Festival Ljubljana je poletni magnet za turiste
Festival Ljubljana
Začetki Festivala Ljubljana segajo v leto 1952, ko je Turistično društvo Ljubljana organiziralo prvi Turistični teden, ki mu je leta 1953 sledil prvi Festival Ljubljana. S tem je Festival Ljubljana eden najstarejših festivalov klasične glasbe v Evropi in se lahko primerja s festivali, kot sta Salzburger Festspiele ali Maggio Musicale Florentino, ki sta prav tako znana po svoji dolgoletni tradiciji.
Poglejmo si Festival Ljubljana, ki v poletnih mesecih v glavno mesto Slovenije, predvsem v »svoje domicilne Križanke«, privablja številne turiste iz vseh koncev sveta, ki imajo v svojem fokusu predvsem kulturo in umetnost, nekoliko podrobneje.
Ljubljana ima bogato kulturno zgodovino, ki sega v predrimski čas. Ena naših najpomembnejših glasbenih ustanov je bila ustanovljena v začetku 18. stoletja, leta 1701, Academia philharmonicorum, ki je bila prvo tovrstno glasbeno združenje zunaj Italije.
Častni člani Filharmonične družbe, neposredne naslednice Academie philharmonicorum, so bili skladatelji Josef Haydn, Ludwig van Beethoven in Johannes Brahms ter violinist Niccolo Paganini. Eden od dirigentov družbe v letih 1881-1882 je bil Gustav Mahler. Družba se je pozneje razvila v Slovensko filharmonijo, katere orkester je danes vodilni slovenski orkester in je tudi rezidenčni orkester Festivala Ljubljana.
Korenine Festivala Ljubljana so nekoliko mlajše. Začetki festivala segajo v leto 1952, ko je Turistično društvo Ljubljana organiziralo prvi Turistični teden, ki mu je leta 1953 sledil prvi Festival Ljubljana. S tem je Festival Ljubljana eden najstarejših festivalov klasične glasbe v Evropi in se lahko primerja s festivali, kot sta Salzburger Festspiele ali Maggio Musicale Florentino, ki sta prav tako znana po svoji dolgoletni tradiciji.
Od ustanovitve dalje je Ljubljana Festival organiziral nastope vodilnih domačih in tujih glasbenikov, igralcev, plesalcev in vizualnih umetnikov, med drugim orkestrov, kot so Dunajski filharmoniki, Izraelski filharmonični orkester, Mariinsko gledališče iz Sankt Peterburga, Münchenski filharmoniki, Filharmonični orkester La Scala, Državni akademski Bolšoj teater iz Rusije, Kraljevi filharmonični orkester iz Londona, Filharmonični orkester La Scala, Béjart Ballet Lozana, Balet St. Petersburg State Academic Ballet Theatre of Boris Eifman.
Sledijo dirigenti, kot so npr. Valery Gergiev, Daniel Harding, Zubin Mehta, Ennio Morricone, Riccardo Muti, Charles Dutoit, Fabio Luisi, Mstislav Rostropovich, En Shao; solisti, kot so npr. Plácido Domingo, Anna Netrebko, Jonas Kaufmann, Riccardo Zanellato, Jurij Bašmet, Denis Macujev, Lord Yehudi Menuhin, Julian Rachlin, Vadim Repin, Aleksander Rudin, Mojca Zlobko, Dubravka Tomšič; vokalni solisti: Paata Burchuladze, Joseph Calleja, Jose Carreras, Marjana Fink, Marjana Lipovšek, Ramón Vargas in drugi.
Festival Ljubljana je bil leta 2020 edini festival, ki je bil po koncu prvega vala pandemije izveden v Evropi na takšni ravni (trajal je dva meseca), dve leti pozneje pa smo z nastopi mezzosopranistke Eline Garanča praznovali 70. obletnico. Leta 2022 je bila obnovljena tudi streha Letnega gledališča v Križankah. Novo streho je zasnoval arhitekt profesor Peter Gabrijelčič.
»Skozi leta se je festival razvijal, rasel in pridobil pomembno in vplivno vlogo v kulturnem življenju države. Samo v zadnjih nekaj letih se je na poletnem festivalu zvrstilo približno 100 dogodkov različnih žanrov, ki so privabili približno 60 000 obiskovalcev z vsega sveta. To kaže, kako uspešen in pomemben je postal festival, in nas, organizatorje, spodbuja, da tudi v prihodnjih letih pripravljamo festivale najvišje kakovosti.
Poleg Festivala Ljubljana organiziramo tudi druge prireditve: v začetku vsakega leta organiziramo Zimski festival, spomladi potekajo Slovenski glasbeni dnevi (letos organiziramo že 38. izvedbo), po Festivalu Ljubljana se jeseni začne Mednarodni glasbeni cikel Mladi virtuozi, ki traja do aprila naslednjega leta. Lani smo prvič gostili tudi klavirsko tekmovanje, ki se bo nadaljevalo tudi leta 2026. Leta 2025 bo organizirano tekmovanje, namenjeno pihalnim kvintetom in kvartetom«, razkrijejo strastni uslužbenci Festivala Ljubljana.
Darko Brlek, direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana, častni član Evropskega združenja festivalov je v monografiji ob 70-letnici delovanja Festivala Ljubljana med drugim poudaril: »Program, ki ga pripravlja Festival Ljubljana, je zagotovo dodana vrednost za slovensko prestolnico, saj Ljubljana, predvsem v poletnih mesecih, postane stičišče uglednih tujih in domačih umetnikov. Eden najstarejših mednarodnih festivalov teh razsežnosti vsako leto s skrbno izbranim in žanrsko raznovrstnim programom pomembno pripomore h kulturnemu dogajanju v prestolnici, naše vodilo pa še vedno ostajata kakovost in svežina. In to že 70 let.
Poleg različnih glasbenih zvrsti so pri nas na sporedu tudi klasične in sodobne plesne predstave, delavnice, mojstrski tečaji, muzikali, recitali, razstave, program za otroke, predstavitve monografij, Mednarodno klavirsko tekmovanje Festivala Ljubljana in še mnogo več. Koncept umetnosti je zelo širok. S tem želimo obiskovalcem ponuditi čim širši program, da lahko najde vsak nekaj zase, privabljamo pa ne le domače obiskovalce, temveč vsako leto tudi ogromno turistov, ki so prav tako pomembni za življenje čudovite Ljubljane.
Kultura in turizem gresta z roko v roki. Na naših odrih so nastopili najboljši umetniki največjih svetovnih gospodarskih in kulturnih velesil, s široko paleto izbora želimo ugoditi mešanim okusom. Tako smo torej premo sorazmerni s številnimi mesti drugod po svetu, ki jim zagotovo stopamo ob boku, večdesetletno tradicijo si delimo z izjemnimi festivali, kot so Salzburške poletne igre, operni festival v veronski Areni, Festival Aix-en-Provence in drugi«.
Ob isti priložnosti je župan Ljubljane, Zoran Janković, ponosno dodal: »Ljubljana Festival je v zadnjih desetletjih postal osrednji kulturni dogodek poletja v Ljubljani. Darko Brlek s svojo ekipo ga je z izvrstnim delom ter zelo ambiciozno strategijo postavil na sam vrh evropskih mestnih festivalov. Privabil je največja imena svetovne umetniške scene, pa tudi obiskovalce od blizu in daleč, ki se prav zaradi festivala odločijo obiskati Ljubljano. In se k nam navdušeni vračajo!
Ljubljana je mesto, v katerem cenimo kulturo in umetnost, zavedamo se, da je to temelj naše družbene in osebne identitete. Vlaganje v kulturno infrastrukturo in vsebine je izjemno pomembno za kakovost življenja v našem mestu, zato na to področje ne gledamo kot na strošek, ampak investicijo.
Ljubljana je najlepše mesto na svetu – odprta, solidarna, tovariška, strpna; v njej različni živimo skupaj v medsebojnem spoštovanju. Prireditve, kot so Festival Ljubljana te vrednote še nadgrajujejo in prepričan sem, da bodo poletja v Ljubljani tudi v prihodnje sijala v soju festivalskih luči in izjemnih umetniških doživetij«.
Spodobi se, da – kot nekakšen reprezentativni predstavnik – besedo dobi vsaj nekdo izmed tisoče umetnikov, ki so bili v desetletjih del programa Festivala Ljubljana. Izbrali smo Nuško Drašček, pevko zabavne in resne glasbe: »Festivala Ljubljana se vsako leto razveselim, tako kot nastopajoča kot poslušalka – vedno prinese vrhunske umetniške trenutke in nadvse prijetna druženja in sodelovanja! Festivalski oder je res nekaj posebnega, leta 2021 sem ga izkusila kar trikrat, med drugim na čudovitem koncertu s Joséjem Curo. Ko stopiš na oder pred ljudi na topel poletni večer in zavlada tista posebna tišina … Taki spomini so neprecenljivi«!
O aktualnem programu Festivala Ljubljana na tem mestu ne bomo pisali. Vsekakor raje priporočamo, da da se za sam program sprehodite po lepi uradni spletni strani, ki jo najdete na naslovu Festivala Ljubljana: https://ljubljanafestival.si/. Tako. Mi smo svoje poslanstvo opravili, opozorili smo na Festival Ljubljana, elegantno, prefinjeno in prestižno, poletno prireditev s številnimi (glasbenimi) dogodki, ki si vsekakor zasluži našo pozornost, naš obisk. Upam, da se vidimo v Ljubljani! V formi za navdušeno ploskanje. 🙂
Ps. Za pomoč pri pripravi teksta in fotografije se zahvaljujemo Festivalu Ljubljana.