Compare Listings

Turistična ladja Zora

Žitna ladja Zora, »žur na Kolpi«

Žitna ladja Zora je eden izmed turističnih sladkorčkov Karlovca. Žitna ladja Zora je podoba zgodovinske ladje, kakršne so v 18. stoletju prevažale žito po reki Kolpi. Preurejena je za prevoz potnikov, sprejme pa za več kot poln avtobus ljudi.

Žitna ladja Zora, »žur na Kolpi«

Takoj v uvodu povejmo, da žitna/turistična ladja Zora zelo redko zapluje v samo mesto Karlovac. Za to sta kriva predvsem naslednja razloga; globok ugrez te turistične ladje in pa manjkajoče ladijsko pristanišče v samem Karlovcu. Po izredno velikih nalivih, ko je vodostaj vendarle zares visok, ladja promocijsko vendarle zapluje tudi v Karlovac. Do sedaj se je v nekaj letih to zgodile le dvakrat …  🙂

Žitna ladja Zora je zato raje spokojno usidrana v kraju Brođani, ki je od Karlovca oddaljen 15 kilometrov. Osnovno turistično izletnikovanje z žitno ladjo Zora traja uro in pol, ladjo pa lahko najamete tudi za več ur, za različne »zabave« (rojstni dnevi, poroke, službena druženja in podobno).

Med plovbo ladje Zora po Kolpi lahko, med opazovanjem neokrnjene narave, poslušamo zgodbe o sami ladji, drugih (potopljenih) zgodovinskih ladjah, »karlovških sirenah« ter videnem bogastvu rastlinskega in živalskega sveta. Poglede nam bodo privlačili tudi ostanki starega železniškega mostu, Pavlinski samostan in cerkev Marije Snežne.

Turistična skupnost Karlovac je o svojem turističnem »bonbončku«, žitni ladji zapisala približno takole: »Karlovac je, zgodovinsko gledano, ladjarsko mesto, naše hiše ob Kolpi  imajo še vedno dostop do pomola, leseni čolni na rekah so običajno prevozno sredstvo, veslanja pa se učimo že v zgodnjih letih.

Ladjedelništvo je bilo v naši lokalni zgodovini običajna dejavnost in tako smo bili tudi sami izzvani, da zgradimo tradicionalno žitno ladjo. Sprejeli smo izziv in danes se lahko turisti popeljete z žitno ladjo Zora, pristno leseno ladjo, ki je plula po reki Kolpi v 18. stoletju.«

Preko rečnega prometa (Kolpa, Sava) je bilo mesto Karlovac povezano s preostalo Hrvaško, pa tudi naprej z Donavo. V tistih, starih časih je bilo ladjarstvo oz. predvsem prevažanje blaga po Kolpi, pa naprej po Savi, zelo dobičkonosno. Ladijsko prevozništvo je bilo zagotovo eden od glavnih razlogov, da je bil Karlovac v osemnajstem stoletju eno izmed najbogatejših mest v tem delu Evrope.

Za več informacij o žitni ladji Zora kliknite na naslednjo spletno povezavo: http://www.aurora-colapis.hr/.

Ps. Uredništvo www.pag.si se direktorici Jasmini Cvetković iz podjetja Aurora Colapis zahvaljuje za fotografije.

Sorodni članki

Zakaj obiskati Advent v Zagrebu?

Zagreb je super. Advent v Zagrebu je »super truper«. To so ugotovili tudi številni veselo-decembrski obiskovalci, ki so Zagreb v zadnjih letih trikrat zaporedoma razglasili za »najboljšo adventno mesto Evrope«. In to ni kar tako, to je zelo prestižna svetovna nagrada. To je priznanje, ki pritegne nove in nove obiskovalce iz celega sveta. In ti, skupaj z nami, v Zagrebu uživajo »na polno«.

Nadaljujte z branjem

Špancirfest, varaždinska ljubezen

Špancirfest je ena najstarejših hrvaških kulturno-turističnih prireditev, zagotovo pa je največja, ne le po številu zanimivih programov in privlačnih vsebin, ki jih ponuja, ampak tudi po številu obiskovalcev, ki v Varaždin prispejo prav zaradi desetdnevnega pouličnega festivala. Španciferfest se bo leta 2024 odvil med 23. avgustom in 1. septembrom.

Nadaljujte z branjem

Loger Nerezinac, ladja muzej

Ladja »loger Nerezinac« je zelo pomemben del kulturne dediščine znanega kvarnerskega otoka Lošinja in hrvaške morske dediščine nasploh. Loger Nerezinac je dragocen primer tradicionalnega ladjedelništva, od leta 2010 pa je ladja tudi na seznamu zaščitenih kulturnih dobrin Ministrstva za kulturo Republike Hrvaške. Loger Nerezinac, čudovito ladjo muzej, si lahko večinoma zasidrano ogledamo v kraju Mali Lošinj. Poglejmo podrobneje.

Nadaljujte z branjem