Compare Listings

Avto mora biti »tipi top«

Priprava avtomobila na potovanje

Kaj mora pred dopustom narediti voznik? Kako pripraviti avto na dolgo pot? Na ti dve vprašanji bomo skušali natančno in izčrpno odgovoriti v tem prispevku. Pred vami so torej enostavni »avtomobilistični« nasveti, ki pa znajo biti še kako zelo pomembni.

Priprava avtomobila na potovanje

Najmanj kar si na poti na dopust želimo so težave z našim vozilom. Če ne želite, da se vam dopust kaj kmalu spremeni v katastrofo, je treba biti pameten. Mnogokrat oz. celo večinoma se Slovenci odpravimo na dopust z avtomobilom. To ni nič čudnega, saj je naša ljuba Slovenija odlično locirana in smo z avtomobilom »dokaj hitro« na severu Nemčije ali pa jugu Dalmacije. Je pa nadvse priporočljivo, da se na dolgo vožnjo dobro pripravimo. Pojdimo po vrsti.

PRIPRAVITE (PREVERITE) DOKUMENTE
Osnova: bodite pozorni, da vam veljavnost prometnega in vozniškega dovoljenja ne bo zapadla ravno med potovanjem. AMZS je že pred leti z anketo ugotovil, da je imel vsak šesti voznik težave z dokumenti. Torej ne pozabite tudi na »osebno karto, izkaznico« ali potni list za vsakega posameznega potnika, kajti na meji, daleč od doma, bo to za vsakega izmed nas zelo neumna napaka.

Priporočljivo je, da imate pri sebi na ločenem mestu shranjeno tudi kopijo potnega lista ali osebne izkaznice. Nikakor ne smemo pozabiti tudi na dokumente za naše »živalske ljubljenčke«, če jih bomo vzeli s seboj na pot.

Mogoče potujete v državo, za katero potrebujete vinjeto? Ne pozabite nanjo, saj so kazni zelo visoke. Če potujete npr. v BiH ali Črno goro potrebujete tudi veljavno zeleno karto. Če pa ne potujete s svojim avtomobilom, pa si tudi priskrbite ustrezno dovoljenje za vožnjo tujega vozila.

In če boste morebiti za seboj vlekli tudi počitniško prikolico, ne pozabite tudi zanjo. Smo z napotki za dokumente končali? Skorajda. Le na vizume ne pozabite, če se morebiti odpravljate v »dokaj eksotično državo«.

DOMAČA NALOGA (PRED RAČUNALNIKOM)
O zdravju oz. potovalni lekarni tokrat ne bomo pisali, ker smo to že storili, glejte članek z naslovom: Na dopust obvezno s potovalno lekarno. Vsekakor pa je zelo pametno, če si pred samim »avtomobilskim dopustom« naredite tudi: načrt poti (do končnega cilja ne vodi samo avtocesta), izračun stroškov goriva (pomislite, kje je bencin cenejši!) in izračun stroškov cestnin (se vam splača zmeraj voziti le po avtocesti, tudi lokalne ceste imajo svoj čar).

Preverite morebitne posebnosti cestnoprometnih predpisov in samih poti, po katerih se boste gibali (zakaj se ne bi, vsaj enkrat v življenju, izognili dopustniškim gnečam na cesti?). Pred samo potjo je zelo smiselno tudi, če ažurirate potovalno navigacijo (pa naj bo to »garmin« ali pa le pametni telefon, ki je vaš potovalni navigator). Za vsak slučaj imejte v avtomobilu, na dosegu roke, tudi številko avtomobilske asistence. Saj veste, nesreča nikoli ne počiva.

PREVERIMO DELOVANJE AVTOMOBILA
– Zelo pomembno: preverimo luči, zavore, raven tekočin (olje, zavorna tekočina, hladilna tekočina), delovanje klimatske naprave, tlak v pnevmatikah (upoštevati morate, da bo avto na poti polno obremenjen, zato je treba tlak v pnevmatikah nekoliko povečati – praviloma za 0,2 do 0,3 bara, svetujejo strokovnjaki) in stanje akumulatorja. Imate dovolj tekočine za čiščenje stekel? V vročem vremenu je veliko mrčesa, ki se nam lahko prilepi na vetrobransko steklo, zato je dobro imeti tudi kakšno krpo pri roki, če brisalci ne odstranijo vseh madežev.
– Nikoli, niti doma niti v tujini, ne pozabimo na komplet prve pomoči, odsevni jopič, popoln komplet žarnic in varnostni trikotnik.
– Dobro je, če imate v prtljažniku (na dosegu roke, ne pod vso prtljago) tudi različno orodje – dvigalko, robusten ključ za vijake platišč, komplet različnih izvijačev, klešč in ključev, ročno svetilko, lepilni ali izolirni trak in vlečno vrv.
– Mogoče ne bi bilo nič narobe, če bi s seboj na dopust vzeli tudi rezervni avtomobilski ključ?
– Kaj pa majhen gasilni aparat, ste pomislili na njega?
– Še posebej, če imate na voljo brezplačen preventivni pregled vozila, pojdite na servis in se še pred potjo prepričajte, da je z vozilom vse v redu.

ZLAGANJE PRTLJAGE NI »NEDOLŽNO OPRAVILO«
Pa to ne zaradi tega, ker se bosta mož in žena okrog prtljage skorajda zagotovo skregala. Ne, zlaganje prtljage je namreč zelo pomembno opravilo. Zaradi naše osebne varnosti. Treba se je namreč zavedati, da je nepravilno zavarovana prtljaga lahko že ob zelo nedolžnem trku smrtno nevarna za vse potnike v našem vozilu (predvsem pa za tiste na zadnjih sedežih). Zato se, prosim, zlaganja prtljage lotevajte zelo preudarno.

SAMO ŠE TE MALENKOSTI
Dan pred odhodom očistite in posesajte avtomobil, saj se bodo potniki v čistem avtomobilu veliko bolje počutili. Pojdite na bencinsko postajo, natočite bencin. Če imate manjše otroke jim pripravite »ustrezne igrače«, da jim na poti ne bo dolgčas. Na sam dan odhoda ne pozabite na kakšen sendvič in osvežilno pijačo. Pred samim odhodom se pozanimajte še o »stanju na cestah« (da ne boste takoj padli v zastoje). Vozite varno in previdno ter z veliko dobre volje. Med potjo počivajte, delajte odmore.

Srečno pot vam želimo iz turističnega portala www.pag.si.

Sorodni članki

Gulet: prestižno butično križarjenje

Ko si predstavljamo idealno potovanje, nas pogosto prevzamejo slike čudovitih plaž, turkiznega morja in spektakularnih sončnih zahodov. Obala Jadranskega morja v teh sanjah pogosto zaseda posebno mesto, Hrvaška pa s svojo izjemno naravno lepoto uresničuje želje mnogih turistov. Kako bi te sanjarije dopustnikov lahko naredili še bolj spektakularne? Odgovor se skriva v besedi - gulet. Križarjenje na guletih, prekrasnih jadrnicah, je namreč zelo romantično, vsekakor pa mogoče najbolj privlači tudi dejstvo, da je celotno potovanje ukrojeno po željah potnikov.

Nadaljujte z branjem

Sveta Marija, otok na otoku

Čudež narave: na otoku Mljetu je jezero, na katerem se nahaja še en otok, to je majhen otoček Sveta Marija. Otok Mljet se ponaša z naravnim fenomenom, otočkom Sveta Marija, ki je svoje mesto pod soncem našel na južni strani Velikega jezera. Otoček Sveta Marija je zelo slikovit, pred dobrim tisočletjem so na njem benediktinci zgradili samostan s cerkvijo sv. Marije. Benediktinski samostan in čudovita cerkev na otočku Sveta Marija tvorita spomenik izjemne harmonije in arhitekturnega navdiha.

Nadaljujte z branjem

SkyBike Dubrovnik

SkyBike Dubrovnik je vrhunska adrenalinska atrakcija, ki ponuja osupljiv razgled na zgodovinsko hrvaško mesto. Dubrovnik, neverjetno obmorsko dalmatinsko mestece, znano predvsem po starodavnem obzidju, očarljivi pokrajini in zgodovini, je v svoje kraljestvo pustolovščin vnesel edinstven pridih z uvedbo vznemirljivega izziva Sky Bike. Toda tako, v samem uvodu moramo poudariti, da je Sky Bike Dubrovnik pustolovščina za tiste, ki se ne bojijo višine. Torej, si upate? :-) Poglejmo si SkyBike Dubrovnik nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem