Compare Listings

Mesečeva pokrajina

Skrivnostni Paški trikotnik

Pag, »mesečev otok«, se ponaša tudi s turistično atrakcijo, ki že od leta 1999 buri domišljijo vseh, ki trdno verjamejo, da obstaja življenje tudi kje drugje, ne samo na našem ljubem planetu Zemlji. Paški trikotnik buri domišljijo, poglejmo podrobneje.

Skrivnostni Paški trikotnik

Paški trikotnik že od svojega, resda poznega odkritja sredi leta 1999, ko ga je povsem naključno našel geodetski merilec iz Zadra, Zdenko Grbavac, buri duhove in domišljijo paških obiskovalcev, od alternativnih raziskovalcev nastanka Zemlje, številnih vernikov, ne nazadnje tudi številnih raziskovalcev neznanih letečih predmetov – NLP.

Samo nekaj kilometrov od stare Novalje, blizu žurerskih Zrć, na vrhu Velo tusto čelo, se nahaja nenavadni naravni fenomen, megalitski otisek v kamnu, znan kot Paški trikotnik. Ta kamniti »čudež« (gre za ravno površino posuto z zdrobljenim kamnom) se razprostira na okoli 500 kvadratnih metrih v približni izmeri 32 x 32 x 22 metrov, v pravilni obliki likalnika.

Na podlagi geoloških raziskav so ugotovili, da so kamni znotraj Paškega trikotnika svetlejše barve kot kamni izven omenjenega področja in da po izpostavljanju ultravijolični svetlobi, žarijo v rdeči barvi (torej popolnoma drugače kot ostali kamen v bližnji in daljnji okolici).

Ste opazili nenavadno barvo kamna?

Rdeča barva je po mnenju mnogih tudi resnični dokaz, da so kamni znotraj trikotnika termično obdelani, kar mnogi povezujejo s tem, da je v preteklosti tu pristal neznani leteči predmet. Nerazjasnjen pojav je prebudil domišljijo mnogih, ena od zanimiv teorij pa pravi, da je Paški trikotnik posledica neznanega vesoljskega plovila, ki je pristalo na otoku Pagu. Ufološko tolmačenje je zaenkrat nemogoče dokazati, vendar vsekakor buri duhove in domišljijo obiskovalcev, ki želijo na Pagu „občutiti tudi del nezemeljskega sveta«.

Paški trikotnik se že več kot 12 tisoč let (raziskava kamenin!) razteza na Velikem tustem čelu in kljubuje vsemu, kar prinašajo letni časi, tudi znameniti orjaški paški burji. Čaka pa tudi na bistrega junaka, ki bi končno razrešil njegovo zapleteno uganko. Morda je tudi zato zanimiv za obiskovalce, saj ga je doslej obiskalo že nekaj deset tisoč ljudi.

Paški trikotnik, s svojim nenavadnim odtisom v kamnu, bo zagotovo pritegnil ljubitelje mistike in vse tiste, ki sledijo »izven-zemeljskim« sledem. Vsekakor pa velja naslednje, pa naj si bo Paški trikotnik »vesoljsko čudo, heliodrom vesoljcev« ali kaj bolj stvarnega, si ta hrib in ta »nenavadni kamniti likanik«, če ste v bližini Novalje (Zrć) ali greste v smer Barbatov, lahko ogledate tudi kot »le navadni, radovedni« turist. Verjemite, spet in spet vas bodo prevzeli pogledi na paško »mesečevo pokrajino«, na Velebit in paški zaliv.

Sorodni članki

Aerodrom Zagreb

Aerodrom Zagreb, letališče Zagreb, je mednarodno letališče, ki se nahaja približno 16 kilometrov južno od središča Zagreba, glavnega mesta Hrvaške. Uradno se zagrebško letališče imenuje Zračna luka Franjo Tuđman. Aerodrom Zagreb je največje letališče na Hrvaškem in je pomembno vozlišče za letalski promet v regiji. Zaradi številnih poceni letov, ki jih nudijo številni letalski prevozniki, je letališče v Zagrebu zmeraj bolj priljubljeno tudi med Slovenci.

Nadaljujte z branjem

Camino Imota

Papež Benedikt XVI je nekoč dejal: »Iti na romanje pomeni stopiti iz sebe, da bi srečali Boga, kjer se nam je razodel, kjer Njegova milost sije s posebnim sijajem.« Camino Imota je romanje na področju hrvaškega Imotskega, hkrati pa tudi turistični projekt, ki je dobitnik državne turistične nagrade »Simply the Best« (Preprosto najboljši) v kategoriji Novi projekt v turizmu za leto 2021. Poglejmo si Camino Imota nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Lastovski poklad

Pustni, karnevalski običaji so na otoku Lastovu, še posebej pa v samem srcu otoka, mestecu Lastovo, zelo pomembni, dandanes jih lahko zajamemo s skupnim imenom Lastovski poklad. Lastovski poklad je tudi eden najstarejših pustnih običajev v Evropi (pol tisočletja in še nekaj let drobiža). Tudi zato je bil pustni Lastovski poklad leta 2008 vpisan in umeščen na seznam zaščitene nematerialne kulturne dediščine Republike Hrvaške. Vsekakor imamo kaj hitro več kot dovolj razlogov, da tudi na www.pag.si, slovenskem portalu o hrvaškem turizmu, nekoliko podrobneje predstavimo Lastovski poklad.

Nadaljujte z branjem