Compare Listings

Novigrad Dalmatinski

Novigrad, pa ne istrski, ampak »zadarski«

Poudarimo. Ta mini članek ne bo o Novigradu, ki leži na istrskem polotoku. Ta tekst opisuje Novigrad »skorajda pri Zadru«. Novigrad je čarobno mestece in eno izmed najbolj fotogeničnih v severni Dalmaciji.

Novigrad, pa ne istrski, ampak »zadarski«

Le kakšnih 35 kilometrov severno od Zadra, se je na južno obalo Novigradskega morja »zasidralo« izredno fotogenično mestece po imenu Novigrad. Večina od nekaj čez 600 domačinov se ukvarja z ribolovom, vzgojo školjk ali turizmom. Mnogi Novigrad, mogoče zaradi tistega, bolj znanega v Istri, kličejo tudi Novigrad Dalmatinski.

In ta dalmatinski Novigrad se je skril v enem izmed rokavov Novigradskega morja, brani pa ga, sedaj že zdavnaj porušena, trdnjava iz 13. Stoletja (Tvrđava Fortica – Castrum Novum). Ko se pripeljete izza ovinka in na drugi strani zalivčka zagledata to romantično mestece, se popolnoma zavedate slavnega turističnega hrvaškega slogana in takoj vam je jasno, da se tukaj »zares živi Mediteran, kot je bil nekoč

Na tisti »fotografski točki, okljuki«, se boste ustavili in se vsaj nekaj minut ne boste nehali čuditi lepoti prizora, ki je  pred vami. Klasične dalmatinske hiše, ki se z obale (točno po njej teče cesta), trudijo vzpeti gor po hribu, v zavetje, vsaj nekoč varnosti polne, trdnjave. Čudovito mestece vas bo očaralo s svojo pojavo, svojimi barvami in pa tudi vonjem, mesto namreč obkrožajo razkošni ter čudovito dišeči borovi gozdički.

Novigrad, foto HTZ in Ivan Čorić

Kot smo že omenili, nad mestom dominira razrušena trdnjava (počasi jo obnavljajo), v kateri je  nekoč, v slavni zgodovini tega kraja, varnost poiskala tudi kraljica Elizabeta Kotromanić. Wikipedija zgodovino kraja razloži takole. »Kraj se prvič omenja v začetku 13. stol. kot trdnjava, katero so zgradili knezi Gusić – Kurjakovići, v katero je bila leta 1386 pregnana Jelisava vdova ogrsko – hrvaškega kralja Ljudevita I. Anžujskega in bila 1387 usmrčena. Poleg ostankov srednjeveškega obzidja sta zanimivi še starohrvaška cerkev, ki stoji napokopališču, zgrajena v 10. do 11. stol., in zelo stara župnjiska cerkev sv. Martina. Cerkev ima v tlorisu obliko trilistne deteljice in je bila verjetno postavljena že v starokrščanski dobi. V bližini cerkve sv. Martina, na lokaciji Goričina, je bila odkrita starohrvaška nekropola. V bližina Novigrada so ostanki več srednjeveških trdnjav, nekropol in cerkvic.«

V samem mestecu ne boste našli novih in še novejših zgradb. Tukaj se je čas ustavil. Ob nedotaknjeni igri narave boste v Novigradu uživali predvsem tisti, ki imate radi stare dalmatinske hiše. Na svoj račun boste prišli tudi tisti, ki vam srce malo hitreje zaigra, ko vidite številne ribiške čolne in ladjice, kako odhajajo na lov … in se potem polne morskih dobrot vračajo z nasmejanimi ribiči.

Ko postane prevroče, se lahko vržete v morje, le 500 metrov od središča Novigrada, pa najdete tudi kamp z imenom Adria Sol, tam boste, ob vseh športnih igračkah, zlahka športno aktivni. Vsi tisti ki, pa si želite le malo pregnati dolgčas ali pa po svoji krvi pretočiti malo adrenalina, pa se lahko odpravite na številne (bližnje) atraktivne turistične točke.

Na zeleni reki Zrmanji lahko uživate v raftingu, v vožnji s kajakom in kanujem, blizu pa so tudi številni nacionalni parki (Paklenica, Plitvice, Krka, Kornati) ter naravni parki Velebit, Cerovačke jame (največji jamarski kompleks na Hrvaškem) in ornitološki rezervat Vrana z Vranskim jezerom. Če boste v času počitnic ali dopusta potrebovali malo mestne urbanosti se odpravite v živopisan Zadar, če pa se vam zahoče žuranja do jutranjih ur pa se odpeljite na otok Pag, Zrće so od Novigrada oddaljene le debelo uro vožnje.

Sorodni članki

Krapina, dom krapinskih neandertalcev

Krapina, majhno mesto v severozahodni Hrvaški, tik ob slovenski meji, je priljubljena turistična destinacija, predvsem zaradi svoje bogate zgodovinske dediščine (ta sega kar 130.000 let v preteklost!), kulturne dediščine in naravnih lepot. Mestece Krapina se nahaja se v hriboviti pokrajini hrvaškega Zagorja in je znana predvsem kot zibelka neandertalcev, saj se tu nahaja eno najpomembnejših arheoloških najdišč na svetu – Hušnjakovo, ob njem pa stoji znameniti Muzej krapinskih neandertalcev, ki je glavni turistični magnet kraja.

Nadaljujte z branjem

Pučišća, morske sanje v kamnu

Pučišća so drugi največji kraj na Braču. Pučišća slovijo širom po svetu po svoji odlični kamnoseški tradiciji in izjemnih kamnoseških umetnikih ter braškem kamnu. Iz bližnjih kamnolomov izvažajo kamen, s katerim so že zgradili številne svetovno znane zgradbe.

Nadaljujte z branjem

Brač – otok, ki ga ne pozabiš

Plaža Zlatni rat. Kraji: Bol. Supetar. Postira. Sumartin. Milna. Nerežišća. Sutivan. Pa potem visoka Vidova gora. Muzej v Škripu. Puščava Blaca – zavetišče menihov. Zmajeva špilja. Hiša v hiši. In pa seveda svetovno znan braški kamen. Vse to in še več je otok Brač.

Nadaljujte z branjem