Compare Listings

Pulj: kiparska atrakcija

Verudela Art Park

»Hoteli smo ustvariti, kreirati, zasnovati umetniški park in turistično atrakcijo, ki je Pulj s svojo okolico še ni imel. Celotni koncept Verudela Art Parka je sestavljen od same arhitektonske umeščenosti parka v širši prostor, skulptur in nočne razsvetljave«.

Verudela  Art Park

Tako je ob odprtju Verudela Art Parka z zadovoljstvom v očeh napovedala šefica lokalne turistične skupnosti, Sanja Cinkopan Korotaj. In verjetno ima popolnoma prav, saj je Pulj z odprtjem umetniškega parka pridobil nov, lep, prelep razlog za turistični obisk.

Poglejmo podrobneje. Mesto Pulj, Arena Hospitality Group in domača turistična skupnost so, z namenom oplemenitve in obogatitve turistične ponudbe mesta Pulj s trajnimi vrednostmi na področju sodobne likovne umetnosti, v sodelovanju z več partnerji in osmimi umetniki, realizirali ureditev interdisciplinarnega in interaktivnega prostora art parka Verudela.

Prostor novega parka, kot izdaja že samo uradno ime, se nahaja na Verudeli, med parkiriščem in plažo Ambrela. Podlage za razstavo ambientalnih instalacij so izdelali arhitekti Urbisa-a iz Pulja, predvsem Leonid Zuban in Dino Krizmanić, s tem pa so definirali 7 „otokov“, ki, kot skulpturne instalacije poudarjajo idejo mobilnosti in potovanja, oziroma oblaka kot sinonima in simbola sodobnega turizma.

S postavitvijo »umetniškega parka« na površini 5.500 kvadratnih metrov sta tako Pulj kot Istra dobila novo atrakcijo za vse starostne skupine, za vse generacije. Park omogoča igro, sprehod, sproščanje in oddih, ljubitelji umetnosti pa bodo uživali tudi v spoznavanju ter ogledovanju samih skulptur.

S svojimi deli v Art Parku Verudela se predstavlja osem umetnikov, kiparjev in slikarjev: Eros Čakić, Gualtiero in Simone Mocenni, Robert Pauletta, Vedran Šilipetar, Roberta Weissman Nagy, Bojan Šumonja ter Siniša Majkus.

Sedem skulptur, vsako na svoji poziciji, povezujejo mehke kontinuirane prostorne linije. Na posebni pločevini so izpisana imena svetovnih oceanov in morij, ki tako simbolno poudarjajo lokacijo inštalacije, pa tudi samo tematiko celotnega parka, ki je, kot smo že povedali v samem začetku tega prispevka, potovanja.

Za to rdečo nič je zaslužen oblikovalec Željko Burić iz Fabrika d.o.o. Celotno osvetljevanje parka in skulptur je načrtoval znani puljski oblikovalec osvetljave Dean Skiras svojo ekipo. Vizualno podobo parka so oblikovali oblikovalci studia Rašić + Vrabec. Utemeljitelji parka so Mesto Pulj, Arena Hospitality Group in Turistična skupnost mesta Pulj. Njim lahko samo čestitamo za pogum, ki so ga pokazali pri tem projektu.

Župan mesta Pulj, Boris Miletić, je ob svečanem odprtju parka poudaril naslednje: »Verudela Art Park je projekt ljubezni, ljubezni do umetnosti in ljubezni do svojega mesta. Pulj zna, hoče in lahko. S tem parkom smo oplemenitili ta prostor, ga naredili za mesto srečevanja in druženja. Naj bo ta park pričevalec mnogim lepim trenutkom vseh nas. Uživajmo v parku, uživajmo v tem trenutku in bodimo dobri drug do drugega«.

Direktorica turistične skupnosti Pulj, Sanja Cinkopan Korotaj, pa je pred več stoglavo množico prisotnih izpostavila, da je razen kulturnega, cilj tega projekta, tudi oplemenitenje turistične ponudbe Pulja.

Tudi Goran Rihelj v svojem pisanju za hrturizam.hr ni skoparil z izbranimi prijaznimi besedami: Verudela Art Park (krajše samo VAP) je lahko odličen začetek neke celovite umetniško-turistične platforme, ki bi lahko pognala korenine po različnih lokacijah Pulja. S svojo morebitno ambicioznostjo in premišljenimi intervencijami v prostor bi lahko VAP postal ekskluzivni turistično-umetniški produkt. Umetnost, kultura in turizem so odlični partnerji, naj se gradijo odlične zgodbe in naj se glas o tem širi tako doma kot po svetu.

Sorodni članki

Festival svetlobe Zagreb

Od 15. do 19. marca 2023 (v večernih urah seveda) bo v glavnem mestu Hrvaške že petič potekal zagrebški Festival svetlobe. V organizaciji Turistične skupnosti mesta Zagreb in partnerjev ter ob podpori mesta Zagreb se bodo ponovno združile domišljija, umetnost in svetlobne tehnologije, ki bodo s pozitivno energijo in dobrimi čustvi naznanile pomlad. Vsi obiskovalci (vse je brezplačno!) bodo v petih dneh lahko obiskali skupno 33 atrakcij na 28 lokacijah četrti Gornji grad in Donji grad, ki bodo ponovno pozdravile nov začetek in novo upanje – pomlad!

Nadaljujte z branjem

Muzej kmečkih uporov v Gornji Stubici

Muzej kmečkih uporov je specializiran zgodovinski muzej v Gornji Stubici (Hrvaško Zagorje). Muzej kmečkih uporov (hrvaško, originalno: »Muzej seljačkih buna«) v Gornji Stubici sistematično zbira in prikazuje zgodovinsko gradivo v zvezi s kmečkimi upori, življenjem plemičev in kmetov ter tudi predmete iz kulturne, zgodovinske in umetniške dediščine celotnega Hrvaškega Zagorja. Uradno so Muzej kmečkih uporov v baročnem dvorcu družine Oršić v Gornji Stubici odprli leta 1973, ob 400. obletnici velikega kmečkega upora leta 1573. V tekstu bo nekaj odstavkov – seveda - namenjeno tudi slavnemu ljudskemu junaku, Matiji Gubcu. Poglejmo podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Lastovski poklad

Pustni, karnevalski običaji so na otoku Lastovu, še posebej pa v samem srcu otoka, mestecu Lastovo, zelo pomembni, dandanes jih lahko zajamemo s skupnim imenom Lastovski poklad. Lastovski poklad je tudi eden najstarejših pustnih običajev v Evropi (pol tisočletja in še nekaj let drobiža). Tudi zato je bil pustni Lastovski poklad leta 2008 vpisan in umeščen na seznam zaščitene nematerialne kulturne dediščine Republike Hrvaške. Vsekakor imamo kaj hitro več kot dovolj razlogov, da tudi na www.pag.si, slovenskem portalu o hrvaškem turizmu, nekoliko podrobneje predstavimo Lastovski poklad.

Nadaljujte z branjem