Compare Listings

Mesteca, ki jim zavidajo celo bogovi

Sveti Petar, Turanj ter Sveti Filip i Jakov

V severni Dalmaciji, natančneje med Zadrom in Biogradom na Moru, ležijo trije kraji, ki so med sabo povezani in so znani po čudovitih plažah, kristalno čisti vodi in so idealna lokacija za vse raziskovalce okoliških otočkov. Ker so ta tri mesteca tako posebna in hkrati slikovita, jim verjetno njihovo edinstvenost zavidajo celo bogovi, saj sta dva dobila ime celo po svetnikih.

Sveti Petar, Turanj ter Sveti Filip i Jakov

Ko zavijemo iz avtoceste na izvozu Zadar ll, nas hitra cesta pelje vse do razcepa za Zadar in Bibinje. Pot po Jadranski magistrali nas pelje mimo kraja Bibinje, skozi Sukošane vse do kraja Sv. Petar na Moru. Že iz same magistrale se vidi kristalno čisto morje. To je destinacija, ki jo obiskujejo turisti, ki si želijo sprostitve in pobegniti od vsakdanjega stresa. Kraj privlači številne obiskovalce s svojo čudovito pokrajino, kristalno čistim morjem in prečudovitimi plažami, ki so večinoma kamnite ali betonirane.

Ena izmed plaž „Mare Nostruma“ je nasuta z gramozom, ki se počasi spušča v morje in najbolj ugaja družinam z malimi otroki. Neposredna bližina Zadra in Biograda na Moru bo omogočila vsem, ki želijo zabavo, noro nočno življenje. Sladokusci bodo uživali v najboljših specialitetah tradicionalne dalmatinske kuhinje.

Jadranska magistrala vodi naprej do manjšega kraja Turanj. Turanj je vsako leto bolj poznano hrvaško dalmatinsko mesto, ki ga gostje v poletnih mesecih radi obiščejo zaradi preživljanja družinskega dopusta ali za druženje s prijatelji. Leži med Zadrom in Biogradom, obalna sprehajalna pot ga povezuje tudi s sosednjim naseljem Sv. Filip in Jakov. Ravno bližina večjih središč dela to mesto tako zanimivo, saj je dovolj blizu in obenem dovolj daleč od turističnega vrveža in gneče. Pred mestom se razprostira manjši arhipelag 16 otočkov, med njimi je eden (Galešnjak) v obliki srca. Malo celo spominjajo na Kornate in so raj za vse, ki želijo raziskovati skrite uvale in divje plaže. Mesto se razprostira v Pašmanskem kanalu 4 km vzdolž obale.

Ime je dobilo po trdnjavi s tremi obrambnimi stolpi za obrambo pred Turki. Celotno mesto je včasih obdajalo obzidje. V času turških napadov je bilo mesto požgano, prebivalci pa so pobegnili na bližnje otoke in na otok Pašman. Danes si lahko ogledamo ostanke trdnjave, in sicer stolp Kaštel, glavna vrata in del obzidja. Arheološke izkopanine dokazujejo, da je bilo področje naseljeno že v mlajši kameni dobi.

Obala privlači z majhnimi zalivčki s pomoli, ki nudijo varen privez manjšim čolnom. Plaže na tem področju so urejene, peščene, prodnate, najdejo se tudi betonirane. Vsepovsod boste deležni kakovostnih storitev in gostoljubnosti domačinov. Na voljo je kar nekaj kava barov, restavracij in gostiln s terasami s pogledom na morje, kjer boste uživali sveže plodove morja in domača vina. Poleg uživanja v čistem morju in na soncu lahko izberete še kakšno drugo aktivnost, kot so rafting, obisk bližnjih nacionalnih parkov, naravnih znamenitosti, se udeležite organiziranega izleta ali se sprehodite po obalni poti.

Želite doživeti poseben romantičen izlet? Potem obiščite bližnji otoček Galešnjak.

Galešnjak je majhen nenaseljen otoček, ki sam po sebi ni bil nič posebnega dokler ga ni Google Earth s poudarkom njegove srčaste oblike izstrelil med priljubljena zatočišča zaljubljencev z vsega sveta. Galešnjak, imenovan tudi Otok zaljubljencev, leži južno od Zadra, okoli 2 km stran od otoka Pašman. Številni zaljubljenci, pa tudi radovedneži in turisti, se radi odpravijo ogledati ta neverjeten otoček, velik 0,132 km², kjer lahko v miru in samoti uživajo ob 1,55 km dolgi obali. Med pari je Galešnjak postal priljubljen kraj za zaroko, praznovanje Valentinovega, proslavitev kakšnega posebnega dogodka ali le prijeten romantičen izlet.

Obalna sprehajalna pot in Jadranska magistrala povezujeta Turanj in Sv. Filip in Jakov. Sv. Filip in Jakov je slikovito turistično mesto, ki se nahaja v Pašmanskem zalivu, okoli srednjeveške cerkve, ki je posvečena sv. Filipu in Jakobu. Ugodna geografska lega, prečudovito čisto morje in  mediteranska doživetje so mestecu zagotovile veliko število obiskovalcev. Plaža Iza Banja, ki se nahaja v centru Sv. Filipa in Jakoba, se lahko pohvali z modro zastavo. Na plaži lahko najdete tudi številne športne aktivnosti ter veliko družabnega dogajanja. Sv. Filip in Jakob ponuja bogato gastronomsko ponudbo. V številnih restavracijah boste uživali v družinski atmosferi in s prijaznimi gostitelji.

So vas trije mušketirje prepričali? Razdalja med njimi je tako majhna, a hkrati raznolika. Za vsakogar se nekaj najde. Nočno življenje v mestih Zadar ter Biogradu na Moru, raziskovanje skritih zalivčkov, romantičen izlet na otok ljubezni, raziskovanje podvodnega sveta … Če vas to ni prepričalo, vas bo pa verjetno prepričala prava gurmanska, mediteranska pojedina s kozarčkom domačega aromatiziranega vina.

Sorodni članki

Radoboj, majhen veliki kraj

Če ste ljubitelj zgodovine in narave, le slabih 50 minut vožnje od centra Zagreba, približno enako časa porabite do Maribora, je Radoboj v Hrvaškem Zagorju destinacija, ki jo morate obiskati. V Radoboj ob zeleni naravi vabijo še: arheološko najdišče prazgodovinske nekropole pod »tumulima« Podstenje (podstenskimi gomilami), kapela sv. Jakoba (cerkev sv. Jakoba) na Gorjanima Sutinskim, župnijska cerkev Svete Trojice, Radobojski trnac, muzej "Radboa", Center narave Zagorje, Hiža vinove loze in Hiža štruklji z roko v roki z lokalnimi vinarji. Poglejmo si Radoboj nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Peroj ima črnogorsko srce

Hrvaška Istra na svoji zahodni obali v senci drugih bolj znanih turističnih destinacij skriva sramežljiv biser – majhno, srčno naselje z dušo in arhitekturo, ki ti da občutek domačnosti ter z mamljivimi plažami. To domače mesto je »ljepo i naše« – s prvim obiskom pa za vedno tudi vaš – Peroj.

Nadaljujte z branjem

Raša – speči rudniki ob morju

Raša je najmlajše mesto v Istri, zgrajeno za učinkovitejšo izkoriščanje premoga, ki so ga na tem področju začeli kopati že leta 1626, v času Beneške republike. Rudarsko mestece Raša je bilo pod patronatom italijanske fašistične oblasti zgrajeno rekordno hitro, v le 397 dneh. Leta 1937, ko je bila Raša dokončana, je to istrsko mestece veljala za zelo napredno, saj je bila zgrajeno po najmodernejših premisah takratnega urbanizma in arhitekture. Slabih 50 let je bilo v Raši vse podrejeno rudarstvu, sedaj pa se to mestece v neposredni bližini Labina »že nekaj let« vse bolj obrača tudi proti turizmu.

Nadaljujte z branjem