Compare Listings

Račišće, »luka spasa«

Račišće, »pristan rešitve«

Manjši kraj Račišće leži na otoku Korčula. Račišće je zelo prijetno turistično naselje, še posebej je pri srcu ljubiteljem fotografije, saj zlahka naredijo fotografije ali posnamejo video posnetke v – zmeraj fotogeničnem – slogu »Mediteran, kakršen je nekoč bil«. Za umirjen dopust je Račišće odlična izbira.

Račišće, »pristan rešitve«

Že v naslovnih besedah smo Račišće imenovali tudi »luka spasa«. V bistvu bi lahko rekli, da je besedna zveza »luka spasa« številnim Hrvatom sopomenka za Račišće. Vasica Račišće je v očeh številnih Hrvatov postala »luka spasa« (slovensko – pristan oz. luka rešitve) zato, ker je v preteklosti nudila nujno potrebno zatočišče, prepotrebno rešitev, številnim mornarjem, ki so se na odprtem morju znašli v resnih težavah.

Račišče je vasica in pristanišče na severni obali znamenitega otoka Korčule, leži v manjšem, istoimenskem, zalivu v Pelješkem kanalu (pogled v smeri Viganj, Lovište na polotoku Pelješac). Račišće je od mesta Korčula oddaljeno le 12 kilometrov (do starega dela mesta Korčule boste za vožnjo in sprehodom od parkirišča potrebovali dobre pol ure).

Ob korčulanski obali, prav tako zahodno od Račišća – sta svoj prostor našla Žrnovska Banja (10 kilometrov) in Račišću sosednja Kneža, središči teh dveh vasic sta, tako vsaj trdi google maps, oddaljeni le slabe tri kilometre. Račišću najbližje naselje v notranjost otoka Korčule pa je naselbina Pupnat (glej naš tekst z naslovom Plaža Pupnatska Luka in Pupnat), med njima je slabih 8 kilometrov ceste (okrog 15 minut vožnje).

Račišće je zraslo ob vznožju hriba Klupca (586 metrov nadmorske višine), v samem naselju pa živi okrog 500 ljudi. Prebivalci Račišća so, vsaj tako trdi verodostojna hrvaška enciklopedija, večinoma pomorščaki, domačini pa se ukvarjajo tudi s kmetijstvom, ribištvom in – seveda – zmeraj bolj razvijajočim se turizmom.

Nekoč je »vsaj nekaj domačinov« delalo tudi v bližnjem kamnolomu Vaja, verjetno pa je to tudi razlog, da pozoren turistični sprehajalec po Račišću kaj hitro opazi razkazujoče se številne »obrtniške, kamnite miniature« (glej fotogalerijo na koncu prispevka).

Pogled v zgodovino nam razkrije, da je Račišće dokaj mlado naselje. Račišće so namreč šele v drugi polovici sedemnajstega stoletja, v času beneško-turških vojn, ustanovili begunci iz Makarskega primorja (okoli leta 1730 so se jim dokaj množično pridružili še begunci iz Hercegovine).

V času ustanovitve vasi Račišće je bila postavljena cerkev Gospe Pomočnice kristjanov (1682). Novejša cerkev, ki pa je tudi župnijska, pa je cerkev sv. Nikole (iz leta 1907). Ob stoti obletnici cerkve sv. Nikole, torej leta 2007, so pred cerkvijo postavili bel, kamnit spomenik papežu Janezu Pavlu II.

Turistična skupnost Korčula na svoji spletni strani poudarja, da so podjetni prebivalci naselja Račišće hitro sprejeli t.i. pomorsko kulturo (hrvaško: maritimno kulturo) in so od konca 19. stoletja pa vse do leta 1950, ko pride do državne nacionalizacije in posledično tudi do množičnega izseljevanja ljudi v tujino (takrat je imelo Račišće okrog tisočdvesto prebivalcev), imeli v lasti največjo otoško floto malih obalnih tovornih jadrnic.

Ta tradicija pomorstva se je ohranila še do modernih časov, saj so predvsem številni moški prebivalci vasice Račišće še danes pogostoma častniki in mornarji na sodobnih ladjah vseh zastav.

Turistom v kraju Račišće so na voljo manjša trgovina, pa tudi nekoliko barov oziroma restavracij. Ne samo, da je Račišče obdano s čudovitimi bližnjimi plažami in zalivi (še posebej sta hvaljeni od kraja Račišće zahodno ležeči plaži Vaja in Samograd), brez zadržkov se lahko kopamo, ali pa razigrano skačemo v morje z novejšega pomola, v samem centru naselja Račišće.

Za boljše spoznavanje lepot kraja Račišće je možen tudi najem manjših čolnov. Organizirani so tudi izleti na nekatere druge, bližnje otoke (predvsem Hvar). Tisti, ki si želite nekoliko več (večernega ali celo nočnega) dogajanja, pa se boste morali odpeljati v samo kozmopolitsko Korčulo, mnogo manjše Račišće je namreč idealna počitniška destinacija predvsem za vse tiste, ki iščemo dokaj miren, lagoden družinski dopust.

Ps. Fotografije: Turistična skupnost Korčula in novinarji www.pag.si, turističnega portala o hrvaškem turizmu.

Sorodni članki

Pučišća, morske sanje v kamnu

Pučišća so drugi največji kraj na Braču. Pučišća slovijo širom po svetu po svoji odlični kamnoseški tradiciji in izjemnih kamnoseških umetnikih ter braškem kamnu. Iz bližnjih kamnolomov izvažajo kamen, s katerim so že zgradili številne svetovno znane zgradbe.

Nadaljujte z branjem

Brač – otok, ki ga ne pozabiš

Plaža Zlatni rat. Kraji: Bol. Supetar. Postira. Sumartin. Milna. Nerežišća. Sutivan. Pa potem visoka Vidova gora. Muzej v Škripu. Puščava Blaca – zavetišče menihov. Zmajeva špilja. Hiša v hiši. In pa seveda svetovno znan braški kamen. Vse to in še več je otok Brač.

Nadaljujte z branjem

Velo Grablje (in Malo Grablje)

Naselje Velo Grablje najdemo na otoku Hvaru, od znamenitega mesta Hvar, ki mu tudi administrativno pripada, je oddaljeno le slabih 10 kilometrov. Danes je mini vasica Velo Grablje zelo redko naseljena in ima le nekaj stalnih prebivalcev, pa čeprav je bila še dobro stoletje nazaj relativno bogata in uspešna, znana po pridelavi medu, dobrega vina in oljčnega olja. Predvsem pa je Velo Grablje po svetu, nedvomno pa po celi Evropi, slovelo predvsem po izdelavi eteričnega, predvsem sivkinega, olja. Sosednja naselbina Malo Grablje, na nekoliko nižji nadmorski višini, pa je danes skorajda popolnoma zapuščena, kot takšna pa velja za svojevrstno hvarsko turistično atrakcijo. Poglejmo si Velo Grablje in Malo Grablje nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem