Pot v središče Zemlje
Pazinska jama
Pazinska jama – osvežujoče zelenje, žuborenje vode, fenomenalen pogled na vhod v jamo ter veličasten Kaštel ob žvižganju ziplina nad vašimi glavami … To je jama, ki je bila navdih tudi za svetovno znana književnika: Julesa Verna in Danteja (Božanska komedija).

Vse to so doživljaji in motivi, ki jih boste srečali v Pazinu, na poti od hotela Lovec pa vse do vhoda v Pazinsko jamo, spuščajoč se po poučni pešpoti do tega kraškega fenomena. Spremljali vas pazinski speleologi, ki vodijo obiskovalce na ogled notranjosti jame. Ta je v preteklosti očarala tudi znamenite književnike, kakor so Jules Verne, Vladimir Nazor, pa tudi Danteja.
Splača se “žrtvovati” dan na plaži
Ta turistična ponudba Pazina in notranje Istre, ki jo je pripravilo Speleološko društvo Istra iz Pazina je drugačna in še posebej zanimiva za goste z obale, ki bodo prav radi “žrtvovali” en dan na plaži, da bi izkusili nekaj drugačnega in se resnično osvežili. Tudi v deževnem vremenu so dodatne vsebine več kot dobrodošle, zato ne preseneča, da je Pazin tudi v oblačnih poletnih dneh prepoln turistov. Kaštel in znamenita Pazinska jama, ki jo je v svojem romanu “Mathias Sandorf” opisal že omenjeni francoski književnik Jules Verne, sta zanje na vrhu liste želja.
Obseg povpraševanja za speleoavanturo je bil tako presenetljivo velik, saj nudi izvirno doživetje, ki še ni turistično izkoriščeno. Ko je dostop v jamo možen, kar lahko prepreči dež ali nivo reke Pazinčice, lahko pazinski speleologi v jamo popeljejo tudi do dve skupini dnevno, opremljeni s čeladami, razsvetljavo in rokavicami, da se lažje spuščajo po spolzkem kamenju.
Speleoavantura do jezera
Ljudem se zdi takšna ponudba zelo zanimiva, morda ne običajnim turistom, pač pa avanturistom, željnim adrenalina. Človeku je prirojeno, da želi obiskati mesta, kamor človeška noga redko zaide.
Po poti speleologi povedo gostom, kako je jama nastala, katere so njene posebnosti in legende, povezane s fenomenom, da se voda izliva v Rašo, ne pa v Limski kanal, kakor se je pogosto predvidevalo. Speleoavantura je nova ponudba v Pazinu, vsebuje pa spust po poučni pešpoti do kanjona Pazinčice, kjer pridemo do vstopa v jamo.
S kratkim ziplinom se obiskovalci spustijo v jamo in po 200 m pridejo do podzemnega jezera in končne dvorane. To jezero je prava atrakcija, čeprav ni posebej urejeno. Široko je 80 metrov in globoko 30 metrov.
Leta 1975 so ga preiskali potapljači. V zimskem času je celotna jama popolnoma pod vodo. Nikogar ni, ki bi ga ta pazinska atrakcija pustila ravnodušnega, še posebej poleti, ko ne primanjkuje zelenja in Pazinčica ne presahne.
Z ziplinom nad brezni
Pazinski ponor je zakonsko zaščiten kot pomemben del krajine, ki vsebuje kanjon in ponor Pazinčice ter Pazinsko jamo. Avantura lahko traja tudi do tri ure in, čeprav zahteva nekaj spretnosti, telesno ni prenaporna. Po vrnitvi na vrh pa kljub temu vsakega prevzame zdrava utrujenost, pa tudi navdušenje nad videnim.
To sta nam potrdili tudi dve nizozemski skupini mladih turistov, ki so informacijo o jami našli na spletnem portalu Turistične skupnosti osrednje Istre in takoj rezervirali mesta.
»To je bilo nekaj resnično prekrasnega in nepozabnega. Nikoli še nisem videla tako velike jame in resnično me je zanimalo, kako se bo dogodivščina zaključila,« nam je povedala mlada obiskovalka Pazinske jame.
Njena prijateljica je bila še posebej navdušena nad ziplinom v notranjosti jame, ko se na petdesetih metrih višine “preletijo” manjša notranja jezerca med mogočnimi stenami, da bi prišli do glavnega jezera. Spet druga pa je bila navdušena nad vzpenjanjem po ogromnih spolzkih stenah okoli katerih buči Pazinčica do vhoda v jamo, ki je po neki legendi bila navdih tudi Danteju za opis vhoda v pekel v “Božanski komediji”. Vse to vam nudi nepozabna Pazinska jama.
Za tekst in fotografije se zahvaljujemo hrvaški novinarki Barbari Ban. Na njeni spletni strani Hello Istria lahko pogledate številne članke o prekrasni Istri.