Compare Listings

Paška sol in paška čipka

Mesto Pag, sramežljiv biser

Mesto Pag, na otoku Pagu, je krasno renesančno mesto morske soli in paške čipke. Mesto Pag se odlikuje po otoški umirjenosti in prijaznosti domačinov.

Mesto Pag, sramežljiv biser

Mesto Pag, ki  je geografsko umeščen tam nekje v sredino tega istoimenskega otoka, leži na jugovzhodni obali Paškega zaliva, na področju kjer morje prehaja v plitek zaliv, v “slano jezero” imenovano tudi Paške soline.

Zanimivo je, da mesto Pag ni ekonomsko in turistično središče otoka Paga, saj ga je prehitela Novalja?! Je pa  mesto Pag upravno središče, celoten otok Pag pa je, upravno gledano, del zmeraj bolj gospodarsko cvetoče zadarske županije (uporabna informacija: med Zadrom in Pagom je manj kot ura vožnje z avtomobilom ali avtobusom, peljete se tudi preko znanega paškega mostu, ki je celino z otokom povezal leta 1968).

Poleg turizma, ki je že nekaj desetletij najpomembnejša gospodarska panoga v mestu in na otoku samem (leta 1968 je bil zgrajen prvi večji hotel), proizvodnje soli (to je bila stoletja najpomembnejša gospodarska veja na celotnem otoku; zaradi soli so se Pažani pogostokrat vojskovali, belo slano zlato pa jim je, po drugi strani, prinašalo tudi bogastvo), se prebivalstvo ukvarja tudi s prirejo ovac (slavni paški sir in jagnjetina), vinogradništvom (paška žutica) in ribolovom.

Posebej je potrebno poudariti unikatno vrednoto paške čipke, ki je tudi zaščitni znak prepoznavnosti otoka Pag; čipkarska šola je bila ustanovljena leta 1906. Samostan sester Benediktink poleg številnih cerkvenih relikvij in slik, ohranja tradicijo pripravljanja »baškotina«, aromatičnega prepečenca, ki se lahko kupi na vhodu v samostan.

Most Katine je zagotovo najbolj prepoznavni detalj mesta Paga. Popolnoma prenovljen je bil leta 2010 in je zamenjal most iz 15. stoletja. Dolžina mosta, ki je obložen s prekrasnim belim kamnom, je 30 metrov. Koristijo ga lahko le pešci, povezuje pa stari del mesta s halami za skladiščanje soli.

Mesto Pag krasijo prelepe peščene, prodnate in kamnite plaže. Prstan paške uvale zajema 27 kilometrov plaž. Do večine plaž se lahko pripeljete z avtom, z izjemo plaže, ki se nahaja na Paških vratih in do nje se pride samo s čolnom. Največja plaža Prosika je situirana v neposredni bližini centra mesta Pag in je posledično tudi »najbolj oblegana«.

Malo zgodovine. Grad Pag ima bogato zgodovinsko preteklost, s polno padcev in vzponov. Po nekaterih virih naj bi se ime Pag prvič pojavilo v 1. stoletju našega štetja, ime pa naj bi izhajalo iz latinske besede pagus, ki pomeni vas.

Ime Pag se pomembneje v pisnih virih omenja šele leta 976, ko je kralj Stjepan Držislav osvobodil Pag, ki je bil do takrat pod bizantinsko oblastjo. Mesto Pag se je v takšnega kot ga poznamo danes začelo razvijati v 15. stoletju in je načrtno delo slovitega gradbenika in kiparja Jurija Dalmatinca. Še danes se Pag lahko pohvali, da je eno redkih dobro ohranjenih srednjeveških mest.

V sredini 15. stoletja je bila vse večja turška nevarnost in zaradi tega so Pažani maja leta 1443 pričeli graditi novo mesto Pag na območju, kjer se nahaja še danes. V novo mesto Pag so se domačini preselili leta 1467. Mesto, ki so ga zapustili, so imenovali Stari grad oziroma Staro mesto, kot se imenuje še danes. Novo mesto je zagotavljalo večjo varnost, saj je bilo obdano z obzidjem in še dodatno utrjeno z devetimi stolpi. V mesto Pag so se preselili vsi prebivalci Starega grada, zaradi tega je zgodovina starega in novega Paga nedeljiva in celovita; med starim in novim mestom je razdalja le tri kilometre.

Razgledna točka Gradac nam omogoča najlepši panoramski pogled na mesto Pag. Razgledna točka se nahaja na bližnjem hribu, na cesti Pag – Novalja. Razgledno točko Gradac obožujejo vsi fotografi, saj je fotografija Paga s te razgledne točka »nujna«, pa tudi vsi zaljubljenci, ki skriti v temi noči vzdihujejo ob lepotah paške pokrajine in nebesnega svoda, ki se jim ponuja »kot na dlani«.

V 16. in 17. stoletju so v Pagu postavili tudi cerkev sv. Margarete in cerkev sv. Jurija. V tistem obdobju je nastalo tudi največ paških hiš. Med pomembnejšimi paškimi arhitekturnimi dosežki je treba omeniti tudi knezov dvorec in stolpič Skrivanat, zadnji ohranjen, ki je še ostal od stare trdnjave. Kar okrog 4.700 ljudi je v mestu Pag živelo na začetku prejšnjega stoletja.

Toda, ko je leta 1905 rastlinska bolezen prizadela vinsko trto in uničila zelo mnogo vinogradov, se je odselila skorajda polovica prebivalcev mesta. Tudi sedaj, neuradno, v mestu Pag ne živi več kot 3.000 ljudi.

Sorodni članki

Otočac; ob reki Gacki vse zeleno

Mestece Otočac leži v hrvaški Liki in je središče starohrvaške pokrajine Gacke. Gacka je danes dragocena etnografska lokacija, kjer se harmonično združuje obilje pravih vrednot: lepota, voda, pokrajina, tradicija, pristnost in seveda gastronomija. Kraška ponikalnica Gacka, kraljica med rekami, je vir življenja za prebivalce Gackega polja, za turiste in popotnike pa odkritje miru in lepote. Reka Gacka nas zlahka očara s svojo lepoto, svoje adute pa skriva tudi sam Otočac, ki velja za enega izmed najstarejših naselij s hrvaškim prebivalstvom.

Nadaljujte z branjem

Brela, raj na Zemlji

»Brela so skrivnostni počitniški kraj, o katerem ste sanjali. Brela so raj na zemlji za vse, ki iščete božanske vonjave, prostor v senci in tišini ter morje, ki si zasluži najvišjo oceno. Medtem ko imate na eni strani pogled na kristalno čisto morje, na drugi strani pa zaščitniško stoji Biokovo, boste hvaležni, da ste uspeli priti v - Brela! V Brelih svoj košček raja iščejo tudi slavni nogometaši. Mediteran, kot navdih in način življenja, v Brelih sije v silnem razkošju.« S takšnimi presežniki in podobnimi hvalospevi spletni avtorji opisujejo Brela.

Nadaljujte z branjem

Meridiana Slavonica

Meridiana Slavonica, kot pove latinsko ime, se nahaja na samem jugu Slavonije. Meridiana Slavonica je turistična destinacija, ki pokriva območje občin Nova Kapela, Oriovac in Brodski Stupnik.

Nadaljujte z branjem