuja priložnost za raziskovanje bogate naravne raznolikosti. Sierra de Grazalema je dom španske jelke, drevesa, ki je postalo simbol teh gora. Celoten naravni rezervat Sierra de Grazalema je bil leta 1977 razglašen za biosferni rezervat Unesca.
Zaključek … in kot smo rekli – poskusi se ne zaljubiti!
Ne glede na to, katero pot boste izbrali, katera mesta in vasi boste obiskali in v katerem koli letnem času se boste odločili doživeti Andaluzijo, zagotavljava vam, da vas bo Andaluzija zagotovo popolnoma očarala, začarala.
Španska Andaluzija, ta neverjeten košček sveta, ki združuje naravne danosti in otipljivo uživanje ljudi v življenju, zabavi, hrani in druženju, ima težko razložljivo, a nalezljivo energijo, zaradi katere si želiš ostati tam. To je tisti občutek, ko sediš na toplem betonu s kozarcem rdečega vina v roki in spokojno vsrkavaš ritem ulice, svobodo in veselje brezbrižnega življenja.
Od nekod se sliši zvok flamenka, na bližnji terasi žvenketajo polni krožniki tapasa, mimo gresta dva sprehajalca, ki se pogovarjata tako glasno, da se zdi, da se prepirata. Pa se imata pravzaprav zelo rada. In prav v tistem trenutku te objame tvoja ljubljena oseba. No, to je tisti občutek Andaluzije, zaradi katerega sva se že vračala tja in se bova – prav zagotovo – vsaj še nekajkrat.
Še nekaj dejstev
Španija je članica Evropske unije od leta 1986.
Španija je poseljena že od paleolitika.
Andaluzija (prvotno Vandalusia) je najverjetneje dobila ime po Vandalih, ki so živeli na Iberskem polotoku, preden so se preselili v Afriko.
Paseo ritual (“sprehod”) – Španci so navajeni, da se pred večerjo sprehajajo po mestnih ulicah ali ob morju, preživljajo čas z družino ali prijatelji.
Siesta oziroma popoldanski počitek in dremež po kosilu je v Španiji dobro poznana navada.
Španija živi v “napačnem” časovnem pasu, je preveč zahodno, da bi ustrezala “sončnemu” računanju časa. Do druge svetovne vojne so ure nastavljali na Greenwich, potem pa so to iz logističnih razlogov spremenili in tako je ostalo vse do danes.
Andaluzija ima najvišjo goro na Iberskem polotoku, skoraj 15 odstotkov terena pa je 1000 metrov nad morjem.
Nekatera mesta v Andaluziji uporabljajo predpono “de la Frontera” (meja), ki je ostala iz časa, ko je bila Španija razdeljena na krščanski in islamski del.
Čeprav je regija lepa in izjemno privlačna za turiste, ki obiščejo jug Španije, je Andaluzija tudi eden najrevnejših delov države, njena brezposelnost je med najvišjimi v celotni Evropski uniji.
Osebna Top 3 priporočila za Andaluzijo!
Mesta:
Sevilla
Granada
Malaga
Bele vasi:
Mijas
Frigiliana
Ronda
Plaže:
Calas de Roche
Cabopino
Bologna
Naravne znamenitosti:
El Caminito del Rey
El Torcal de Antequera
Loc Cahorros
Izkušnje, doživljaji:
Uživanje v tapasih
Predstava flamenka
Sprehodite se po mestnih ulicah in vdihnite vzdušje španskega duha
Fotografija, lokacije:
Ronda https://maps.app.goo.gl/7HUeJoG28V5R5HeP6
Zahara de la Sierra https://maps.app.goo.gl/WhSTdV39TkzXcqgE6
Montefrio https://maps.app.goo.gl/u2dE21Z59yYPX8kBA
Različne rute za potovanja:
Malaga > Frigiliana > Granada > Montefrio > Cordoba > Sevilla > Ronda > Mijas > Malaga
Malaga > Granada > Torcal de Antequera > Caminito del Rey > Sevilla > Setenil de las Bodegas > Ronda > Marbella > Malaga
Malaga > Caminito del Rey > Ronda > Zahara de la Sierra > Sevilla > Cadiz > Tarifa > Marbella > Mijas > Malaga.
Ps. Tekst in fotografije: Denis Treskanica in Aleksandra Šutalo, glej tudi instagram: https://www.instagram.com/dtreskanica/. Uredništvo www.pag.si se iskreno zahvaljuje hrvaškemu spletnemu portalu Putoholičari (www.putoholicari.rtl.hr), ki nam je dovolil slovenski prevod in objavo.