Oktoberfest: največja veselica na svetu!
Oktoberfest nazdravlja: »Prost«
»Prost« (slovensko: na zdravje) je beseda, ki zagotovo zaznamuje največjo ljudsko veselico na svetu. Tradicionalno pivski festival Oktoberfest poteka vsako leto od konca septembra do začetka oktobra v Münchnu, Nemčija. Na Oktoberfestu se v slabih treh tednih zvrsti nekaj milijonov obiskovalcev, v zadnjih letih okrog 7 milijonov, spije pa se približno enaka količina litrov (lokalnega) nemškega piva. Oktoberfest je izredno pomemben del bavarske kulture, kar pa ne čudi, saj npr. tudi lokalno gospodarstvo z njim letno zasluži dobro milijardo evrov.

Oktoberfest, ki ga domačini (zaradi lokacije) preprosto imenujejo Wiesn, je mesto razuzdane, veseljaške in – seveda – tudi alkoholne zabave. Oktoberfest je mesto številnih presežkov, tudi skorajda 200-letne tradicije, zato si mogoče najbolj znana prireditev na svetu vsekakor zasluži, da o njej zapišemo nekaj zanimivih in prisrčnih dejstev.
Nemški, bavarski München ima srednjeveški trg Marinplatz, mogočni olimpijski stolp, BMW, nogometni klub Bayern, a nič ga ne naredi tako posebnega in slavnega kot Oktoberfest. Oktoberfest je ogromen veseljaški sejem, festival piva, grickajo se velike in slane preste in uživa (močna) tradicionalna bavarska hrana (klobase, pečeni piščanci in svinjske krače, pa praženec in cmoki). Oktoberfest je tudi velik zabaviščni park (vožnja na ogromnem panoramskem kolesu je skorajda vsem fantastična), glasbeni oder (na katerem se vrtijo svetovni glasbeni hiti), pa še veliko več kot to.
Oktoberfest je poln domače bavarske glasbe, plesa, zabav in – ne boste verjeli – celo kulturnih prireditev (godbe na pihala, folklorni nastopi). Poleg tega potekajo tudi različni dogodki: parade, tekmovanja in ognjemeti. Oktoberfest je tudi mesto spoznavanja in novih ljubezni, zapeljivih pogledov, »zelo simpatičnih kelner’c«. Oktoberfest pa ni festival le za ljubitelje piva in neumorne, nekontrolirane zabave. Obstajajo tudi posebni dnevi in območja, namenjena družinam z otroki, kjer se odvijajo različne zanimive aktivnosti in zabavne igre.
Spletni portal www.Moskisvet.com je že pred časom zapisal: »Dogodek je danes nekakšen nacionalni pivski šport, vsako leto se namreč park Theresienwiese v Münchnu spremeni v pravo zabaviščno mesto s stojnicami, ne manjkajo niti hiše strahov, pravi ‘ringelšpili’, vlakci smrti in seveda ogromni šotori za trudne in žejne obiskovalce. Dobiti mizo je pravi podvig, še najbolje jo odnesejo večje družbe z vnaprejšnjo rezervacijo, zato pa vse muke iskanja mize in klopi poplačajo poskočne in urne natakarice, ki lahko v rokah naenkrat nosijo tudi do deset litrskih vrčkov«.
Mesto München kar nekoliko ponori, in to že tedne, preden se uradno začne Oktoberfest. Že takrat se trgovine napolnijo z originalnimi usnjenimi hlačami (t.i. »lederhosen«), ki so ali kratke ali pa segajo malo pod kolena. Dekleta pa si lahko omislijo znani dirndl – vrsta ženske obleke, tradicionalna bavarsko noša«.
Na www.pag.si smo v turističnem vodiču z naslovom München, turističnih TOP 10+ zapisali: Oktoberfest poteka na Theresienwiese (»Terezine poljane«, tam je tudi spomenik »Bavaria Statue«) na zelo velikem festivalskem prostoru, običajno traja 16 ali 18 dni (konec septembra, začetek oktobra). Oktoberfest je čislana tradicionalna prireditev, vse se je pričelo že davnega leta 1810, v čast poroke med bavarskim prestolonaslednikom Ludwigom in princeso Terezo Saksonsko. Oktoberfest je bil le občasno odpovedan – največkrat zaradi vojn (npr. v času obeh svetovnih vojn) in tudi zaradi pandemije COVID-19, kar je bilo prvič po več kot 70 letih. Leta 2024 je Oktoberfest organiziran že 189-krat.
Slavni münchenski Wiesn – od leta 1810: prvotno travnik, danes veliko lokalno rekreacijsko območje, kjer poteka Oktoberfest. Theresienwiese je dobil ime po princesi Theresi iz Saxe-Hildburghausna, ženi kralja Ludvika I. Par se je poročil 12. oktobra 1810. Ob zaključku celodnevnega poročnega slavja je bila 17. oktobra na prizorišču današnjega Oktoberfesta konjska dirka. Naslednje leto naj bi dirko ponovili in tako se je rodila tradicija Oktoberfesta. Izraz Wiesn prihaja tudi iz Theresienwiese, sinonima za Oktoberfest v Münchnu.
Tradicija veleva, da na Oktoberfestu točijo le pivo, zvarjeno v bavarski prestolnici, med ponudniki pa so znana pivovarska imena kot so Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner in Spaten. To pivo se imenuje “Oktoberfestbier”, ki mora ustrezati strogim standardom čistosti piva (Reinheitsgebot).
V povprečju en obiskovalec spije en liter piva. Mnogi pivoljubci pozabijo, da vsebuje postreženo pivo od 7,5 % do 8 % alkohola, tako da nekateri kaj hitro omagajo po prekomernem pitju. Takim patronom rečejo »Bierleichen«, kar v nemščini pomeni »pivsko truplo«, so poznavalsko zapisali novinarji Dela. Medtem ko bo pivo zasedlo skoraj vsak centimeter okrog 400.000 kvadratnih metrov velikega Oktoberfesta, je v skoraj vsakem šotoru nekaj možnosti tudi, da dobite vino ali šampanjec.
Vsako leto v času Oktoberfesta zaposlijo več kot 12 tisoč ljudi, ki lahko v 16-ih dneh, kolikor najmanj traja festival, zaslužijo tudi 10 tisoč evrov ali več. Osebje je hitro, spretno in prijazno, natakarji pa baje potrebujejo le 1,5 sekunde, da napolnijo vrček s pivom. Pogosto boste videli natakarice, ki se prebijajo skozi množico tudi z desetimi pivskimi vrčki v rokah. »Krigle« so sicer zelo cenjen spominek, baje se jih vsako leto ukrade okrog 120 tisoč?! 🙂
Na Oktoberfestu se pivo pije iz litrskih pivskih vrčkov. Velike münchenske pivovarne za sezono Oktoberfesta zvarijo posebno sorto, ki vsebuje nekoliko več alkohola kot običajno svetlo pivo. Posebej pomembna je pravilna tehnika držanja težkega steklenega kozarca: »krigl« enostavno primete za ročaj. Tako preprečite, da bi se vaši prsti zmečkali pri močnem nazdravljanju. Mimogrede, nazdravljanje z vsemi, ki sedijo za isto pivsko mizo, je na Oktoberfestu obvezno. Še posebej, ko pihalna glasba spodbuja goste k pitju z veselim petjem „Ein Prosit, ein Prosit der Gemütlichkeit. Oans. Zwoa. G’suffa!“) – to je zelo uspešen način za povečanje prodaje piva. 🙂
Pivo zelo hitro izgineva v želodcih obiskovalcev, posledica pa je, da se vsako leto na Oktoberfestu z alkoholom zastrupi vsaj od 600 do 800 ljudi. Tudi zato imajo v medicinskem šotoru polno dela, na tisoče ljudi prosi zdravnike in medicinsko osebje za nujno pomoč. Temu podatku ob rob: Adidas je lansiral omejeno serijo superg, odpornih na bruhanje, ki jih je navdihnil prav Oktoberfest! 🙂
Kriminala na Oktoberfestu ni veliko, policija vsako leto pripre le nekaj sto »vročekrvnežev« (kar pa glede na več milijonsko obiskanost niti ni veliko, kajne?! :-)). Seveda pa policija zmeraj več pozornosti namenja tudi morebitnim teroristom, varnost je na prvem mestu, zato – popolnoma upravičeno – veljajo zmeraj strožja pravila. Za varnost Oktoberfesta skrbi najmanj 600 policistov, ob njih pa je na voljo tudi več tisoč redarjev. Kot vsa leta prej so tudi letos na prizorišču Oktoberfesta prepovedane večje torbe in nahrbtniki, noži in steklenice.
Na Oktoberfestu je – baje – v »modernih časih« postavljeno štirinajst velikih in vsaj dvajset malih šotorov. Šotori Oktoberfesta so začasne konstrukcije, ki so zgrajene le za festival Oktoberfest in se uporabljajo samo med prireditvijo. Šotori so zares veliki, zasledili smo podatek, da ima najmanjši šotor prostora (noter in zunaj) za okrog 6 tisoč gostov, največji pa tudi za okrog 14 tisoč!?! Noro, kajne? 🙂
MMC RTV SLO je septembra 2024 objavil: »Za tiste, ki letos ne morejo priti v München, je prireditev zdaj na voljo tudi v digitalni obliki. Ob začetku festivala bodo predstavili igro Oktoberfest – The Official Game, v kateri lahko igralci obiščejo festival kot avatarji z očali za virtualno resničnost«.
Na spletni strani www.student.si izvemo: »Kdaj se zabava začne? Pivo v velikih festivalnih šotorih strežejo najmanj do 22.30, v manjših pa do 23.00. Večina šotorov se tako do enajste ure zvečer zapre. Izjema sta Käfer Wies’n-Schänke in Kufflers Weinzelt, kjer pivo strežejo do pol enih zjutraj, šotora pa se zapreta ob enih zjutraj. Zgodovinski del oktoberfesta »Oide Wiesn« je odprt vsak dan od 10. ure zjutraj do vsaj pol polnoči. Na dan otvoritvene prireditve so odpiralni časi nekoliko drugačni, na ta dan pivo strežejo od 12.00«.
Dodali so še dodatne nasvete: »Si vedel, da lahko svoje mesto v šotoru tudi rezerviraš? To sicer ni obvezno, je pa zelo priporočljivo. Predvsem v večernih in nočnih urah je sicer težko najti prosto mesto. Kje najdeš stranišča? Večji šotori imajo tudi svoja stranišča, običajno tudi ni preveč vrste. Zunaj šotorov stranišče poiščeš tako, da slediš veliki Kupidovi puščici. Ta označuje smer do najbližjega stranišča. Vedeti moraš, da je kajenje v šotorih strogo prepovedano. Za kadilce je vsak šotor pripravil posebno območje, a se to nahaja zunaj šotora«.
Zmenkarije, ljubezen na Oktoberfestu? SiOL zapiše: »Čeprav Oktoberfest nima zapovedanih pravil oblačenja, si mnoge obiskovalke nadenejo dirndl, tradicionalno bavarsko nošo, ki jo sestavljajo životec, krilo, bela bluza in predpasnik, ki ima prav posebno sporočilo – s tem, kje je zavezan, okolici sporoča ženitveni status nosilke. Tradicija namreč veleva, da si samske ženske in dekleta predpasnik zavežejo tako, da imajo pentljo na levi strani pasu, medtem ko poročene, zaročene oziroma kakorkoli vezane ženske pentljo nosijo na desni. Obstaja pa še ena različica – zadaj, na hrbtu, si predpasnik zavežejo natakarice in vdove«.
Na nemškem spletnem portalu www.muenchen.travel nam povedo: »Vstopnine za največji ljudski festival na svetu ni. Če želite iti na Oktoberfest, vam ni treba plačati vstopnine. Drugače je na Oidn Wiesnu, kjer vstop stane tri evre, otroci do 14 let imajo brezplačno. Če so šotori prenatrpani, kar se popolnoma običajno zgodi zvečer ali ob koncih tedna, varnostniki na vhodih blokirajo dostop. Sedaj morate bodisi potrpežljivo počakati ali bodisi poskusite vstopiti v drug šotor. Prava alternativa temu je lagodno sprehajanje po Oktoberfestu. Majhni šotori so pogosto boljša izbira, ko na velikih festivalskih šotorih piše: “Zaprto zaradi prezasedenosti”.
Vzdušje v številnih festivalskih šotorih Oktoberfesta je izredno razposajeno, ekstra veselo in pogostoma tudi zelo opito. Zato bodite tolerantni do vseh ljudi, tudi pijanih. Budite ljubeznivi, nasilje ni odgovor. Je pa res, da se med takšno množico ljudi najdejo tudi takšni, ki radi »iščejo prepir in pretep« (še posebej, ko so alkoholizirani). Pitje, ob številnih napitnicah, zna biti tudi zelo naporno. Pivo na Oktoberfestu namreč teče na potokih in to ne glede na to, da mediji vsako leto poročajo, da je cena za liter piva poskočila v nebo (leta 2024 boste za vrček piva odšteli že okrog 15 evrov).
Bavarski “stari Oktoberfest”. Oide Wiesn je potovanje k izvoru Oktoberfesta: od leta 2011 je stalnica na ločenem območju v južnem delu Theresienwiese: stvari so tukaj bolj prijetne, nekoliko »nežnejše« (če se smemo tako izraziti), bavarska pihalna glasba igra v pivskem šotoru v tradicionalno vzdušje in mnogi se celo zazibljejo ob valčkih in polkah. Drugi festivalski šotor ohranja münchensko tradicijo ljudskih pevcev. V šotoru muzikantov igra mlada divja narodnozabavna scena. Seveda lahko svoje hrepenenje po starih časih izživite tudi na zgodovinskih vožnjah, kot sta Calypso ali “Ride to Paradise”.
Na uradni spletni strani Oktoberfesta imajo (med drugim) objavljenih nekaj zlatih pravil, ki jih naj upoštevajo obiskovalci: 1) Nahrbtniki in velike torbe so na splošno prepovedani na Wiesnu. Kar ne potrebujete za zabavo, pustite doma. Najhitrejši način za gibanje po Wiesnu je, da s seboj ne vzamete torb ali nahrbtnikov. Torbe in nahrbtniki, ki jih prinesete s seboj, imajo lahko največ tri litre prostornine in ne smejo biti večji od 20 cm x 15 cm x 10 cm. 2) Ob sobotah in praznikih otroški vozički niso dovoljeni ves dan. 3) Kolesa, skuterji, rolke in podobno na festivalskem območju niso dovoljeni. 4) Živali na Oktoberfestu niso dovoljene (razen psov pomočnikov). 5) Načrtujte potovanje, uporabite alternative U-Bahnu 4/5 in postaji U-Bahna Theresienwiese. Uporabite vse vhode v Wiesn okoli festivalskega območja. Tako kot prejšnja leta so vsi vhodi odprti in niso blokirani (glej povezavo: https://www.oktoberfest.de/en/map). 6) Ne glede na to, kako čudovit je večer ljudskega festivala, se vselej konča. Med 1.30 in 9. uro zjutraj se na festivalskem območju Oktoberfesta ni dovoljeno zadrževati.
Kaj napisati za konec članka? Oktoberfest je zelo dobro organiziran dogodek, z odlično infrastrukturo, dostopnimi povezavami z javnim prevozom in številnimi nastanitvenimi možnostmi v Münchnu. Tudi če nisi ljubitelj piva, pivski festival ponuja dovolj drugih aktivnosti, zaradi katerih se splača obiskati Oktoberfest. Skozi 200-letno zgodovino je Oktoberfest postal simbol bavarske tradicije, obenem pa odseva razvoj in zgodovino te nemške regije. Oktoberfest je edinstvena priložnost, da se povežeš z bogato kulturno dediščino Bavarske. Oktoberfest je sicer mnogo več kot samo pivski festival – je nepozabno doživetje, kjer ne manjka smeha, veselja. Enostavno rečeno, Oktoberfest je dogodek, ki ga preprosto moraš izkusiti vsaj enkrat v življenju.
Ps. Tekst: Peter Gavez, fotografije: https://www.muenchen.travel/.