Compare Listings

Mesečeva pokrajina

Skrivnostni Paški trikotnik

Pag, »mesečev otok«, se ponaša tudi s turistično atrakcijo, ki že od leta 1999 buri domišljijo vseh, ki trdno verjamejo, da obstaja življenje tudi kje drugje, ne samo na našem ljubem planetu Zemlji. Paški trikotnik buri domišljijo, poglejmo podrobneje.

Skrivnostni Paški trikotnik

Paški trikotnik že od svojega, resda poznega odkritja sredi leta 1999, ko ga je povsem naključno našel geodetski merilec iz Zadra, Zdenko Grbavac, buri duhove in domišljijo paških obiskovalcev, od alternativnih raziskovalcev nastanka Zemlje, številnih vernikov, ne nazadnje tudi številnih raziskovalcev neznanih letečih predmetov – NLP.

Samo nekaj kilometrov od stare Novalje, blizu žurerskih Zrć, na vrhu Velo tusto čelo, se nahaja nenavadni naravni fenomen, megalitski otisek v kamnu, znan kot Paški trikotnik. Ta kamniti »čudež« (gre za ravno površino posuto z zdrobljenim kamnom) se razprostira na okoli 500 kvadratnih metrih v približni izmeri 32 x 32 x 22 metrov, v pravilni obliki likalnika.

Na podlagi geoloških raziskav so ugotovili, da so kamni znotraj Paškega trikotnika svetlejše barve kot kamni izven omenjenega področja in da po izpostavljanju ultravijolični svetlobi, žarijo v rdeči barvi (torej popolnoma drugače kot ostali kamen v bližnji in daljnji okolici).

Ste opazili nenavadno barvo kamna?

Rdeča barva je po mnenju mnogih tudi resnični dokaz, da so kamni znotraj trikotnika termično obdelani, kar mnogi povezujejo s tem, da je v preteklosti tu pristal neznani leteči predmet. Nerazjasnjen pojav je prebudil domišljijo mnogih, ena od zanimiv teorij pa pravi, da je Paški trikotnik posledica neznanega vesoljskega plovila, ki je pristalo na otoku Pagu. Ufološko tolmačenje je zaenkrat nemogoče dokazati, vendar vsekakor buri duhove in domišljijo obiskovalcev, ki želijo na Pagu „občutiti tudi del nezemeljskega sveta«.

Paški trikotnik se že več kot 12 tisoč let (raziskava kamenin!) razteza na Velikem tustem čelu in kljubuje vsemu, kar prinašajo letni časi, tudi znameniti orjaški paški burji. Čaka pa tudi na bistrega junaka, ki bi končno razrešil njegovo zapleteno uganko. Morda je tudi zato zanimiv za obiskovalce, saj ga je doslej obiskalo že nekaj deset tisoč ljudi.

Paški trikotnik, s svojim nenavadnim odtisom v kamnu, bo zagotovo pritegnil ljubitelje mistike in vse tiste, ki sledijo »izven-zemeljskim« sledem. Vsekakor pa velja naslednje, pa naj si bo Paški trikotnik »vesoljsko čudo, heliodrom vesoljcev« ali kaj bolj stvarnega, si ta hrib in ta »nenavadni kamniti likanik«, če ste v bližini Novalje (Zrć) ali greste v smer Barbatov, lahko ogledate tudi kot »le navadni, radovedni« turist. Verjemite, spet in spet vas bodo prevzeli pogledi na paško »mesečevo pokrajino«, na Velebit in paški zaliv.

Sorodni članki

Zakaj obiskati Advent v Zagrebu?

Zagreb je super. Advent v Zagrebu je »super truper«. To so ugotovili tudi številni veselo-decembrski obiskovalci, ki so Zagreb v zadnjih letih trikrat zaporedoma razglasili za »najboljšo adventno mesto Evrope«. In to ni kar tako, to je zelo prestižna svetovna nagrada. To je priznanje, ki pritegne nove in nove obiskovalce iz celega sveta. In ti, skupaj z nami, v Zagrebu uživajo »na polno«.

Nadaljujte z branjem

Špancirfest, varaždinska ljubezen

Špancirfest je ena najstarejših hrvaških kulturno-turističnih prireditev, zagotovo pa je največja, ne le po številu zanimivih programov in privlačnih vsebin, ki jih ponuja, ampak tudi po številu obiskovalcev, ki v Varaždin prispejo prav zaradi desetdnevnega pouličnega festivala. Španciferfest se bo leta 2024 odvil med 23. avgustom in 1. septembrom.

Nadaljujte z branjem

Loger Nerezinac, ladja muzej

Ladja »loger Nerezinac« je zelo pomemben del kulturne dediščine znanega kvarnerskega otoka Lošinja in hrvaške morske dediščine nasploh. Loger Nerezinac je dragocen primer tradicionalnega ladjedelništva, od leta 2010 pa je ladja tudi na seznamu zaščitenih kulturnih dobrin Ministrstva za kulturo Republike Hrvaške. Loger Nerezinac, čudovito ladjo muzej, si lahko večinoma zasidrano ogledamo v kraju Mali Lošinj. Poglejmo podrobneje.

Nadaljujte z branjem