Compare Listings

Zanimivosti v koroški občini Muta

Muta si zasluži naš obisk

Domačini v Muti se najverjetneje premalo zavedamo, kakšne lepote nas obdajajo. Najverjetneje se tega zavemo šele, ko se odselimo s teh čudovitih krajev in se tja kasneje še kako radi vračamo. Koroška je za mnoge Slovence regija tam nekje na severu, katero – žal – mnogi še niso niti obiskali. Kaj šele, da bi zašli v občino Muta ter se povzpeli na številne razgledne hribe nad njo.

Muta si zasluži naš obisk

V tekstu vam podrobno predstavimo turistične znamenitosti občine Muta, podajamo pa tudi več kot ducat dodatnih odličnih bližnjih (pa tudi nekoliko bolj oddaljenih) izletniških možnosti (z izhodiščem iz Mute seveda). Ugotovili boste, da »ni možnosti«, da bi nam bilo pri nas na Koroškem dolgčas. Ne verjamete? Potem pa se le lotite tega mojega zapisa. Dodajamo še dve izčrpni fotogaleriji. 🙂

MUTA
Muta je kraj v Dravski dolini, na levi strani reke Drave in sicer je razdeljena na Spodnjo in Zgornjo Muto. Medtem ko Spodnja Muta leži ob izlivu potoka Bistrica v reko Dravo, se Zgornja Muta razteza na robu terase Mučkega polja. Muta je dobila ime po mitnici, katera je bila prvič omenjena že leta 1192. Nekoč je nad Muto stal grad, danes so tam le ruševine, ki si jih je na krajšem pohodu moč ogledati.

Center Mute se lahko pohvali z lepo urejenim vodnim stolpom ter kovaškim in gasilskim muzejem. Največjo slavo pa nedvomno nosi rotunda Sv. Janeza Krstnika na Spodnji Muti. Njena lepa in posebna okrogla oblika ukrade pogled tudi tistim, ki se samo peljejo mimo.

GORTINA
Majhna vas, oddaljena le tri kilometre od Mute, leži na točki, kjer se Dravska dolina na Koroškem najbolj razširi. Iz ozke doline, ki prihiti iz smeri Dravograda, se v nekaj sto metrih močno razširi in ravno tam je nastala vas, za katero mnogi nikoli niso slišali. Nekoč vas kmetov, je danes kraj, ki je vedno bolj priljubljen za življenje. Mir, sončna lega, razgledi na hribe, varnost, lepa narava… Da pa Gortina ni le običajna vas, so za to poskrbeli koroški splavarji.

KOROŠKI SPLAVARJI
Davno je tega, ko so naši predniki od tu spravljali les po reki Dravi. Danes lahko s koroškimi splavarji skozi zabaven način spoznamo del te pomembne zgodovine. Doživetja za vse generacije, za skupine in posameznike, od spomladi do jeseni so doživetja s koroškimi splavarji nepozabna. Splavi so narejeni podobno kot nekoč, na njih pa se odvijajo prave gavde (po slovensko zabave) z odlično domačo malico.

GLAMPINGI IN APARTMAJI MM
Tik nad vasjo Gortina, od koder je razgled še lepši, je iz nekoč manjše kmetije nastala turistična nastanitev. Kjer so bile nekoč svinje in krave ter telički, zajci, kokoši in še kaj bi se našlo, so danes prijetno urejeni apartmaji. Na strmem razglednem travniku, kjer se je nekoč kosilo za seno ali pa se je pasla živina, pa danes stojijo trije glampingi ter drevesna hiška z igrali. Bazen daje vsemu skupaj le še piko na i. Ja, na njegovem mestu pa je davno tega stal silos.

Čudoviti razgledi zajemajo vse od Uršlje gore, pa Dravsko dolino do Rogle in še nekoliko dlje v mogočne Pohorske gozdove. Že stari starši so dajali na kup nekaj starin, nato smo jih mlajše generacije samo še povečale. Tako je v nekdanjem skednju nastal muzej starin. Tako, po starinsko (in lično), je urejena tudi kuhinja, za goste, mize, stoli, sanitarije ter nekaj skupnih ležišč. V veliki hiši, kjer so še ne dolgo tega bivale tri generacije, so danes apartmaji s čudovitimi razgledi.

Nastanitev obratuje od začetka maja do konec septembra. Več ob kliku na: https://www.facebook.com/glampingi.apartmaji.MM.

GLAMPINGI ORLIČ
Še nekoliko višje so nahaja druga skupina glampingov, kateri se lahko prav tako pohvalijo s čudovitimi razgledi. Tam pa je še danes delujoča kmetija, kjer v toplejšem delu leta gosti z veseljem opazujejo živino na paši. Tisti, ki pa si zaželijo dodatnega razvajanja, imajo na voljo tudi džakuzi. Kmetija nudi tudi domačo hrano po naročilu.

GOSTILNA PRI LIPI
Ob obiska vredni rotundi Sv. Janeza Krstnika na spodnji Muti se nahaja gostilna Pri lipi. Nudijo lepo urejena prenočišča, katera so še posebej zanimiva tistim, ki potujejo s kolesi po Dravski kolesarski poti, saj le ta poteka skoraj tik mimo gostilne Pri lipi. Ker se domačini med seboj že od nekdaj dobro razumemo, tudi sedaj sodelujemo in si med seboj pomagamo. Z veseljem napotimo goste drugam, če sami nimamo več prostora.

SKRIVNOSTNA DOLINA BISTRIŠKI JAREK
Tam, kjer priteče reka Mučka Bistrica iz sosednje Avstrije v Slovenijo, iz velikega jeza pri Sobotah, se prične čudovita dolina. Dolina, ki jo imenujemo Bistriški jarek, bogatijo posamezne kmetije na nekaj redkih travnikih ob reki in strmih pobočjih nad dolino. Bistriški jarek je le redko obiskan s strani turistov.

Žal prepogosto spregledana dolina s čudovito naravo in odličnimi izhodišči na razgledne hribe je kraj, kjer se čas ustavi in se vzpostavi pristen stik z naravo. Hribi na vse strani doline predstavljajo bivalni prostor mnogim samotnim kmetijam, obiskovalcem pa postrežejo s čudovitimi razgledi.

Bistriški jarek je dolina reke Mučke Bistrice, ki je dolga 6 kilometrov. Prvoten izvir je daleč v Koralpah v Avstriji. Reko so zajezili v Avstriji v bližini vasi Soboth zaradi hidroelektrarne. Tako je nastalo veliko jezero ali jez, ki ga domačini imenujemo Golica, ki premore kar 22 milijonov kubičnih metrov vode. Jezero je danes priljubljeno tudi za kopalce.

Mogočen jez ni le pomoč pri pridobivanju elektrike, kopališče, odlična točka za sprehode, temveč tudi strah naši skrivnostni dolini. Če bi se jez podrl, bi iz te čudovite doline odneslo vse, kar je tam živega. Zato so čez vso dolino postavili opozorilne sirene, ki bi naznanile približujočo se nevarnost. Prav tako so na strmih pobočjih na obeh straneh reke opozorilne table, do kod bi segala voda v primeru nesreče. Te opozorilne table pa se nato nadaljujejo tudi po dolini reke Drave. S tem so se domačini naučili živeti in menda prav nihče ne pomisli na to, da bi se lahko kdaj zgodila takšna katastrofa.

Bistriški jarek je skupek lepe narave, samotnih kmetij in v sebi skriva mnogo manjših zanimivosti, ki so še kako vredne obiska. V dolini lahko uživamo ob sprehodih, kolesarjenju, občudujemo strme gozdnate ter travnate vzpetine s samotnimi kmetijami, čisto reko, ki se vije skozi ozko dolino in odkrivamo njene skrite zaklade.

Do najvišjega slapu na hribovju Kozjak bomo prispeli v 15 minutah hoje po ozki stezici. Sedelnikov slap, katerega voda priteče v reko Mučko Bistrico je visok 23 metrov ter je zanimiv za ogled v vseh letni časih. Preden se podamo do slapu, se bomo zagotovo ustavili pri Ekološki kapelici sv. Frančiška, mimo katere vodi pot do slapu. Kapelica ima prav poseben namen, saj opozarja na nevarnost, ki prebivalcem Bistriškega jarka in zgornje Dravske doline preti jez Golica v sosednji Avstriji.

V dolini je vreden ogleda tudi Lipnikov mlin, osamele stavbe, ki so nekoč služile straži na meji. Z doline se lahko podamo peš, s kolesom ali pa z avtom na razgledne planine, Sveti Jernej nad Muto, Sveti Primož nad Muto ter Pernice. Na vse tri omenjene pa lahko prispemo tudi z drugih strani (Sveti Primož nad Muto in Sveti Jernej nad Muto iz Mute ter na Pernice iz vasi Gortina).

PERNICE
Iz majhne vasi Gortina, ki je nekaterim poznana po koroških splavarjih, vodi makadamska cesta ter več pohodnih poti na hribe nad njo, na Pernice. Do tja pa lahko prispemo tudi iz Bistriškega jarka ali pa iz Avstrije in preko hribov celo iz Dravograda. Lepi hribi, samotne kmetije, pristen stik z neokrnjeno naravo, čudoviti razgledi in predvsem mir in tišina so razlogi, ki me kot domačinko vasi Gortina neprestano vleče v te hribe nad vasjo.

Pernice nam postrežejo tudi z dvema cerkvama, ki nam pogosto predstavljata ciljno točko pohoda ali kolesarskega izleta. To sta cerkev sv. Simona in Jude ter nekoliko višje še cerkev sv. Urbana. Mogočni gozdovi na Pernicah, ki se raztezajo vse do Košenjaka nad Dravogradom pa so tudi domovanje strogo zaščitenega divjega petelina.

SVETI JERNEJ NAD MUTO
Naselje Sveti Jernej, katerega prav tako sestavljajo samotne kmetije ter nekaj vikendov je dostopen iz Bistriškega jarka in pa iz Mute preko Svetega Primoža nad Muto. Tudi do tja vodi večji del makadamska cesta. Na Svetem Jerneju nad Muto stoji cerkev sv. Jerneja. Obiskovalcem pa Sveti Jernej nad Muto postreže z lepo naravo ter velikim pretežno ravninskim travnikom na vrhu, odličnim za počitek, igro otrok in sprostitev v naravi. Na Svetem Jerneju se moramo ustaviti tudi ob mogočnih lipah, po čemer je ena izmed pohodnih poti dobila ime, Pot orjaških lip.

SVETI PRIMOŽ NAD MUTO IN BRICNIKOV VRH
Naselje Sveti Primož nad Muto, katerega prav tako sestavljajo samotne kmetije je najpogosteje obiskan. Iz Mute do vrha vodi asfaltirana cesta, je najbližje Muti, na vrhu je čudovit razgled na Dravsko dolino, Pohorje ter ostale vrhove. Poznan pa je tudi najvišji vrh na Svetem Primožu nad Muto, Bricnikov vrh, po katerem ima ime domače planinsko društvo. Tik pod vrhom je še ne dolgo urejena lepa razgledna točka, sam vrh pa se nahaja v gozdu. Na Sveti Primož nad Muto lahko prispemo tudi iz Bistriškega jarka ali pa iz prelaza Radelj.

Lepote Bistriškega jarka in naselij samotnih kmetij nad njim je težko opisati, saj je le to potrebno doživeti. Verjamem, da se mnogim domačinom zdi čudovita narava, ki jih obdaja samoumevna. Da se najverjetneje mnogi ne zavedajo, kakšno prednost imajo, ko se zjutraj prebudijo v osrčju neokrnjene narave, ko iz gozda slišijo petje mnogih vrst ptic, ob zori na bližnjem travniku gledajo divjad na paši, ob večerih čez kmečko dvorišče prihiti jež, čez cesto švigne divji zajec, pogosto vidijo tudi lisice, jazbece, podlasice, kune…

Povrh vsega pa so jim na voljo čudoviti razgledi kot na dlani. Ja, tega se najbolj zaveš, ko se na svoj »prvi« dom vračaš le ob prostih dneh. Četudi že več let živim drugje, se z veseljem ljudem še danes predstavim z nazivom »Sem Korošica, z Gortine«. Ponosna sem na to.

PREDLAGANI IZLETI

KOLESARSKI IZLET V BISTRIŠKI JAREK IZ VASI GORTINA
Opis kolesarske poti iz Gortine:
Razdalja v kilometrih: iz Gortine 7,4 km, od odcepa za Bistriški jarek 6 km
Koordinate izhodišča (iz Gortine): 46,606172°N / 15,124623°E
Koordinate izhodišča (odcep za Bistriški jarek od ceste Gortina – Muta): 46,607344°N / 15,140364°E
Dostop možen s kolesom, avtomobilom
OPIS POTI
Iz vasi Gortina se peljemo po kolesarski stezi 1,4 km proti Muti, kjer zavijemo levo v Bistriški jarek. Do konca Bistriškega jarka je še 6 km. Cesta je asfaltirana, od odcepa za Bistriški jarek ni več kolesarske poti, a je zaradi malo prometa privlačna za kolesarje. Med potjo je nekaj manjših vzponov, vendar nezahtevnih in zato primernih tudi za otroke. Povratek je po isti poti, saj so makadamske ceste, ki vodijo iz Bistriškega jarka na Pernice, Sv. Jernej in Sv. Primož zahtevnejše. So pa zanimive za gorske kolesarje za krožne ture.

IZLET NA SVETI PRIMOŽ NAD MUTO
Opis peš poti iz Spodnje Mute
Nadmorska višina: 806 m
Višina izhodišča: 330 m
Višinska razlika: 476 m
Čas hoje: 1h 20 min
Koordinate izhodišča: 46,6128°N / 15,167°E
Dostop možen peš
Opis kolesarske poti iz Spodnje Mute
Nadmorska višina: 806 m
Višina izhodišča: 330 m
Višinska razlika: 476 m
Čas kolesarjenja: cca 2h
Razdalja v km: 6 km
Koordinate izhodišča: 46,6128°N / 15,167°E
Dostop možen s kolesom, avtomobilom
Dostop z avtomobilom
Nadmorska višina: 806 m
Višina izhodišča: 330 m
Višinska razlika: 476 m
Čas vožnje: 30 minut
Koordinate izhodišča: 46,6128°N / 15,167°E
Do izhodišča se lahko pripeljete po Dravski dolini, iz smeri Dravograd ali pa iz smeri Maribora.
VZPON PO MARKIRANI POTI
Na Sv. Primož vodijo markirane poti iz Spodnje Mute, Radelj in Bistriškega jarka. Za otroke najprimernejša in hkrati najlepše razgledna je iz Spodnje Mute. Pot se vije med samotnimi kmetijami, čez razgledne travnike in nekajkrat preči cesto, ki vodi na Sv. Primož. Lepo označena pot je varna primerna za otroke vseh starosti. Za najmlajše priporočamo nosilke ali pa nahrbtnike za nošenje.

VZPON S KOLESOM
Cest, ki vas bodo pripeljale na Sv. Primož je mnogo. Katero pa boste izbrali, je odvisno od vaše kondicijske pripravljenosti. Najkrajša vas bo vodila iz Spodnje Mute. Že tam pa lahko izbirate med dvema, ki se na dobri polovici tudi združita. Najlažja in tudi najlepša je glavna asfaltirana cesta, ki pa kljub temu ni zelo prometna. S kolesom ste lahko na vrhu v dobri uri. Ob kolesarjenju boste lahko opazovali čudovite razglede na Pohorje, Peco, Uršljo goro ter dolino reke Drave. Ostale ceste, po katerih lahko prav tako prispete na želeni cilj so iz Bistriškega jarka (kjer lahko podaljšate pot na Sveti Jernej) ter iz Radelj ob Dravi (na mejni prelaz Radelj ter po vrhu do Sv. Primoža). Med omenjenimi kolesarskimi predlogi pa lahko delate tudi krožne poti.
IZLET Z AVTOMOBILOM
Iz Spodnje Mute vodi na Sveti Primož označena asfaltirana cesta. Ostale ceste (iz Bistriškega jarka ali Radelj) pa so makadamske. V kolikor vam makadam ne dela preglavic, priporočamo krožne ture, saj so vse ceste zelo lepo razgledne.

IZLET NA SVETI JERNEJ NAD MUTO
Dostop z avtomobilom ali kolesom
Izhodišče: Bistriški jarek
Razdalja: 8,5 km
Čas vožnje: z avtomobilom = 20 minut, s kolesom = 1,5 h
Nadmorska višina: 1038 m
Višina izhodišča: 415 m
Višinska razlika: 623 m
Koordinate izhodišča: 46,631204°N / 15,131875°E
Koordinate Svetega Jerneja nad Muto: 46,654108°N / 15,144686°E
Opis peš poti iz Bistriškega jarka
Nadmorska višina: 1038 m
Višina izhodišča: 452 m
Višinska razlika: 586 m
Čas hoje: 1h 40 min
Kategorija: lahka pot
Koordinate izhodišča: 46,650975°N / 15,123411°E
Koordinate Svetega Jerneja nad Muto: 46,654108°N / 15,144686°E

PEŠ NA SVETI JERNEJ NAD MUTO
Najkrajša pot iz smeri Slovenije vodi iz Bistriškega jarka. Parkiramo nekje ob cesti pri odcepu za kmetije Strigel. To je malo pred koncem asfaltirane ceste. Od tam sledimo smerokazom. Pot je lepo označena. Sprva pot prečka pašnik in za tem preide v gozd. Med potjo en del hodimo ob potočku ter tudi državni meji. Pot je ponekod precej strma in v času zime nevarna za zdrs. Večino časa pot poteka po gozdu.
IZHODIŠČE
Izhodišče je v Bistriškem jarku. Do Bistriškega jarka se lahko pripeljemo s strani Dravograda ali Maribora. V obeh primerih moramo skreniti na stansko cesto, ki povezuje Muto z vasjo Gortina. Na tej 3 km cesti je vmes odcep za Bistriški jarek.
VZPON S KOLESOM
Vzpon s kolesom je iz Bistriškega jarka. Sledimo smerokazom v Bistriški jarek ter nato po nekaj kilometrih opazimo smerokaz desno. Sprva asfaltirana, na določenih odsekih precej strma cesta preide na makadamsko cesto, ki je prav tako na določenih predelih precej strma. Med potjo se odpirajo lepi razgledi na okoliške hribe, Dravsko dolino ter tudi Pohorje.
IZLET Z AVTOMOBILOM
Izlet z avtomobilom lahko naredite po istih cestah, kakor je opisano pri vzponu s kolesom.

IDEJE ZA IZLETE V ŠIRŠI OKOLICI:
AVSTRIJA

St. Andräer See (razdalja do kraja Muta – 39 km)
St. Andräer See je majhno kopalno jezero na Avstrijskem Koroškem. Jezero je prijetno urejeno za kopalce, še posebej za otroke. Na voljo je velik tobogan, otroška igrala v vodi in na zelenici poleg jezera, igrišče na mivki, prijeten lokal in veliko prijetne zelenice.
ŽIVALSKI VRT / TIERPARK PREDING (razdalja do kraja Muta – 39 km)
Živalski vrt z otroškim parkom Preding predstavlja idilično točko za družinski izlet. Njegova lega je nedaleč od meje med Slovenijo in Avstrijo, v smeri Gradca. V parku je veliko različnih vrst živali, ki jih opazujemo ter hranimo na 2,3 km dolgem sprehodu. Na voljo pa je tudi mnogo otroških igral.

SOBOTH IN STAUSEE (razdalja do kraja Muta – 27 km)
Vasica Soboth (slovensko Sobota) nedaleč od meje s Slovenijo je prava pravljična vasica. V njeni bližini pa se nahaja fjordu podobno kar preko 80 hektarov veliko jezero na obronkih pogorja Golice.
KORALPE, POGORJE GOLICA (razdalja do kraja Muta – 70 km)
Prvo večje pogorje tik za mejo v Avstrijski Koroški regiji je pogorje Koralpe. Poleti odlična točka za pohode, kolesarjenje, pozimi pa priljubljeno smučarsko središče.

DREIECKKOGEL (razdalja do kraja Muta – 42 km)
Dreieckkogel je vrh nad vasjo Soboth, ne daleč od meje med Slovenijo in Avstrijo. Z vrha, ki je del Koralp, je lep razgled na najvišjo točko Koralp, kjer stojijo mogočni radarji. Dostop je enostaven in primeren tudi za otroke.
WALDERLEBNISWELT KLOPEINERSEE / GOZDNI DOŽIVLJAJSKI SVET NA KLOPINSKEM JEZERU (razdalja do kraja Muta – 56 km)
Gozdni doživljajski park ob Klopinskem jezeru nudi obilo zabave za otroke in tudi odrasle. Sprehod med krošnjami dreves, izgubljanje v labirintu, lazenje po lisičjem brlogu, vožnja po dolgih in vrtoglavih toboganih, spoznavanje gozdnih živali, igra na različnih igralih in še mnogo.

SLOVENSKA KOROŠKA REGIJA

RADUHA (razdalja do kraja Muta – 84 km)
Raduha je priljubljena gora za pohodnike in na sploh za ljubitelje lepe narave. Na vrhu gore se razprostirajo čudoviti razgledi. Na vrh pa se lahko podamo po več različnih poteh, med katerimi so za družine najbolj priljubljene poti mimo Snežne jame, iz Planine Loka ali pa od Bukovnika s Koroške strani.
GOZDNA UČNA POT PISTROV GRAD (razdalja do kraja Muta – 2 km)
Stari grad nad Vuzenico ali Pistrov grad danes sestavlja le še nekaj razvalin oziroma delno ohranjen obrabni stolp. Pistrov grad ima ime po svojem zadnjem lastniku, Oskarju von Pistor. Sicer pa je v zgodovini prehajal iz roke v roke raznih plemičev. Do gradu vodi več poti, najbolj zanimiva pa je krožna učna pot, na kateri je mnogo zanimivega. Sprehodimo se mimo cerkvice Marije na Kamnu, Slomškove kapelice, lepih razglednih točk ter mnogih informacijskih tabel.

LIBELIČE (razdalja do kraja Muta – 22 km)
Libeliče je koroška vasica, ki nudi mnogo zanimivosti za ogled ter pohode. V sebi vasica skriva pestro zgodovino, saj se je prvič omenila že leta 1201.
URŠLJA GORA (razdalja do kraja Muta – 28 km)
Uršlja gora velja med pohodniki za najbolj priljubljeno goro na Koroškem. Čudoviti razgledi se raztezajo na vse strani in ob jasnem vremenu sežejo celo do Triglava. Na vrhu se poleg prijetne koče nahaja najvišje ležeča cerkev v Sloveniji.

OSTRČNJAK (razdalja do kraja Muta – 38 km)
Ostrčnjak je vrh nad krajem Žerjav, ki se nahaja tik pred Črno na Koroškem. Hribi nad Žerjavom ter najvišji vrh Ostrčnjak nam postrežejo z razgledi, ki jih nismo vajeni. Gre za razgiban grebenast teren, porasel s travo, kjer bi običajno rasla mogočna drevesa. Temu sta pripomogla požara med letoma 1974 in 1975. Močna požara sta se razširila na hribe nad Žerjavom ter jih povsem uničila. Okoli 1000 ha gozdov, ki so služili za zaščito pred erozijo na strmih pobočjih, je bilo uničenih. Zato so to dolino poimenovali “Dolina smrti”, kar pa danes seveda ni več tako. Hribi so se porasli in so zares čudoviti za pohode. V Žerjavu je namreč delovala topilnica, katere separacija zgrajena leta 1912 velja za edini tovrstni objekt v Sloveniji. Rudniki cinka in svinca, ki so vse povprek prepredeni pod hribi Žerjava, so danes zaprti.

SAFARI PARK v SLOVENJ GRADCU (razdalja do kraja Muta – 24 km)
Safari park je največje družinsko igrišče na Koroškem. Večji del igrišča je pokrit, tako da se lahko otroci tam igrajo v vseh letnih časih. Manjši del pa je na prostem, kar staršem še posebej ugaja, ko želimo popiti pijačo na soncu. V Safari parku si lahko poleg pijače privoščimo tudi slasten obrok.

VODNI PARK RADLJE OB DRAVI
(razdalja do kraja Muta – 10 km)
Vodni park Radlje ob Dravi je edini biološki bazen v Sloveniji, kjer za čistočo ter kakovost vode skrbijo izključno naravni organizmi. V vodi namreč ni dodanih nobenih kemikalij, kljub temu pa je voda kristalno čista. Kopališče se nahaja v bližini reke Drave, ribnika Reš, obdano z lepo naravo ter čudovitimi razgledi na hribe.

LEŠE (razdalja do kraja Muta – 28 km)
Leše je majhna koroška vasica, katera nudi obilico čudovite narave, možnosti za pohode ter zanimive oglede. Nad vasjo obiskovalce vabita Leški dvojčici (dve cerkvi, ki stojita ena poleg druge), zanimiv vrh Volinjak, kjer spoznamo mnogo zanimivega, v centru vasi muzej in igrala, pod vasjo pa daje piko na i vhod v rov Franciscus.
TISNIK (razdalja do kraja Muta – 40 km)
Tisnik je vrh, ki je poznan predvsem po jami Huda luknja, skozi katero se podajajo tako turisti kot jamarji, saj je jama pravi kraški biser. Nad jamo Huda luknja pa se nahaja lep vrh in do njega še bolj zanimiva pot. Pohod je zares razgiban, saj na njem doživimo pohod skozi opuščen tunel, po skalnatem predelu, pod mogočnimi pečinami, mimo več jam do razglednega vrha.

SKALA NAD DRAVOGRADOM (razdalja do kraja Muta – 13 km)
Skala nad Dravogradom je izstopajoča skala na pobočju Pohorja, na kateri je razgledna točka. S Skale se razprostira čudovit razgled na Dravograd.
POGOREVC (razdalja do kraja Muta – 33 km)
Pogorevc je gozdnati vrh nad Žerjavom, v bližini Črne na Koroškem. Četudi se vrh ne more pohvaliti z lepimi razgledi, privablja pohodnike iz različnih koncev. Razlog za to je cvetenje avriklja v spomladanskem času. Med potjo proti vrhu hodimo med cvetočimi pobočji avriklja ter tudi resja.
SVETI PANKRACIJ, KOZJAK
Na grebenu Kozjaka, na meji med Slovenijo in Avstrijo stoji zanimiva cerkev sv. Pankracija. Posebnost cerkve je, da je zvonik opremljen z razgledno ploščadjo.

STARI GRAD NAD RADLJAMI (razdalja do kraja Muta – 11 km)
Stari grad nad Radljami ali z drugim imenom Mahrenberg je bil včasih ena najpomembnejših utrdb v tem delu. Grad je skozi zgodovino šel skozi marsikatero katastrofo. Zajeli so ga Turki, požgale so ga strele. Danes od mogočne utrdbe stoji le nekaj zidov, ki pa so obnovljeni. Do gradu je več poti, lahko izberemo tudi krožno pot. Zagotovo pa je najbolj zanimiva pot mimo jame Huda luknja. Pri ostankih gradu sta dve lepi razgledni točki.
VODNA UČNA POT DOBRAVA (razdalja do kraja Muta – 13 km)
Vodna učna pot Dobrava poteka od ribnika Reš ter vzdolž reke Drave, v bližini Radelj ob Dravi. Lepo speljana gozdna pot je precej razgibana in nam vmes postreže z mnogo zanimivostmi. S pomočjo informacijskih tabel se lahko tudi marsikaj naučimo.

SMREKOVEC (razdalja do kraja Muta – 56 km)
Smrekovec je pogorje, ki je vulkanskega nastanka. Ima več vrhov, istoimenski Smrekovec, Komen, Krnes in Veliki Travnik. Na najbolj obiskanem vrhu imenovanem Smrekovec stoji kamnita piramida z vpisno knjižico, naokoli pa se razprostira lep razgled. Lepo krožno turo lahko naredimo, če se podamo še na vrh Krnes. Pri Domu na Smrekovcu je v majhni hišici predstavitev vulkana Smrekovca, katera je še posebej prilagojena otrokom.

RIBNIŠKO JEZERO IN JEZERSKI VRH
(razdalja do kraja Muta – 30 km)
Ribniško jezero je majhno jezero na Ribniškem Pohorju. S strani Ribniške koče se povzpnemo na Jezerski vrh ter z vrha na drugo stran do Ribniškega jezera.

KOPE (razdalja do kraja Muta – 36 km)
Kope so zanimive za obisk v vseh letnih časih. Tu pridejo na svoj račun smučarji, deskarji na snegu, ljubitelji teka na smučeh, pohodniki, nabiralci gob, kolesarji, ljubitelji narave, zabave… Še posebej pa otroci, za katere imajo odlično urejeno.
HUDA LUKNJA (razdalja do kraja Muta – 40 km)
Jama Huda luknja je podzemni biser osamelega krasa ter ena najstarejših turistično urejenih jam v Sloveniji. Jama ima dva vhoda, na obeh straneh hriba Tisnik. Njen večji vhod je ob regionalni cesti Velenje – Slovenj Gradec, kateri vzbuja pozornost že mimo vozečim.

SLOMŠKOVA SOBA (razdalja do kraja Muta – 8 km)
Anton Martin Slomšek je bil duhovnik, škof, pisatelj, pedagog in skladatelj poznan tudi daleč izven Slovenskih meja. Od leta 1838 do 1844 je služboval v Vuzenici.
PAUČKOVE PARTIZANSKE BOLNIŠNICE (razdalja do kraja Muta – 32 km)
Paučkove partizanske bolnišnice so ime za šest partizanskih bolnišničnih kompleksov. Bolnišnice so bile preproste, skrite v Pohorskih gozdovih in s strani sovražnika nikoli odkrite. Delovale so od aprila 1944 do konca vojne. V bolnišnicah se je zdravilo okoli 300 partizanskih ranjencev. Bolnišnice so imele tudi skrivno ime, Trska gora na Legnu. Zanje so vedeli domačini ter jih redno oskrbovali s hrano in nikoli izdali.

MUZEJ MINERALOV REMŠNIK (razdalja do kraja Muta – 22 km)
Muzej mineralov na Remšniku prikazuje najrazličnejše minerale, katerih zgodovina sega tudi do 500 milijonov let nazaj.
HERKOVA JAMA (razdalja do kraja Muta – 15 km)
Herkova jama ima izredni pomen tako v Sloveniji kot tudi izven nje. V njej so namreč našli ostanke mnogih živali, ki so izumrle. Gre za jamskega medveda, fosilnega rjavega medveda, stepskega bizona in tura. Našli so tudi okostja živali, ki so se zaradi ekoloških pogojev odselile. To so divja mačka, volk, severni jelen, kozorog in stepski dihur. Druge zanimive najdbe v jami pa so bila orodja iz stare kamene dobe.

TISNIKARJEVA HIŠA (razdalja do kraja Muta – 38 km)
Jože Tisnikar velja za priznanega Koroškega slikarja, ki je zaradi svojih posebnih del postal poznan tudi v tujini. Na njegovih slikah so se pogosto znašli motivi krokarjev ter smrti. Ogled njegove rojstne hiše v Mislinji, z razstavo fotografij različnih avtorjev ter predvsem pripovedjo njegove življenjske zgodbe je lahko zelo zanimiv dogodek. Zoran Ogrinc, prav tako priznan Koroški slikar, ki vas popelje skozi Tisnikarjevo življenjsko zgodbo poskrbi tudi za najmlajše obiskovalce. Za starinsko leseno mizo se preizkusijo v risanju, Zoran pa jim ob tem z veseljem priskoči na pomoč.
MIKLAVŽEVA HIŠA (razdalja do kraja Muta – 43 km)
Miklavževa hiša iz leta 1843 leži na južnem pobočju Pohorja, ne daleč od najvišje točke Pohorja, Črnega vrha. Hiša je v celoti ohranjena z originalnimi gradbenimi materiali. V celoti je ohranila podobo tipične pohorske hiše iz 19. stoletja.

NARAVNI PARK BISTRA (razdalja do kraja Muta – 44 km)
Naravni park Bistra se nahaja v dolini potoka Bistre. Park velja za priljubljeno izletniško točko, saj ponuja veliko naravnih zanimivosti med mogočnimi gozdovi. V parku so na voljo sprehajalne poti, klopce za počitek ter veliko možnosti za opazovanje lepe narave. Dva majhna jezerca, hotel za insekte ter energetski kamen so še posebej zanimivi za otroke. Mimo parka teče slikovit potok Bistra, ki tvori polno manjših slapičev ter tolmunov.
RUDNIK MEŽICA (razdalja do kraja Muta – 34 km)
Rudnik svinca in cinka Mežica je eden starejših rudnikov v Evropi. Vsi rovi skupaj premorejo kar okoli 800 kilometrov. Rudnik je danes preoblikovan v pravo turistično atrakcijo, katerega si lahko ogledate na tri načine. Na uradni spletni strani www.podzemljepece.si lahko atraktivno beremo: V podzemlje Pece se lahko tako kot nekoč zapeljete z rudarskim vlakom, zalite rove raziskujete s kajaki, se iz ene v drugo dolino na 5-kilometrski razdalji zapeljete s kolesom, ali spustite po adrenalinski gorsko kolesarski poti Black Hole Trail.

ČRNA NA KOROŠKEM (razdalja do kraja Muta – 40 km)
Črna na Koroškem je vas ob reki Meži, ujeta med hribi in mogočnimi gozdovi. V centru vasi je nekaj zanimivosti, vrednih ogleda. Sicer pa je Črna odlično izhodišče za mnogo izletov v njeni okolici.
DOLINA TOPLE (razdalja do kraja Muta – 49 km)
Dolina Tople je slikovita gorska dolina, ki leži pod mogočno goro Peco. V dolini je le nekaj domačij, katere pa so oblikovale zaselke, imenovane celki. Zgodovina doline je močno povezana z rudarstvom, a so danes vsi rudniki v dolini zaprti za javnost. V dolini se ob levi strani ceste nahaja tabla z opisom, kako si lahko ogledate spečega Kralja Matjaža v Peci. Z malo domišljije ga boste tudi sami opazili. Ves čas pa boste lahko med potjo opazovali opuščene mline.

OLŠEVA (razdalja do kraja Muta – 60 km)
Pogorje Olševa, ki se dviga nad dolino Koprivna, Solčavo ter Remšenikom na Avstrijski strani je manj oblegana, a čudovita gora na Koroškem. Olševa nudi čudovite razglede na Kamniško Savinjske Alpe, Karavanke ter Avstrijo.
PECA (razdalja do kraja Muta – okrog 60 km)
Peca velja na Koroškem za zelo priljubljeno goro, saj je kljub višini preko 2000 metrov dokaj enostavno dostopna. Peca ima več vrhov, najvišji vrh je Kordeževa glava (2.126m), sledijo mu Končnikov vrh (2.109m), Bistriška špica (2.113m) in Veška kopa (2.074m). Slednja dva vrhova ležita na avstrijski strani. Najbolj priljubljena za pohod je Kordeževa glava.

VRHOVI NAD MISLINJO (ČREPIČ, ČASOV VRH, FRIČEV VRH)
– (razdalja do kraja Muta – okrog 30 km)
Ena najbolj odmaknjenih slovenskih Regij, Koroška na svojem ozemlju skriva mnogo zanimivih pohodnih poti. Ob cesti na Koroško iz smeri Celja je prvi kraj te odmaknjene regije Mislinja. Ob prvem vtisu sicer nezanimiv kraj, ki pa nad seboj skriva lepe pohodne poti po neokrnjeni naravi.

Ps. Tekst in fotografije je za www.pag.si prijazno pripravila domačinka, Mateja Mazgan Senegačnik. Koroške novice so avtorico tega izčrpnega prispevka imenovale za izjemno žensko, svetovno popotnico in jamarko, tudi lastnico Glampingov & apartmajev MM. Sama Mateja Mazgan Senegačnik, ki obožuje tudi šport in motorje, na svojem prekrasnem popotniškem portalu »Aktivna družina«, glej www.aktivna-druzina.si, pa o sebi uvodoma zapiše: »Občutek neskončne svobode je to, kar mi daje smisel življenju«.

Drugi del fotogalerije bo predstavil še morebitne izletniške destinacije.

Sorodni članki

Najlepše vasi Bosne in Hercegovine

Bosna in Hercegovina postaja vse bolj in bolj turistično zanimiva. Pohajkovanje po nekdanji republiki Jugoslavije zna biti prekrasno. Pa ne samo po mestih, ampak tudi po vaseh, vasicah, zaselkih. S tem se strinja tudi Boris Trogrančić iz »inicijative Najljepša sela BiH«, ki pravi: »Naša inicijativa želi približati avtohtoni način življenja lokalnih skupnosti in lepoto čudovite pokrajine turistom z vsega sveta«.

Nadaljujte z branjem

Vodni park Radlje ob Dravi očara

Vodni park Radlje ob Dravi je, kljub svoji majhnosti (ali pa prav zaradi tega!), čudovito ekološko, popolnoma naravno, kopališče. Vodni park Radlje ob Dravi, umeščen v živo zeleno okolje ob reki Dravi, upravičeno slovi tudi kot izredno lepo in simpatično poletno kopališče. To pomeni, da je kopališče odprto le v »času najbolj vročih mesecev« (praviloma od maja pa do konca septembra). Vodni park Radlje ob Dravi, na Koroškem, v Dravski dolini, je poseben predvsem zaradi dejstva, da je to prvi naravni biološki plavalni bazen v Sloveniji. To pomeni, da se voda naravno filtrira brez uporabe kemikalij, kar je okolju (in ljudem) izredno prijazno in varno za vse generacije plavalcev.

Nadaljujte z branjem
  • Svet

Ljubljana – TOP turistične znamenitosti

Ljubljana je »zmajsko« mesto. Ljubljana je živahna. Ljubljana je zelena. Ljubljana je eno izmed najboljših evropskih mest za krajše oddihe (city break). Ljubljana je odlična kulinarična destinacija. Ljubljana je lepa v vseh letnih časih. Ljubljana ima številne znamenitosti, njeno staro mestno jedro je očarljivo. Ljubljana ima grad in tromostovje nad zeleno reko Ljubljanico. Ljubljana ima prijazne ljudi. Ljubljana je polna zabave, iger in raznolikih dogodkov. Ljubljana je glavno mesto Slovenije. Ljubljana je duša in srce Slovenije. Ljubljana je odlično izhodišče za izletniško potepanje po Sloveniji. Ljubljana je mesto po meri človeka. Ljubljana je mesto kulture. Ljubljana je mesto arhitekta Jožeta Plečnika. Ljubljana je butična, Ljubljano lahko zlahka raziskujemo peš ali s kolesom. Ljubljana je raj za turiste. Tudi zato si poglejmo turistično Ljubljano nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem