Compare Listings

Geopark Biokovo-Imotska jezera uvrščen na Unescov seznam svetovnih geoparkov

Geopark Biokovo-Imotska jezera

Odlične novice za Hrvaško in hrvaški turizem prihajajo iz Marakeša (Maroko), kjer je zadnje poletne dni leta 2023 dni potekalo 8. zasedanje Sveta za globalne geoparke Unesca, ki je sprejel predlog o uvrstitvi Geoparka Biokovo-Imotska jezera na seznam svetovnih geoparkov. Tako se lahko Hrvaška sedaj pohvali s kar tremi geoparki na Unescovem seznamu, glede na prej uvrščena geoparka Papuk in Viški arhipelag, kar je še ena v nizu potrditev izjemnega naravnega bogastva te države.

Geopark Biokovo-Imotska jezera

»Hrvaška je v svetu prepoznavna kot turistična destinacija z izjemno ohranjeno naravo, novica o uvrstitvi tretjega hrvaškega geoparka na Unescov seznam pa to dejstvo dodatno potrjuje. Naravni viri so najpomembnejše, kar ima vsaka država, zato smo lahko ponosni na bogastvo naše flore in favne ter na ohranjenost območij, med katerimi so mnoga nedotaknjena. Čestitam vsem sodelavcem, ki so s svojim delom in znanjem pripomogli k temu izjemnemu uspehu, vsekakor pa bomo to znali uporabiti pri načrtovanju prihodnjih promocijskih aktivnosti,« je povedal Kristjan Staničić, direktor Hrvaške turistične skupnosti.

Na uspeh je ponosna tudi Ivana Ćapin, izvršna direktorica Geoparka Biokovo-Imotska jezera, ki je dejala, da z uvrstitvijo park dobiva povsem novo dimenzijo v svetu. »To je velika nagrada za vse nas, ki smo predano delali od vsega začetka, hkrati pa velika motivacija za nadaljnje delovanje, saj se nam zdaj odpirajo novi potenciali za celotno področje, še posebej za področje Imotske krajine,« je dejala Ćapinova.

Na njeno izjavo se je navezal Slavo Jakša, direktor Javnega zavoda PP Biokovo, ki je povedal, da je območje geoparka izjemnega kulturnozgodovinskega in naravnega pomena, saj vključuje veliko geološko pestrost in habitate številnih vrst rastlin in živali. Da je mesto Imotski že od prvega dne aktivno sodelovalo pri financiranju aktivnosti pred tem rezultatom, je potrdil župan Ivan Budalić, ki je kot naslednji korak in cilj napovedal izgradnjo sodobnega centra za obiskovalce v sklopu geoparka.

»Pridobitev Unescovega znaka pomembno dviguje stopnjo prepoznavnosti destinacije in ustvarja pogoje za razvoj geoturizma kot specifične in zelo zanimive oblike selektivnega turizma. Tovrstni turizem se namreč osredotoča predvsem na geološke in geomorfološke značilnosti pokrajine kot turistične atrakcije in je eden najhitreje rastočih tržnih segmentov znotraj posebnih oblik turizma. Poleg tega Geopark Biokovo-Imotska jezera ponuja številne prednosti in razvojne priložnosti za celotno območje, od razvoja kmetijstva, gostinstva in storitvenih dejavnosti do izboljšanja sodelovanja z drugimi parki in partnerji,« je zaključil Luka Kolovrat, direktor turistične skupnosti Imota.

Naj dodamo, da ima pri ocenjevanju prispelih predlogov in nominacij ključno vlogo Unescov Svet za globalne geoparke, katerega člani se sestanejo enkrat letno, da ugotovijo, ali nominirani geoparki izpolnjujejo vse predpisane kriterije in standarde za uvrstitev na ta
prestižni seznam.

Ps. Fotografije: foto HTZ in TZ Imota.

Sorodni članki

HaHaHouse, muzej smeha v Zagrebu

HaHaHouse, nov muzej v Zagrebu na Hrvaškem, ponuja edinstveno izkušnjo, s katero lahko prek interaktivnih eksponatov izperete negativnost in doživite večkratne izbruhe smeha. Muzej, ki ga je ustvarila Andrea Golubić, želi povrniti optimizem in zdraviti s smehom. Nikoli ne pozabite: Pravijo, da je smeh najboljše zdravilo - in zdaj lahko svoj odmerek dobite brez recepta, samo v muzeju smeha v Zagrebu, na lokaciji HahaHouse. Poglejmo si zagrebški muzej smeha nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Zakaj obiskati Advent v Zagrebu?

Zagreb je super. Advent v Zagrebu je »super truper«. To so ugotovili tudi številni veselo-decembrski obiskovalci, ki so Zagreb v zadnjih letih trikrat zaporedoma razglasili za »najboljšo adventno mesto Evrope«. In to ni kar tako, to je zelo prestižna svetovna nagrada. To je priznanje, ki pritegne nove in nove obiskovalce iz celega sveta. In ti, skupaj z nami, v Zagrebu uživajo »na polno«.

Nadaljujte z branjem

Plamenci v Ninu

Izjemen dogodek je presenetil prebivalce Nina, saj je v zaliv nepričakovano priletela največja skupina flamingov, kar so jih kdaj videli na Hrvaškem. Flamingi oz. plamenci so ponovno prispeli na območje ninskih solin, podobno kot obetajoč prihod turistov, ki lahko pridejo ali pa tudi ne.

Nadaljujte z branjem