Compare Listings

Tematski park Dalmati

Etnoland Dalmati; spoznajmo dalmatinske običaje

V Pakovem selu, v bližini Šibenika in NP Krka, lahko doživite pristno dalmatinsko zgodovino, avtentično dalmatinsko življenje »kot je nekoč bilo«. V eko-etno vasi s polnim imenom Etnoland Dalmati, večkrat nagrajeni turistični atrakciji, so za vas turistični zanesenjaki pripravili zgodbo, ki jo »morajo povedati« … in vi slišati.

Etnoland Dalmati; spoznajmo dalmatinske običaje

V Dalmatinski zagori, v Pakovem selu, je leta 2007 vrata odprl prvi hrvaški tematski park z imenom Etnoland Dalmati. Tam domačini za turiste oživijo dalmatinsko zgodovino, kulturo in običaje, vse skupaj popestrijo še z zabavnim in interaktivnim druženjem z gostitelji. Seveda v Etnolandu Dalmati, kjer s srcem ustvarjajo trajne in zabavne spomine na Dalmacijo, ne bo nikoli zmanjkalo domačega, lokalnega vina in številnih dobrot iz pristne dalmatinske kuhinje.

Poglejmo zgodbo o Etnolandu Dalmati, »živem muzeju«, nekoliko podrobneje. Od Šibenika je Etnoland Dalmati oddaljen le slabih 25 kilometrov, do kninske trdnjave ali pa do Bribirja (hrvaške Troje) je nekoliko več kilometrov – 35, do Drniša ali pa do slovitega narodnega parka Krka pa je iz etno vasi le kakšnih 10 minut vožnje z avtom.

Tam, v Pakovem selu, je na 15.000 kvadratnih metrih površine pred dobrimi desetimi leti zrasla mini turistična »vasica« Dalmati, ki jo je sanjal in »dosanjal« Joško Lokas. Leta 2004, ko je bil na nekem večjem slavju v okolici Drniša, se mu je utrnila ta ideja, je povedal v enem izmed intervjujev. Preden se je Joško odločil postaviti ta dalmatinski tematski park, je živel in delal v bogati Nemčiji. Ni mu bilo slabega, bil je sin ekonomskih migrantov iz Dalmatinske zagore, šolal se je v odličnih nemških šolah, imel odlično službo, šefovski položaj v odlično stoječem, velikem podjetju… Toda korenine so Joška Lokasa potegnile nazaj na ta domač dalmatinski kamen. S polno domišljije, zagona, ustvarjalnosti, sposobnosti in – seveda – ljubezni se je odločil postaviti etno vasico, ki bo začarala turiste.

In tako so v Pakovem selu začeli graditi in ustvarjati novo turistično atrakcijo. Že leta 2007 je bil nov tematski park odprt (tudi na veliko zadovoljstvo domačinov, ki so tukaj vendarle našli redno ali začasno, poletno zaposlitev).

Do sedaj so Etnoland Dalmati pridno širili (in to nameravajo delati tudi v prihodnje), obiskovalcem (sprejmejo jih tudi do 500 hkrati) je na veliki parceli na ogled večje število objektov in prostorov: stara dalmatinska hiša s kamnito kletjo (t.i. didova kuća), staja za živali, stare obrtne delavnice, večja letna in manjša zimska restavracija (konoba), sušilnica za pršut (ti kraji so znani po tej gastronomski dobroti), mini dalmatinska tržnica, mini zabavni parka za otroke, suhozid, vrt začimb, prodajalna spominkov, kolarište oz amfiteater, ki zlahka postane veliko letno gledališče …

Prostore so opremili s starinskim pohištvom in drugimi predmeti, starimi več stoletij, zato je etnografsko zbirko v Etnoland Dalmati hrvaško ministrstvo za kulturo zaščitilo kot premično materialno bogastvo. »Ukvarjamo se s kulturnim turizmom in premikamo turistično mejo od obale proti notranjosti dalmatinskega zaledja. Ponosni smo, da smo ustvarili kulturno dediščino. Etnografska zbirka na temo dalmatinskega zaledja, kakršno imamo, ne obstaja nikjer drugje,« ponosno ugotavlja Joško Lokas. Ter dodaja, da je vesel tudi, ker Etnoland Dalmati izredno skrb posveča okolju (z izrabo sončne energije se trudijo biti energetsko samozadostni).

Seveda pa si Etnoland Dalmati ne bi prislužil številnih turističnih priznanj in nagrad, če prostora »umetne dalmatinske vasice« ne bi obogatili z odličnimi “živimi vsebinami”. Vsekakor vas bodo po parceli popeljali zelo strokovni in duhoviti vodiči, z Joškom Lokasom, na čelu. Prikazali vam bodo, kako se je hrana pripravljala nekoč (zmeraj očara priprava jedi pod peko). Spregovorili vam bodo o dalmatinski običajih in o nošnji, v katero so oblečeni. Ne bo manjkalo folklornih elementov, zaplesali bomo vsi. Če se boste odločili, da si boste pri njih privoščili tudi domačo hrano, pa vam bo zaigrala tudi domača glasbena skupina.

Še pred leti je Etnoland Dalmati sprejemal v goste le zaključene in večje skupine. Toda sedaj jih lahko obiščete tudi sami ali z družino (imajo tudi audio vodiče v slovenščini). Z veseljem vas bodo sprejeli. Tako kot so v svojih letih uspešnega dela že več kot 100.000 obiskovalcev (ali jih je celo 200 tisoč?), zadovoljnih in srečnih turistov. Za več informacijah o cenah (te so tam nekje okrog 20 evrov po osebi) ter samem urniku Etnolanda Dalmati, pa najbolje, da kliknete kar na njihovo spletno stran: http://dalmati.com/.

Sorodni članki

Sveta Marija, otok na otoku

Čudež narave: na otoku Mljetu je jezero, na katerem se nahaja še en otok, to je majhen otoček Sveta Marija. Otok Mljet se ponaša z naravnim fenomenom, otočkom Sveta Marija, ki je svoje mesto pod soncem našel na južni strani Velikega jezera. Otoček Sveta Marija je zelo slikovit, pred dobrim tisočletjem so na njem benediktinci zgradili samostan s cerkvijo sv. Marije. Benediktinski samostan in čudovita cerkev na otočku Sveta Marija tvorita spomenik izjemne harmonije in arhitekturnega navdiha.

Nadaljujte z branjem

SkyBike Dubrovnik

SkyBike Dubrovnik je vrhunska adrenalinska atrakcija, ki ponuja osupljiv razgled na zgodovinsko hrvaško mesto. Dubrovnik, neverjetno obmorsko dalmatinsko mestece, znano predvsem po starodavnem obzidju, očarljivi pokrajini in zgodovini, je v svoje kraljestvo pustolovščin vnesel edinstven pridih z uvedbo vznemirljivega izziva Sky Bike. Toda tako, v samem uvodu moramo poudariti, da je Sky Bike Dubrovnik pustolovščina za tiste, ki se ne bojijo višine. Torej, si upate? :-) Poglejmo si SkyBike Dubrovnik nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Top 10 turističnih destinacij na Hrvaškem

Republika Hrvaška nima le 10 fantastičnih turističnih destinacij, ampak vsaj 110. Vendar smo hrabro ugriznili v novinarsko kislo jabolko in naredili naš TOP 10 izbor destinacij na Hrvaškem. Še več, naredili smo selekcijo Top 10 hrvaških destinacij z nekaj dodatnimi zlatimi rezervami in vam tako – upamo - morebiti vsaj nekoliko olajšali izbiro za vaše naslednje potovanje po Hrvaški.

Nadaljujte z branjem