Compare Listings

Po romarski Jakobovi poti do prelepih kotičkov Hrvaške

Camino Južna Istra

V zadnjih letih je Hrvaška, skupaj z nekaterimi drugimi državami, ponovno našla svoje mesto na svetovnem zemljevidu pomembnih romarskih poti. Nova romarska pot, imenovana Camino Južna Istra (angleško Camino South Istria), ki je nastala kot skupni izdelek turističnih organizacij istrskih mest Pulj in Vodnjan ter občin Fažana, Ližnjan, Medulin in Marčana, se bo tako pridružila veliki družini že obstoječih, znanih romarskih Camino poti.

Camino Južna Istra

Pot Camino Južna Istra meri vsaj okrog 180 kilometrov in poteka po ozemljih omenjenih dveh mest (Pulj in Vodnjan) in štirih občin (Fažana, Ližnjan, Medulin, Marčana). To bo dodaten privlačen razlog za obisk in večdnevno bivanje na območju južne Istre, zlasti pred in po glavni sezoni. Tako kot drugod po Evropi bo romarska pot Camino Južna Istra označena s svetlo rumeno stilizirano školjko – školjko svetega Jakoba – na temno modri podlagi kot prepoznavnim simbolom svetnika.

Romarska pot Camino Južna Istra bo razdeljena na sedem romarskih poglavij, natančneje sedem etap, ki jih bo mogoče opraviti v enem tednu, kar je čas, potreben za resnično doživetje zgodovinske, kulturne in zlasti sakralne dediščine v impresivnem naravnem okolju in neverjetnih urbanih okoljih Južne Istre.

V sodelovanju z bratovščino svetega Jakoba je bila Camino Južna Istra zasnovana z namenom, da bi postala del hrvaške poti Camino kot del evropske mreže romarskih poti svetega Jakoba. Projekt vključuje obnovo srednjeveških romarskih poti skozi Hrvaško na poti v znamenito romarsko središče Santiago de Compostela.

Odkrivanje novih krajev, sploh če pot vodi mimo dih jemajočih naravnih in kulturnih lepot, je prava hrana za dušo. Slednje še posebej velja za Camino, slavno romarsko pot, ki vodi do enega največjih krščanskih središč, cerkve svetega Jakoba v kraju Santiago de Compostela v Španiji. Jakobovo pot najdete tudi na Hrvaškem, kjer tradicija Camina sega v 13. stoletje, danes pa se lahko tam podate na kar 9 obnovljenih in dobro označenih romarskih poti.

Zgodovina romarskega Camina sega v 9. stoletje, na Hrvaškem pa so se romanja po Jakobovi poti začela z lokalnimi bratovščinami v začetku 13. stoletja. Hrvati so izdelovali tudi posebne romarske plašče, romarji, ki so pešačili vse od Hrvaške do Santiaga de Compostela in nazaj, pa so si s tem podvigom prislužili prav posebne privilegije. A Camino živi še danes. Pred leti se je skupina hrvaških navdušencev nad Caminom združila v Bratovščino svetega Jakoba, njihov namen pa sta obujanje bogate tradicije hrvaškega Camina in obnova srednjeveških poti skozi Hrvaško. Glej uradno stran Camino Hrvaška oziroma Camino Croatia: https://caminocroatia.com.

Trenutno lahko na Hrvaškem obiščete kar devet delov Camino poti:
Camino Banovina vas vodi v skrivnosten del Hrvaške, med očarljiva zgodovinska mesta in vasi, obdana s čudovitimi gozdovi in rekami, in je odličen uvod v Camino za začetnike z manj pohodniškimi izkušnjami.
Camino Brač ponuja lepote otoške narave ter bogato sakralno in kulturno dediščino.
Camino Gorski Kotar vas popelje med prekrasne gozdove in naravne poti z neštetimi kulturnimi znamenitostmi.
Camino Imota ponuja 3 dni gostoljubja in pravega razvajanja s pogledom na spektakularno pokrajino, prekrasna jezera in edinstveno katedralo na prostem.
Camino Južna Istra je krožna pot, ki vas vodi tako ob obali kot tudi v notranjost Istre, na poti pa lahko občudujete tudi slikovit Kamenjak, puljsko areno in romantičen Rovinj.
Camino Korčula je prava pot, če želite prisluhniti tišini sredi mediteranske otoške pokrajine z bogato kulturno in zgodovinsko dediščino.
Camino Krk ponuja vikend ali kar cel teden odkrivanja dih jemajočih kotičkov ob poti po Krku ter bogato kulturno in zgodovinsko dediščino otoka.
Camino Podravina je poseben, saj vas vodi med rečne ravnice, edinstveno umetniško dediščino in celo prave puščavske sipine, ki jim rečejo kar hrvaška Sahara.
Camino Šibenik pa vas popelje ob čudoviti obali, med oljčnimi nasadi in vinogradi vse do izjemne katedrale sv. Jakoba, ki jo ščiti UNESCO.

Hrvaške Camino poti so načeloma dolge od 75 do 282 kilometrov, da bi vsako od njim prehodili, pa potrebujete od najmanj 3 do 8 dni. Ne pozabite na zbiranje žigov! Naj dodamo še, da nekateri v »hrvaško Camino pot« štejejo tudi Camino Međugorje (ta je sicer dolga 73 kilometrov, večina te poti pa teče po državi Bosni in Hercegovini, povezala pa naj bi že delujočo Camino Imota in načrtovano Camino Dubrovnik).

Vabljeni, da se tudi vi podate na pot romarjev, da odkrijte prenovljene Jakobove poti in doživite njihove lepote. Obiščite čudovite cerkve in kapele, se sprostite v prekrasnih nacionalnih parkih ter se pobližje spoznajte z zgodovino, tradicijo in običaji krajev, skozi katere vodijo hrvaške romarske Camino poti. Da boste ob vsem tem uživali v izjemnem gostoljubju in slastni hrani, verjetno ne rabimo posebej poudarjati. Zberite pogum, izberite svojo pot in sledite modri oznaki z rumeno Jakobovo pokrovačo za nepozabno doživetje. Dobrodošli na Camino!

Ps. Za pomoč pri pripravi teksta in za fotografije se uredništvo www.pag.si zahvaljuje Hrvaški turistični skupnosti in Turistični skupnosti Pulj.

Sorodni članki

HaHaHouse, muzej smeha v Zagrebu

HaHaHouse, nov muzej v Zagrebu na Hrvaškem, ponuja edinstveno izkušnjo, s katero lahko prek interaktivnih eksponatov izperete negativnost in doživite večkratne izbruhe smeha. Muzej, ki ga je ustvarila Andrea Golubić, želi povrniti optimizem in zdraviti s smehom. Nikoli ne pozabite: Pravijo, da je smeh najboljše zdravilo - in zdaj lahko svoj odmerek dobite brez recepta, samo v muzeju smeha v Zagrebu, na lokaciji HahaHouse. Poglejmo si zagrebški muzej smeha nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Zakaj obiskati Advent v Zagrebu?

Zagreb je super. Advent v Zagrebu je »super truper«. To so ugotovili tudi številni veselo-decembrski obiskovalci, ki so Zagreb v zadnjih letih trikrat zaporedoma razglasili za »najboljšo adventno mesto Evrope«. In to ni kar tako, to je zelo prestižna svetovna nagrada. To je priznanje, ki pritegne nove in nove obiskovalce iz celega sveta. In ti, skupaj z nami, v Zagrebu uživajo »na polno«.

Nadaljujte z branjem

Plamenci v Ninu

Izjemen dogodek je presenetil prebivalce Nina, saj je v zaliv nepričakovano priletela največja skupina flamingov, kar so jih kdaj videli na Hrvaškem. Flamingi oz. plamenci so ponovno prispeli na območje ninskih solin, podobno kot obetajoč prihod turistov, ki lahko pridejo ali pa tudi ne.

Nadaljujte z branjem