Fjaka, dalmatinska filozofija
Fjaka, sproščen način življenja
Vzhodnjaške religije se trudijo doseči fjako z dolgoletno disciplino in meditacijo, medtem ko v Dalmaciji ona preprosto je. Med brskanjem po internetu za pomen besede ‘fjaka’ boste največkrat naleteli na razlago, da je to psihofizično stanje med težnjo po ničemer. Poglejmo podrobneje ….
V času povsod prisotne nervoze in nenehnega zamujanja rokov, ki so vedno en dan za nami, se stres pojavlja kot glavni povzročitelj ali vsaj katalizator številnih zdravstvenih tegob – od tistih lažjih padcev energije do resnejših psihičnih in fizičnih obolenj. Vendar pa je nek prostor na zemeljski obli, ki že od davnine skriva kamen modrosti, ki zdravi celo neusmiljeni tempo 21. stoletja. Seveda je govora o Mediteranu.
Celotno Sredozemlje je zaradi svojega rajskega podnebja blagoslovljeno z izrazitim hedonizmom. Širom sveta je poznana karizmatična umirjenost jadranske obale, še posebej Dalmacije, ki gleda na uro predvsem kot na simpatičen modni dodatek. “Nekoliko”, “vrag je odnesel šalo”, “brez skrbi“ in ostale modrosti so izvor za isti sveti pomen – fjako.
Med brskanjem po internetu za pomen besede ‘fjaka’ boste največkrat naleteli na razlago, da je to psihofizično stanje med težnjo po ničemer. Narobe pa bi bilo zamenjevati fjako z lenostjo, ker, za razliko od slednje, fjaka ni niti slabost niti ovira. Nikakor. Velike modrosti in skrivnosti uspeha so usmerjene prav na doseganje vzvišenega stanja uma in telesa, v katerem ima človeštvo vpogled v skrivnosti vesolja. Vzhodnjaške religije se trudijo doseči fjako z dolgoletno disciplino in meditacijo, medtem ko v Dalmaciji ona preprosto je.
Za razumevanje pravega pomena fjake in za zaznavanje njenih globin je potrebno izkusiti ta modus vivendi (način življenja). To je mogoče doseči s sproščenim pristopom k življenju in z razkrajanjem meja časa in kasneje tudi prostora. Najprej in predvsem je potrebno obiskati jadransko obalo in razbiti predsodke časa. Obstaja več vrst fjake, od katerih sta dve glavni: poletna in zimska fjaka.
Večina ljudi bolje pozna poletno fjako. To je trenutek, ko se vam ne ljubi umakniti pramena las, ki vam ga je veter nanesel na obraz, saj tudi vi lebdite v tem istem vetriču. Ne da se vam premakniti ničesar, ker ste v stanju absolutnega miru, v katerega ste potopljeni od glave do pete. To je takrat, ko ležite ob morju zaprtih oči, z okusom soli na ustnicah in prisluškujete šepetu morja obali, medtem ko jo poljublja z valovi. Ali lahko zagotovo rečete, da ste budni ali spite? Ali sploh, kje ste in kdaj ste? Pesnik Jakša Fiamengo je lepo opisal ta ravnodušen in obenem prekrasen občutek: pol nekje in pol nikjer, vedno nekako v vmesnem času.
Zimska fjaka je malenkost ostrejša in nudi manj izbire. Tej se morate ukloniti, kajti ko butne burja ali zaveje jugo, hoteli ali ne – niste za nič. Zato profjakate dan, zastanete in počakate, da napočijo boljši dnevi. Obveznosti tako ali tako (žal) ne bodo nikamor pobegnile.
Vidimo, da vremenski pogoji zaženejo velikanski val fjake. Ta val vas lahko potopi kot cunami ali zaguga kot uspavanka, odvisno od stopnje vašega upiranja. Nima smisla zanikati energetskega polja fjake, ker vas bo dohitela kot cunami. Če se vam mudi, ste edini. Od nervoze se lahko samo požrete. Zakaj se ne bi torej prilagodili in svojemu zdravju naredili uslugo? To, kar mislite, da je zamujanje, je pravzaprav samo priložnost za podaljšano uživanje in posledično daljše življenje.
Kasneje, ko razumemo in ujamemo izvenčasovni in vsečasovni val fjake, lahko (in morali bi) surfamo na njem in mimo prostora. Siva hitra vsakdanjost išče tu oazo miru, užitka in vsesplošne lepote. Zaradi zdravja! In prav tu na sceno stopi @TheFyaka, digitalna ambasada fjake v prostranstvih pametnih telefonov.
Naloga @TheFyaka tima je polepšati vam dan, nuditi podporo v sprostitvi, motivirati s pozitivnimi vibracijami in odpreti vrata k lahkotnosti. Sprostiti se pomeni negovati sebe, zato fjakajte kadarkoli in kjerkoli z @TheFyaka.
Počitek je potreben tako telesu kot umu in odmor nas opredeli kot osebo, ki zna upravljati s svojimi viri. Zapomniti si velja besede kapetana Sullyja, newyorškega pilota, ki je leta 2009 z letalom pristal na reki Hudson in tako preprečil veliko tragedijo: ”Vse lahko doseže tisti, ki nikoli ne hiti.”
Avtorica teksta: Valentina Beg, https://www.facebook.com/vbegbukowski, glej tudi spletno stran https://vebeway.com/.