Compare Listings

Biograd, mesto "all inclusive"

Biograd na moru poleti ne spi

Si predstavljate svoj oddih tako, da poležavate na plaži, ki ga obdaja naravna senca borovega gozdička, vmes najdete čas, da raziščete skrite kotičke severne Dalmacije in se udeležite kakšne športne aktivnosti, zvečer pa razvajate svoje brbončice z okusno, pristno lokalno hrano in ob tem uživate ter se zazibate ob ritmu melodije dalmatinskih klap?

Biograd na moru poleti ne spi

Biograd na moru je mesto, kjer vam nudi vse to in še več.

Biograd na moru je obalno mesto v Pašmanskem zalivu in se nahaja med Zadrom in Šibenikom. Zgrajen je delno na polotoku in delno na celini v katero se na severu zajeda zaliv Bošana, na jugu pa zaliv Soline.

Iz Biograda na moru se razteza čudovit pogled na kanal Pašman in na okoliške otoke, ki varujejo mesto pred močnimi vetrovi, ki plešejo in se vrtinčijo tudi nekaj kilometrov stran od Velebita. Pred mestom ležita dva manjša otočka Planac in Sv. Katarina, za njima leži otok Pašman, do katerega je možno priti s trajektom (Tkon). Nekaj kilometrov višje, v smeri proti Zadru, ležita ob obali dva manjša turistična kraja, s prečudovitimi plažami, Sv. Filip in Jakov ter Turanj. Mesteci sta povezani s cca 4 km dolgo sprehajalno potjo tik ob morju.

Zaradi svoje bližine Zadru, Šibeniku, parku narave Vransko Jezero, nacionalnemu parku Kornati in odlične povezave z avtocesto Zagreb – Split, Biograd na morju je eno izmed pomembnejših turističnih središč srednje Dalmacije.

Biograd na moru je znan po aktivnem turizmu. Izbirate lahko med uživanje v senci na plaži, pestrim nočnim življenjem in veliki ponudbi športnih aktivnostih. Velik zagon bo Biograd verjetno doživel tudi z velikim zabaviščnim parkom Biograd, hrvaškim Gardalandom, ki je odprl svoja vrata poleti julija 2017.

Center mesta obdajajo pristanišča in dolge sprehajalne poti ob morju. V zalivu Soline je velika peščena plaža, ki jo obdaja mogočen borov gozd. Zaradi sence, ki jo nudi gozd je plaža zelo priljubljena tudi družinam z malimi otroki. Izbirate lahko tudi med naslednjimi plažami, ki so v sredini sezone zelo obiskane: Dražica, Bošana, Kumenat in Slanica. Lahko pa se odpravite na izlet in priplujete na Galešnjak. To je Otok ljubezni (The Island of Love). Ime je dobilo po svoji obliki srca. Je idealen kraj za romantike, radovedneže in vse tiste, ki radi odkrivate nove kotičke v Dalmaciji.

Na svoj račun pridete tudi tisti, ki si želite svoje počitnice preživeti športno aktivno. Lahko izbirate med številnimi teniškimi igrišči, jezdenju konjev, kolesarjenju in mnogimi drugimi športnimi aktivnosti.

Za otvoritev turistične sezone vsako leto priredijo Biogradski stol (The Gastro Table). Na 1200 m dolgi mizi ponudijo brezplačno hrano. Zvečer ima mesto še poseben čar, ko oživijo stare dalmatinske konobe, kjer lahko dobite izvrstno morsko hrano. V mestu in ob morju se nahaja veliko lokalov za ležerno pitje kave ali srkanje hladne pijače. Ko pade noč, promenada ob obali zaživi.

Človek težko ostane ravnodušen ob vsej ponudbi domačih dobrot, sladoledov, spominkov,… Vrstijo se številni manjši in večji koncerti. V poletni sezone priredijo ogromno dogodkov. Najbolj znani so Moto Party, Biograjske letne igre, Biograjska noč in Festival klap. Če ste začutili utrip mesta v tem opisu, potem je to za vas pravi kraj za oddih, sprostitev, zabavo in šport.

Čeprav je pozimi bolj mirno, se v mestu vrstijo številni dogodki. Eden bolj znanih je navtični dogodek Biograd Boat Show. Staro mestno jedro Biograda na moru je zelo slikovito. Polno je starih kamnitih zgradb in raznovrstnih trgovinic. Ob morju je veliko vil iz rimskega obdobja, ki dajejo mestu poseben čar. Na manjšem gričku se dviga veličastna kamnita cerkev Svetega Stošije, ki je obdana s palmami. Mesto ima dve mali cerkvici, Sv. Rok in Sv. Ante.

Mesto v času zime in pred poletjem miruje, sredi poletne sezone pa zaživi. Letno zabeležijo več kot milijon nočitev.
Glede izbire nastanitve je veliko. Nastanitev lahko najdete v številnih hotelih, apartmajih in avtokampih.

In še nekaj za vse ljubitelje zgodovine. Mesto je bilo prvič omenjeno v sredini 10. stoletja. V srednjem veku se je mesto imenovalo Alba Civitas. Mesto naj bi nastalo na ruševinah antičnega mesteca Blandone.  1102 so v Biogradu okronali hrvaškega kralja Kolomana (Rex Hungariae et Dalmatie . V 11. stoletju je bila ustanovljena škofija, zgrajena sta bila moški in ženski benediktinski samostan ter cerkev Sv. Ivana. Leta 1125 je bilo mesto porušeno do temeljev. Na začetku 13. stoletja so v Zadar vdrli križarji in prebivalci Zadra so se zatekli v Biograd na moru. Poimenovali so ga Stari Zadar (Zara Vecchia ). Mesto je bilo porušeno tudi sredi 17. stoletja. Od začetka 15. stoletja in vse do konca 18. stoletja je mesto spadalo pod oblast Benetk.

Priporočamo tudi ogled naslednji prispevkov:
Biograd na dlani
Kaj fotografirati v Biogradu?
Fun park Biograd, atrakcija na morju

Sorodni članki

Radoboj, majhen veliki kraj

Če ste ljubitelj zgodovine in narave, le slabih 50 minut vožnje od centra Zagreba, približno enako časa porabite do Maribora, je Radoboj v Hrvaškem Zagorju destinacija, ki jo morate obiskati. V Radoboj ob zeleni naravi vabijo še: arheološko najdišče prazgodovinske nekropole pod »tumulima« Podstenje (podstenskimi gomilami), kapela sv. Jakoba (cerkev sv. Jakoba) na Gorjanima Sutinskim, župnijska cerkev Svete Trojice, Radobojski trnac, muzej "Radboa", Center narave Zagorje, Hiža vinove loze in Hiža štruklji z roko v roki z lokalnimi vinarji. Poglejmo si Radoboj nekoliko podrobneje.

Nadaljujte z branjem

Peroj ima črnogorsko srce

Hrvaška Istra na svoji zahodni obali v senci drugih bolj znanih turističnih destinacij skriva sramežljiv biser – majhno, srčno naselje z dušo in arhitekturo, ki ti da občutek domačnosti ter z mamljivimi plažami. To domače mesto je »ljepo i naše« – s prvim obiskom pa za vedno tudi vaš – Peroj.

Nadaljujte z branjem

Raša – speči rudniki ob morju

Raša je najmlajše mesto v Istri, zgrajeno za učinkovitejšo izkoriščanje premoga, ki so ga na tem področju začeli kopati že leta 1626, v času Beneške republike. Rudarsko mestece Raša je bilo pod patronatom italijanske fašistične oblasti zgrajeno rekordno hitro, v le 397 dneh. Leta 1937, ko je bila Raša dokončana, je to istrsko mestece veljala za zelo napredno, saj je bila zgrajeno po najmodernejših premisah takratnega urbanizma in arhitekture. Slabih 50 let je bilo v Raši vse podrejeno rudarstvu, sedaj pa se to mestece v neposredni bližini Labina »že nekaj let« vse bolj obrača tudi proti turizmu.

Nadaljujte z branjem